Kart Güvenliği Ve Kullanımı

kartların güvenliği

Kart Güvenliği ve Kullanımı Hakkında

KKTC'de yine bir ilk; İktisatbank'tan SMS Bankacılığı!

Smart Banka veya SmartCard Kredi Kartınızın şifresi yoksa veya şifrenizi unuttuysanız, Bankamızda kayıtlı Cep Telefonu numaranızdan 4440'a kısa mesaj göndererek şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Banka ve Kredi Kartı şifreniz İktisatbank SMS Bankacılığı Servisi sayesinde cebinize gelsin!

SmartCard Kredi Kartı ile Güvenlik

İktisatbank olarak, siz değerli müşterilerimiz ve üye iş yerlerimiz için online ve manuel işlemlerinizde güvenin ve gizliliğin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve sizi türlü dolandırıcılıktan  korumak için çeşitli önlem alıyoruz. Hem bizim aldığımız önlemler, hem de sizin yapmanız gerekenler için gerekli bilgileri hatırlatmak isteriz.

Yaygın Kart Dolandırıcılığı Tipleri

 • Tahrif edilmiş kartlarda isim, kartın son kullanım tarihi, kart numarası ve/veya manyetik şerit bir şekilde üzerinde oynanmış, değiştirilmiştir. Bu işlemler sonunda kart artık sahte bir kart özelliği almıştır.
 • Sahte kartlar geçerli bir kart numarasına sahiptir. Geçerli kart numarası kartın ön yüzünde, kartın arkasındaki manyetik şeritte veya her iki yerde de görünebilir. Ancak kartta gerçek kart özelliklerinin bazıları eksik olabilir.
 • Üye iş yerimizin mutlaka kullandığı Pos Cihazından şifreli işlem geçirmesi gerekir. Bu durumlarda işlemin şifreli ve/veya faturanın müşteri tarafından mutlaka imzalatılması gerekir.
 • Üye iş yerlerimizin slip ve müşteri tarafından  imzalatılmış faturaları saklayıp, gerekli durumlarda talep edildiğinde ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Bir kart, kart sahibinden çeşitli sahtecilik ve dolandırıcılık yöntemleriyle  çalınabilir ve yasal olan bir işyerinden mal veya hizmet satın almak için yasal olmayan bir şekilde kullanılır.
 • Böyle durumlarda üye iş yerimizin, gelen müşteri davranışlarında sıkıntı, stres, tutarsız konuşmalar gibi durumları fark ettiğinde kimlik kartı sorgulayarak, kart üzerindeki isim bilgisi ile karşılaştırması gerekir.
 • Üye iş yerimizin mutlaka kullandığı Pos Cihazından şifreli işlem geçirmesi gerekir.
 • Bu durumlarda işlemin şifreli ve/veya faturanın müşteri tarafından mutlaka imzalatılması gerekir.
 • Üye iş yerlerimizin slip ve müşteri tarafından  imzalatılmış faturaları saklayıp, gerekli durumlarda talep edildiğinde ibraz etmesi gerekmektedir.

Kartın asıl sahibinin dışında birisi kredi kartına ait, kart numarası (genelde kartın son kullanım tarihi ve kartın arkasından kart doğrulama kodu ile birlikte) elde eder ve posta veya telefonla mal veya hizmet alımı için kullanılır.

 • Asıl kart sahiplerimiz kart bilgilerini banka personeli dahil hiç kimse ile paylaşmamalı, bütün bunlara rağmen kartının çalınması, kaybolması gibi durumlarda hemen bankamıza bildirmelidir.
 • Üye iş yerimiz; işlemin şifreli ve/veya faturanın müşteri tarafından mutlaka imzalatılması gerekir. Üye iş yerlerimizin slip ve müşteri tarafından  imzalatılmış faturaları saklayıp, gerekli durumlarda talep edildiğinde ibraz etmesi gerekmektedir.

Üye İş Yerlerimiz İçin Pratik Bilgiler

Kartları kabul etmeye başlıyorsanız veya sadece güvenlik kuralları ve tecrübeleri konusunda bilgilerinizi tazelemeye ihtiyacınız varsa, aşağıdaki liste işinizi korumak için yardımcı olacak adımlar, ön denetim listeleri ve araçlar hakkında bilgi vermektedir.

Kart Dolandırıcılığının Gözcüsü Olun
Müşterinin size  manyetik şeritli kart vermesi durumunda, personelinizin aşağıdaki ön denetim listesinde bulunan bilgileri uygulaması gerekmektedir.

 • Kartın ön yüzündeki kabartmalı numaraları kontrol edin
  İktisatbankası’na ait tüm  SmartCard kredi ve Smart Banka kart numaraları 5 (beş) ile başlar. Hesap numarası kabartmalı ise kabartmanın net,üzerinde bulunan karakterlerin  aynı boyut ve aralıkta olması ile holograma doğru uzatılmış (hologram kart yüzünde ise) olması gerekir. Kartın ön yüzündeki hesap numarasının son dört rakamı ile kartın arka yüzündeki imza şeridindeki basılı dört rakamın birbirini tutması gerekir. Kabartmalı hesap numarasının altında önceki numaralara ilişkin herhangi bir iz olmamalıdır.
 • Hologramı inceleyin
  İktisatbankası olarak, SmartCard kredi kartlarımızda MasterCard hologramı bulunmaktadır. Bu hologram genelde SmartCard kredi kartı ön yüzünde MasterCard logosunun yukarısında veya aşağısında yer alır. Ancak bazı yeni kart tasarımlarında hologram kartın arka yüzünde veya kartın arkasındaki manyetik şeride entegre edilmiş halde olabilir. Birbirine kenetlenen yuvarlaklardan oluşan üç boyutlu hologramın ışığı yansıtması ve oynatıldığında hareket ediyormuş gibi görünmesi gerekir.
 • İmzaları karşılaştırın
  Smartcard kredi kartı arka yüzü, mutlaka kart sahibi tarafından  imzalanmış olmalıdır. İmza satış fişindeki/slipteki kart sahibi imzası ile makul düzeyde benzemelidir. Şüphe çekecek şekilde üzerine bastırılmış, bozulmuş, silinmiş veya tahrif edilmiş olmamasından emin olmak için lütfen imza içeriklerini kontrol ediniz. Aynı zamanda, imza bandındaki “geçersiz” kelimesi imza şeridinin tahrif edildiğini göstermektedir.
 • Manyetik şeride bakın
  Kartın arka yüzündeki manyetik şeridin bozulma belirtisi olmaksızın düz ve doğru gözükmesi gerekir.
 • Son kullanma tarihini inceleyin
  Smartcard kredi kartı üzerinde kabartmalı olarak yer alan “son kullanım ayının” son gününden sonra kabul edilmemelidir. İşyeri çalışanlarının kartın son kullanım tarihini doğrulamaları gerekir.
 • Yeni kart tasarımlarını tanıyın
  MasterCard yakın zamanda MasterCard Unembossed (Kabartmasız MasterCard) diye yeni bir kartı çıkarttı. Bu kartlar farklı görünebilir kabartmalı sayıları yoktur. Dolayısıyla elle hissedemezsiniz ancak arkasındaki logo aynıdır. İşyerinizde bu kartları kabul etmek için elektronik bir terminal olması gerekir. MasterCard aynı zamanda hologramı kartın arka yüzünde görünen veya arka yüzdeki imza şeridine entegre olan yeni kart tasarımları da ortaya çıkartmıştır.
 • Kartı kullanan müşteri güncel kart sahibi midir?
  SmartCard kredi kartı hiç bir durumda devredilemez. Kredi Kartı kullanan müşterinin kartın güncel sahibi olup olmadığını teyit ediniz. Satış fişindeki imzanın kartın ön yüzündeki isimle tutup tutmadığını kontrol ediniz. Ayrıca müşterinin davranışlarına karşı gözlemci olunuz. Müşteri işlem yapılırken normal mi gözüküyor veya kişi tedirgin mi gözüküyor, dikkat ediniz.
 • SmartCard kredi kartınız ve Smart Banka Kartınızla yapacağınız alışverişlerde kullanılan 3D Güvenlik sistemiyle işlemlerinizi güvenli olarak gerçekleştirebilirsiniz.
 • İktisatbank SmartCard kredi kartı ve Smart Banka kartı ile müşterilerinin İnternet ortamında yaptıkları alışverişlerin daha güvenli olmasını sağlayan ve MasterCard/Visa tarafından destek ve onay gören 3D Güvenlik (3D Secure )Sistemi’ni kullanmaktadır.
 • Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCod logoları* bulunan sanal iş yerlerinden yapılan alışverişler Visa ve MasterCard güvencesi altındadır. Bu sayede hem kart sahipleri hem de üye iş yerleri olası sahtekârlıklara karşı güvence altına alınır.
 • 3D Güvenlik sistemi, internette alışverişin 3 boyutu olan müşteri, kart sağlayıcı banka ve işyeri arasındaki bilgi akışını alışveriş esnasında tek kullanımlık şifre sayesinde güvenle sağlayarak kart hamilinin ve işyerinin gerçekliğini doğrular.
 • Kart hamili olarak internet üzerinden yapacağınız alışverişin ödeme işlemi öncesinde, bankamız tarafından cep telefonunuza SMS ile tek kullanımlık şifreniz gönderilecektir. Bu şifrenin ekrana girilmesi ile birlikte işleminiz güvenli bir şekilde tamamlanacaktır.
 • Kart Hamili alışveriş yapacağı websitesi Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode hizmetlerine dâhil olsun veya olmasın, kart kullanımınız kısıtlanmaz. Bununla birlikte Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode hizmetlerine dâhil olan web sitelerinden yapacağınız alışverişler ekstra güvenli olur.
 • Üye İşyeri için chargeback’lerin azalması ile birlikte zamandan tasarruf ederken maliyetler de azalır.
 • Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode™" isimli"güvenli İnternet alışverişleri" çözümleri ile sayesinde fraud işlemlerinde azalma meydana gelirken üye işyerleri için ekstra güvenli olarak ödeme yapılır.
 • Tüm SmartCard Kredi Kartları mail order ve internet üzerinden alışveriş yapmaya olanak sağlayan e-commerce işlemlerine kapalı olarak teslim edilmektedir. Kartını mail order ve e-commerce işlemlerine açtırmak isteyen müşterilerimiz Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444’ü arayarak işlemlerini gerçekleştirebilirler.
 • Kartınız yenilenmiş ise yeni kartınız önceden belirlediğiniz güvenlik ayarları ile basılmıştır. Güvenlik ayarlarınız ile ilgili bilgi için +90(392)444-4444 Telefon Bankacılığı'nı arayabilirsiniz.

Çip ve Şifre (Chip&PiN) Nedir?

Çip ve Şifre ile güvenlik (Chip&PIN) sistemi dünya çapında başlayan, Visa/Mastercard tarafından zorunlu hale getirilen bir güvenlik uygulamasıdır. Kredi kartlarında yaşanan sahtecilik, dolandırıcılık ve taklitçilik Tüm dünyada gittikçe artan bir suç haline geldi. Chip&PIN sayesinde, kredi kartı kullanıcıları çok daha güvenli bir ödeme sistemine kavuşuyor. Kredi kartının üzerindeki chip, kartın kopyalanmasına karşın koruma sağlarken, şifre (Pin) kartınızın kaybolması ya da çalınması durumunda başkaları tarafından kullanılmasını önlüyor.

Şifrem ile Nasıl Alışveriş Yapacağım?

 • Chip&PIN; dolandırıcılık ve sahteciliğe karşı koruma sağlayan akıllı bir sistem olduğu kadar kullanması ve alışması kolay bir sistem.
 • Kredi kartı ile Ödeme yapacağınızda, satış görevlisi çipli kartınızı okuyucuya yerleştirecektir.
 • Kart okuyucu sizden şifre giriş cihazına şifrenizi (PIN) girmenizi isteyecektir.
 • Alışveriş tutarınızı kontrol ettikten sonra, 4 rakamdan oluşan şifrenizi (PIN) girin ve Ödemenizi onaylamak için "Giriş" / "Enter" tuşuna basın.
 • Şifreniz (PIN) size özel olduğu için ekranda görünmez. Onun yerine her rakamı simgeleyen yıldızlar olacaktır.
 • Eğer şifrenizi (PIN) girerken hata yaparsanız "Temizle" tuşuna basın ve şifrenizi (PIN) tekrar girin.
 • Ekran sizi ödeme işlemini gerçekleştirdiğine dair bilgilendirecektir. Ödeme onayından sonra, kart okuyucu size slip verecektir.
 • Mağaza Chip&PIN sistemine geçmediyse imza atarak da ödeme yapabilirsiniz.

Telefon ile Kartsız Alışveriş (Mail order) kredi kartınızı fiziksel kullanım yapmanıza gerek kalmaksıznın ödeme yapmanızı sağlayan bir sistemdir. Dünyanın her yerinden posta, telefon, fax ile sipariş verebilmenize olanak sağlamaktadır. Mağazaya gitmeye gerek kalmadan bir malın ısmarlanmasını ve alınmasını sağlar.

 • Mail order kullanarak, bankalar tarafından sağlanan sanal POS sistemlerinin, sabit ve sürekli giderlerinin sistemimizin genel giderlerine olan yükün azaltıyoruz.
 • Mail order sadece sizin onayınız ile kredi kartınızı kullanarak ödeme yapmanızı sağlar. Yazılı ve imzalı onayınız olmadan ödeme gerçekleştirilemez.
 • Müşterilerimizden sipariş sırasında aldığınız kredi kartına ilişkin bilgileri ( numarası, vade tarihi, güvenlik numarası ) ve işlem tutarını Pos üzerinden tuşlayarak yapabilirsiniz.
 • Mail order ile müşteri sayısının artmasıyla kazancınız da artar.
 • Tüm SmartCard Kredi Kartları, mail order ve internet üzerinden alışveriş yapmaya olanak sağlayan e-commerce işlemlerine kapalı olarak teslim edilmektedir. Eğer kartınız yenilenmiş ise yeni kartınız önceden belirlediğiniz güvenlik ayarları ile basılmıştır. Kredi kartı güvenlik ayarlarınızı, İnternet Bankacılığı, Mobil Bankacılık veya Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444’ü arayarak değiştirebilirsiniz.
 • İmzasız işlemlerinizde İnternet Bankacılığı üzerinden kendinizin oluşturacağı kısıtlı limitler ile sanal kart oluşturabilir ve sanal kartınız ile imzasız işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kartlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hayatımızın bir parçası olan Kredi Kart'ları ile ilgili sıkça sorulan soruları ve bilinmesi gerekenleri Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. olarak listeledik ve sizlerle paylaşıyoruz. Listede yer almayan her türlü bilgi talebiniz için Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444’ü arayabilir veya web sitemizdeki Hızlı İletişim Formu’nu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Sizce kredi kartımı nasıl kullanmalıyım?
En temel kural, kart kullanımlarınız ile aylık düzenli gelirlerinizin birbirine uyumlu olması. Kredi Kartınızla yaptığınız harcamaların toplam aylık gelirlerinizi aşmamasına özen gösteriniz.

Çok sayıda kredi kartı kullanmak doğru mu?
Birden fazla kredi kartı kullanmanız zorunlu ise, ödemelerinizi düzenli olarak takip edebilmek için en fazla 2 veya 3 kredi kart kullanınız. Çok fazla sayıda kredi kart kullanımı durumunda harcamalarınızın gittikçe daha zor kontrol edilebilir hale geleceğini unutmayınız.

Bir kart borcunu başka kredi kartıyla ödemek doğru mu?
Bir karttaki borcunuzu kapatmak için başka bir kredi karttan nakit avans kullanmayınız. Kredi kart borcunuzu ödeyemediğiniz zaman hemen bankanıza başvurunuz ve böylece bankanızın size sunacağı en uygun ödeme seçenekleri üzerinde anlaşarak borç bakiyesinin büyümesini engelleyiniz.

Kredi kartınızın kredilendirme özelliğinden, sadece gerekli olduğu zamanlarda, kısa vadeli ihtiyaçlarınız için faydalanabilirsiniz. Uzun vadeli nakit ihtiyaçlarınızda İktisatbankası'nın sunduğu bireysel kredilerinden yararlanabilirsiniz.

Aylık ekstre borcunuzu ödeme için İktisatbankası tarafından tanınan süre içerisinde tamamen ödemeye çalışınız. Tüm borcun ödenmemesi durumunda faiz ödemek durumunda kalacağınızı unutmayınız.

Nakit akışında taksitli harcamaları da dikkate almak lazım mı?
Yaptığınız taksitli harcamalarınızın sonraki dönemlerde yapacağınız harcamalarla birlikte ekstreleneceğini unutmayınız. Bu sebeple, kişisel nakit akışınızı ve harcamalarınızı gelecekte ödeyeceğiniz taksitleri de planlayarak yapınız.

Kartımın yeniliklerini izlemek gerekli midir?
Kredi kartınızın sunduğu fırsatlar, yenilikler, promosyonlar ve ödül uygulamalarından faydalanmak için banka uygulamalarını takip etmelisiniz.

Puan kazanmak için ne yapmak lazım?
Alışveriş yaptığınız işyerinde puan kazanmak için kredi kartını kullandığınız bankanın POS makinasından kartın geçtiğine dikkat ediniz.

Nakit avans ücretsiz mi?
Kredi kartınızı nakit para çekme işlemlerinde de kullanabilirsiniz. Ancak nakit çekme işlemleri için faiz uygulandığını ve nakit çekim ücreti alındığını unutmayınız.
Nakit avans kullandığınızda, ilk önce faizi daha yüksek olan ve günlük işleyen nakit avans borcunuzu kapatınız. Nakit avans borcunuzu kapatmak için ekstrenizin gelmesini beklemeyiniz.

Kart şifrem önemli mi?
İşlemlerin sizin tarafınızdan yapıldığını gösteren en önemli güvenlik unsurudur. Aslında kart şifreniz demek, siz demeksiniz.

Şifre için önerileriniz var mı?
Öncelikle, kredi kartınızın şifresini alınız ve şifrenizi kimseyle paylaşmayınız, kimseye göstermeyiniz. Şifrenizi kredi kartınızın üzerinde veya cüzdanınızda yazılı olarak bulundurmayınız. Doğum tarihi gibi kolay tahmin edilebilir ya da ardışık sıralı şifreleri kullanmayınız. Şifresiz işlem yapmayınız. Şifresiz işlemlerinizde imzaladığınız işlem dekontunun size ait olduğunu ve yazılı tutarı kontrol ediniz.

Mobil POS'ların olmadığı üye işyerlerinde işlem yapılması için kredi kart şifrenizi kesinlikle vermeyiniz, şifreyi bizzat kendiniz giriniz. Ödeme yaparken kredi kartınızın kontrolünüz altında olduğundan emin olunuz. Yakınlarınızın kredi kartınızın olanaklarından yararlanmasını istiyorsanız, onların adına ek kart başvurusunda bulununuz. Kendi kartınızı kullanmaları için onlara vermeyiniz. Alışveriş esnasında kartınızı kasada unutmamaya dikkat ediniz. Kartınızın arkasında yer alan imza bölümünü mutlaka imzalayınız.

Kredi kart numaranızı, son kullanım tarihini ve kartın arka yüzündeki güvenlik kodunu kimseyle paylaşmayınız. Kart numaranızı gösteren her türlü fiş, uçak bileti, seyahat bilgileri gibi belgeleri yok ediniz. Süresi dolan kartınızı, numarası okunmayacak ve kullanılamayacak hale getirip imha ediniz. Kartınızı uzun süredir kullanmadıysanız, yerinde olup olmadığını kontrol ediniz.

Kredi kart ile internetten alışveriş mümkün müdür?
Tüm SmartCard Kredi Kartları, mail order ve internet üzerinden alışveriş yapmaya olanak sağlayan e-commerce işlemlerine kapalı olarak teslim edilmektedir. Eğer kartınız yenilenmiş ise yeni kartınız önceden belirlediğiniz güvenlik ayarları ile basılmıştır. Kredi kartı güvenlik ayarlarınızı, İnternet Bankacılığı, Mobil Bankacılık veya Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444’ü arayarak değiştirebilirsiniz.  GSM numaranız güncel değil ise güncellemek için en yakın İktisatbank Şubesine şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Sanal ortamdaki alışverişlerde sanal kartınızı kullanınız. Yüksek limitli kredi kartınızı internet ortamında kullanmayınız.

Halkın genel kullanımına açık yerlerde bulunan bilgisayarlardan internet aracılığıyla alışveriş yapmayınız. Kredi kartınızın kaybolduğunu veya çalındığını fark eder etmez Bankanızı arayınız ve kredi kartınızı kullanıma kapalı hale getiriniz.

Kredi kartımı nasıl üst segmenteki bir kart ile değiştirebilirim?

Aylık gelir durumuna, ödeme performansına, çalışma şekline ve süresine, sistem riskine, mevcut kredi kartı limitine ve buna benzer diğer parametrelere bağlı olarak kart çeşitleri bankamızca revize edilmekte ve yenilenmektedir.

Yeni kart ve segment değişiklik taleplerinizi web sitemizde bulunan Kredi Kartı Başvuru Formu’nu doldurarak, Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444’ü arayarak ya da size en yakın İktisatbank Şubesini ziyaret ederek iletebilirsiniz.

SmartCard kredi kartımı her yerde kullanabilir miyim?

SmartCard kredi kartının en önemli özelliklerinden biri de dünya çapında geçerliliğidir. SmartCard kredi kartı, bir Mastercard’dır ve tüm dünyada geçerlidir.

SmartCard kredi kartı yurt içi ve yurt dışında milyonlarca MasterCard/Visa amblemli mağazada kullanabilirsiniz. Ayrıca yurt içindeki SmartPos üye kuruluşlarımızda peşin ve taksitli alışveriş olanağı sağlar.

SmartCard ile tüm POS cihazlarından puan kazanır, kazandığınız SmartPuan'ları alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.

Yurt dışında yapacağım harcamaları nasıl ödeyeceğim?

Yurt dışında yapacağınız döviz harcamalarınız ekstrenize TL olarak yansıtılacaktır. 

Tüm yurt içi ve yurt dışı harcamalarınızı TL olarak ödeyebilirsiniz. 

SmartCard kredi kartım mail order veya internet alışverişlerine açık mıdır?

Tüm SmartCard’lar, işlem güvenliğiniz için mail order ve internet alışverişlerine kapalı şekilde basılmakta ve gönderilmektedir. Eğer kartınız yenilenmiş ise yeni kartınız önceden belirlediğiniz güvenlik ayarları ile basılmıştır. Kredi kartı güvenlik ayarlarınızı, İnternet Bankacılığı, Mobil Bankacılık veya Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444’ü arayarak değiştirebilirsiniz. 

SmartCard kredi kartımın mail order veya internet alışverişleri için ayrı bir limiti var mıdır?

Mail order ve internet alışverişleriniz için kullanabileceğiniz limitiniz, kart limitinize eşittir ve ayrı bir limit bulunmamaktadır. Kart aktivasyonu ile birlikte limitiniz kullanılabilir.

SmartCard kredi kartımı mail order veya internet alışverişlerine nasıl kapatabilirim?

Kredi kartınızı mail order ve internet alışverişlerine kapatmak için İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılığı kullanabilir ya da Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444'ü arayabilirsiniz.

Kısıtlı limitlerle imzasız işlemler yapmak için sizlere önerimiz İnternet Bankacılığı üzerinden rahatlıkla oluşturabileceğiniz Sanal Kart uygulamasını kullanabilirsiniz.

Kartımı kaybedersem ne yapmalıyım?

Kart güvenliğiniz için derhal kartınızı işlemlere kapatmanız gereklidir. Kayıp-Çalıntı bildirimleri ve Acil Kart Yenileme hizmeti için Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444'ü arayabilirsiniz. yurt içi kayıp-çalıntı durumlarında, Acil Kart Yenileme hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Ödeme yapmazsam, SmartCard kredi kartım kullanıma kapatılır mı?

Ödemeniz gereken asgari tutar son ödeme tarihinde ödenmez ve sonraki hesap kesim tarihine kadar da ödeme yapılmaz ise smartCard kredi kartınız kullanıma kapatılır.

Dönem hesabı kesilmeden o hesap dönemi içinde ödeme yapılması halinde, varsa önce ücret ve faizlere mahsup yapıldıktan sonra asıl kart ve ek kart ile kullanılmış olan limit, (ek kart yine asıl kart limiti içinde kendine tanınmış limit oranıyla sınırlı olmak üzere) ödeme ve/veya ücret ve faiz mahsubundan sonra kalan tutar kadar tekrar kullanıma açılır.

Kredi kartı ekstremi nasıl alabilirim?
Kredi kartı ekstreniz, kurye ile sistemde kayıtlı olan adreslerinizden tercihinize uygun olana (Ev & İş) gönderilir. Dilerseniz posta ile gönderilen ekstreniz aynı zamanda sms veya e-posta yoluyla da gönderilebilir.
Ekstrelerin basılı halde posta ile istenmesi halinde ilerleyen dönemlerde ekstre ücreti alınacaktır.

E-mail yolu ile ekstre almanız durumunda hem postadan kaynaklanan gecikmelerden etkilenmez, hem de kağıt kullanımını azaltarak doğanın korunmasına katkıda bulunmuş ve ekstre ücreti ödememiş olursunuz. Ekstre tercihlerinizi değiştirmek, bilgilerinizi güncellemek ve e-mail ile ekstre almak için Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444’ü arayabilirsiniz.

Ekstrelerimi İnternet Bankacılığı'ndan görebilir miyim?
Tüm ekstrelerinizi, dönemiçi ve onay bekleyen harcama ve işlemlerinizi İnternet Bankacılığı’ndan izleyebilirsiniz. İnternet Bankacılığı, Mobil Bankacılık, ATM Bankacılığı ve Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444 aracılığı ile hesap bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Basılı ekstrem bana ulaşmıyor, ne yapabilirim?
Basılı ekstreler kurye aracılığı ile müşterilerimizin talep ettikleri adreslerine gönderilmektedir. Ulaşmaması durumunda adres bilginizi lütfen İnternet Bankacılığı, Mobil Bankacılık veya Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444’ü arayarak kontrol ediniz ve değişiklik olması durumunda gerekli güncellemeleri yapınız.

Ekstrenizin postadaki gecikme nedeniyle elinize geç ulaşabileceğini unutmayınız. Kredi Kartı borcunuzu, sms ve e-posta ile alabilir veya Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444'ü arayarak gecikmeden öğrenebilirsiniz.

Ekstremde bana ait olmayan harcamalar var. Ne yapabilirim?
Ekstrenizi alır almaz ilk yapacağınız işlerden birisi, dönem içi işlem ve harcamalarınızı kontrol etmek olmalıdır.
Hesap özetinizde size ait olmayan işlemler varsa, derhal Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444'ü arayarak incelenmesini talep edebilirsiniz.

Son ödeme tarihim ne zamandır?
Hesap kesim tarihini takip eden günden başlayarak 10. gün, son ödeme günüdür. 10. günün işgünü olmaması durumunda takip eden ilk iş günü son ödeme günü olarak kabul edilir. Hem ekstrenize, hem harcama detaylarınıza, hem de ödeme bilgilerinize İnternet Bankacılığı, Mobil Bankacılık ve Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444’ü arayarak ulaşabilirsiniz.

SmartCard kredi kartı ekstrem ne zaman kesiliyor?
SmartCard kredi kartı ekstreniz her ayın 28. günü günsonunda düzenlenir, bir önceki ekstre kesim döneminden o güne kadar ki takası gerçekleşmiş tüm işlemleriniz ekstrenize yansıtılır. Varsa faiz ve diğer kesintiler hesaplanarak ödeme bilgileriniz oluşturulur.
28. günün iş günü olmaması, ekstre kesim işlemini etkilemez.

Başka bir tarihi ekstre kesim günü olarak saptayabilir miyim?
İlerleyen dönemlerde hesap kesim dönemini üç farklı alternatife dönüştürmek için çalışmalarımız devam etmektedir.

Asgari ne kadar ödeme yapmam gereklidir?
Ekstre borcunuzun %20’si asgari ödeme tutarınızdır. En az bu tutarı, son ödeme gününe kadar kredi kartınıza ödemeyi unutmayınız.

Ekstrem ulaşmadı. Kredi kartı borcumu nereden öğrenebilirim?
ATM Bankacılığı, Mobil Bankacılık, Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444 ve İnternet Bankacılığı’ndan öğrenebilirsiniz.

SmardCard kredi kartı ödemelerimi nasıl yapabilirim?
Nakit ödemelerinizi tüm şubelerimizden yapabileceğiniz gibi ATM Bankacılığı'ndan da kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca hesabınızdan yapacağınız ödemelerde Mobil Bankacılık ya da İnternet Bankacılığı’nı kullanabilirsiniz.