Günlük Piyasa Bülteni

Hazine Bölümü'müzün tecrübe ve birikiminden yola çıkarak Günlük Piyasa Analizleri yapılmakta ve siz değerli yatırımcılar ile paylaşılmaktadır.

Günlük hazırlanan bültenleri otomatik almak için Ad Soyad ve e-Posta adresinizi girerek "BÜLTENE KAYIT OL" demeniz yeterli.

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 01/12/2022 - Perşembe

FED Başkanı Powell konuştu, küresel piyasalar coştu!

  • FED Başkanı Powell'ın dün akşam yapmış olduğu konuşma küresel mali piyasaları âdeta coşturdu. Powell, 14 Aralık tarihinde sonuçlanacak olağan FOMC toplantısında, 4 ay peş peşe 75 baz puan faiz artırımına gitmeleri ardından faiz artırım hızının düşererek 50 baz puan artırıma işaret etti.  
  • FED, enflasyonla mücadele noktasından dizginleri gevşetmemek adına tonunu şahin tutmaya devam etse de, bir noktada frene basmak durumunda kalacağını bültenlerimizde pek çok kez işleyerek okurlarımızı 2023 yılında dolar aleyhine esecek rüzgârlara hazırlamaya çalıştık. Bu görüşümüzün de arkasında, FED'in önden yüklemeli ve 2022 yılını geneline yayılan faiz artırımlarının etkisinin 'gecikmeli' de olsa işe yaramaya başlayacağını; eğer faiz artırım hızında 'ısrarcı' olurlarsa (yüksek dozda devam ederlerse), tıpkı tıpta olduğu üzere bünyenin bu sefer de başka 'yan' sorunlarla (istihdam, durgunluk) boğuşmaya başlayacağını savunmuştuk. 
  • Dün bu minvalde ABD'de açıklanan özel sektör istihdamı Ekim ayında 200bin olan artış beklentisini karşılayamayarak 127bin kişi ile neredeyse 2 yılın en düşük düzeyinde sonulandı. Öte yandan, FED'in kararlarına dayanak teşkil eden Beige Kitabı, ABD ekonomik büyümesinin bu sonbaharda yavaşladığını gösterdi. Ekonomide ivme kaybı hız kazanmaya başlarken, FED er ya da geç faiz artırımlarını durdurmak zorunda kalacak. Takdir edeceğiniz üzere, ekonomiyi çok soğuturlarsa, dün de dile getirdiğimiz üzere uçak piste çok 'sert' bir iniş yapacak. Ya da, eğer faiz artırımlarının gecikmeli etkisini göze alıp ayaklarını gazi pedalından çekerlerse de 'yumuşak' iniş göreceğiz. 
  • Yumuşak iniş bizlerin ana senaryosu olduğundan, 2023 yılında doların tahtının sallanmasını bekliyoruz. Bu bağlamda EUR ve GBP gibi para birimlerinden dibin görüldüğü kanaatindeyiz. Dolar getirisi ile ters korelasyona sahip kıymetli metaller cephesinde yükseliş eğiliminin devam etmesini bekliyoruz. Hisse senetleri ile son yılların en sert satış baskısına maruz kalmaları ardından 2023 yılına adlarını 'rövanş' alma zamanı diye yazdırmalarını bekliyoruz. 
  • Küresel mali piyasalarda dün gün boyu egemen olan yıl sonu sakinliği ardından gece geç saatlerde Powell sonrası görünüm topyekûn değişti. Bir önceki paragrafta sıraladığımız üzere, dolar değer kaybederken (DXY 105,5 seviyesine geri çekildi), EUR 1,0440 ; GBP ise 1,21 seviyesine yükseldi. Kıymetli metaller cephesinde risk iştahını daha hızlı tepki veren gümüşün ons fiyatı %5 yükselişle oldukça önemli bir teknik seviye olarak gördüğümüz 22 dolar seviyesini aştı. Haftalık kapanışının da 22 dolar seviyesinin üzerinde olması, gümüşte yükseliş isteğinin devamı şeklinde okuyacağız. Altının ons fiyatı 1,780 dolar seviyesine yükselerek, 1,850 dolar seviyesindeki bir sonraki teknik bölgenin çekim alanına girdi. Yaralı aslan bitcoin ise iyimser havaya ayak uydurarak 17bin dolar seviyesinin üzerine yükseldiğini not edelim.  
  • Coşkulu hava hisse senetleri cephesinde de büyük çaplı bir yükselişe neden oldu. ABD'de en büyük 500 şirketinin işlem gördüğü S&P500 endeksi, 200 günlük basit ortalamalarının (teknik mânâda önemli bir sinyal) üzerine çıkarak geceyi %3 yükselişle tamamlarken, risk iştahını göstergesi konumunda Nasdaq endeksinde yükseliş %4,4 oldu.  
  • Yeni gün ve ay başlangıcında, Asya piyasalarında da iyimser hava hemen göze çarpıyor. Gösterge endeks Tokyo borsası %1,1 yukarıda işlem görürken, son günlerin moda ismi Hang Seng borsasında yükseliş %1,6 ile başı çekiyor. Asya'da covid vakaları ve önlemler ağır basmaya devam ederken, fabrika üretimi Kasım ayında Asya'da geniş çapta düşüş göstermesi, kazanımlarını sınırladı.  
  • Türkiye cephesinde dün açıklanan 3. çeyrek GSYH büyümesi yıllık bazda %3,9 büyüme kaydetse de, çeyreklik bazda %0,1 küçülme kaydetti. Veri, pandemi döneminden sonra ilk kez daralmaya işaret etti. Verinin alt kalemlerinde, tüketim hızını korurken, üretim ise yavaşlama kaydetti (finans ve sigorta sektörü %21,6 büyürken, inşaat sektörü %14,1 küçüldü). USDTRY kuru 18,63 seviyelerinde kontrollü ve yatay görünümü korumaya devam ederken, borsa cephesinde yükseliş isteğinin bugün yurtdışı olumlu havaya paralel ivme kazanmasını bekliyoruz.  
  • Bugün hem Türkiye hem de dünya genelinde ekonomik aktivitenin ve büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi PMI verileri açıklanacak (GSYH verileri bayat ve geçmiş dönemi gösterdiğinden önemle takip ediliyor). Türkiye'de ayrıca İTO enflasyonu, her hafta Perşembe günü olduğu üzere TCMB'nin haftalık para ve banka istatistikleri takip edilecek. Yurtdışı cephede ise FED'in favori enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim ve harcamalar (PCE) verisi önem arz edecek.


>XAUUSD

Ufukta 1,850 dolar seviyesi görülüyor.

  1669871670f82ebb7160f03446cf545238bac75ed6_1_1200.jpg

>XAGUSD

Büyük bir önemle takip ettiğimiz 22 dolar seviyesinin üzerinde haftalık bir kapanış, yükseliş isteğinin ivme kazanmasına neden olacaktır.

  16698716713579ce326612e7a83e7fcae22a04bba0_2_1200.jpg  

>S&P500

Teknik analizde 200 günlük basit ortalamanın üzerine doğru bir hareket önemli bir sinyal olarak algılanır. S&P500'de yükselişin devamını öngörüyoruz.

1669871671598baeebbe69026b7ca940ca8553abcc_3_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department
Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.