kartların güvenliği

SMS ile Banka ve Kredi Kartı Şifresi

KKTC'de yine bir ilk; İktisatbank'tan SMS Bankacılığı! Smart Banka veya SmartCard Kredi Kartınızın şifresi yoksa veya şifrenizi unuttuysanız, Bankamızda kayıtlı Cep Telefonu numaranızdan 4440'a kısa mesaj göndererek şifrenizi oluşturabilirsiniz.

SMS ile Banka ve Kredi Kartı şifresi oluşturmak için İktisatbank SMS Bankacılığı Servisini hizmetinizde.
Yeni şifreniz cebinize gelsin!

SmartCard Kredi Kartı ile Güvenlik

İktisatbank olarak, siz değerli müşterilerimiz ve üye iş yerlerimiz için online ve manuel işlemlerinizde güvenin ve gizliliğin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve sizi türlü dolandırıcılıktan  korumak için çeşitli önlem alıyoruz. Hem bizim aldığımız önlemler, hem de sizin yapmanız gerekenler için gerekli bilgileri hatırlatmak isteriz.

Yaygın Kart Dolandırıcılığı Tipleri

Tahrif Edilmiş/Sahte Kartlar
Tahrif edilmiş kartlarda isim, kartın son kullanım tarihi, kart numarası ve/veya manyetik şerit bir şekilde üzerinde oynanmış, değiştirilmiştir. Bu işlemler sonunda kart artık sahte bir kart özelliği almıştır. Sahte kartlar geçerli bir kart numarasına sahiptir. Geçerli kart numarası kartın ön yüzünde, kartın arkasındaki manyetik şeritte veya her iki yerde de görünebilir. Ancak kartta gerçek kart özelliklerinin bazıları eksik olabilir. Üye iş yerimizin mutlaka kullandığı Pos Cihazından şifreli işlem geçirmesi gerekir. Bu durumlarda işlemin şifreli ve/veya faturanın müşteri tarafından mutlaka imzalatılması gerekir. Üye iş yerlerimizin slip ve müşteri tarafından  imzalatılmış faturaları saklayıp,gerekli durumlarda talep edildiğinde ibraz etmesi gerekmektedir.

Kayıp/Çalıntı Kart
Bir kart, kart sahibinden çeşitli sahtecilik ve dolandırıcılık yöntemleriyle  çalınabilir ve yasal olan bir işyerinden mal veya hizmet satın almak için yasal olmayan bir şekilde kullanılır. Böyle durumlarda üye iş yerimizin, gelen müşteri davranışlarında sıkıntı, stres, tutarsız konuşmalar gibi durumları fark ettiğinde kimlik kartı sorgulayarak, kart üzerindeki isim bilgisi ile karşılaştırması gerekir. Üye iş yerimizin mutlaka kullandığı Pos Cihazından şifreli işlem geçirmesi gerekir. Bu durumlarda işlemin şifreli ve/veya faturanın müşteri tarafından mutlaka imzalatılması gerekir. Üye iş yerlerimizin slip ve müşteri tarafından  imzalatılmış faturaları saklayıp, gerekli durumlarda talep edildiğinde ibraz etmesi gerekmektedir.

Posta ile Sipariş/Telefon Dolandırıcılığı
Kartın asıl sahibinin dışında birisi kredi kartına ait, kart numarası (genelde kartın son kullanım tarihi ve kartın arkasından kart doğrulama kodu ile birlikte) elde eder ve posta veya telefonla mal veya hizmet alımı için kullanılır.

 • Asıl kart sahiplerimiz kart bilgilerini banka personeli dahil hiç kimse ile paylaşmamalı, bütün bunlara ramen kartının çalınması, kaybolması gibi durumlarda hemen bankamıza bildirmelidir.
 • Üye iş yerimiz; işlemin şifreli ve/veya faturanın müşteri tarafından mutlaka imzalatılması gerekir. Üye iş yerlerimizin slip ve müşteri tarafından  imzalatılmış faturaları saklayıp, gerekli durumlarda talep edildiğinde ibraz etmesi gerekmektedir.

Üye İş Yerlerimiz İçin Pratik Bilgiler

Kartları kabul etmeye başlıyorsanız veya sadece güvenlik kuralları ve tecrübeleri konusunda bilgilerinizi tazelemeye ihtiyacınız varsa, aşağıdaki liste işinizi korumak için yardımcı olacak adımlar, ön denetim listeleri ve araçlar hakkında bilgi vermektedir.

Kart Dolandırıcılığının Gözcüsü Olun
Müşterinin size  manyetik şeritli kart vermesi durumunda, personelinizin aşağıdaki ön denetim listesinde bulunan bilgileri uygulaması gerekmektedir.

 • Kartın ön yüzündeki kabartmalı numaraları kontrol edin
  İktisatbankası’na ait tüm  SmartCard kredi ve Smart Banka kart numaraları 5 (beş) ile başlar. Hesap numarası kabartmalı ise kabartmanın net,üzerinde bulunan karakterlerin  aynı boyut ve aralıkta olması ile holograma doğru uzatılmış (hologram kart yüzünde ise) olması gerekir. Kartın ön yüzündeki hesap numarasının son dört rakamı ile kartın arka yüzündeki imza şeridindeki basılı dört rakamın birbirini tutması gerekir. Kabartmalı hesap numarasının altında önceki numaralara ilişkin herhangi bir iz olmamalıdır.
 • Hologramı inceleyin
  İktisatbankası olarak, SmartCard kredi kartlarımızda MasterCard hologramı bulunmaktadır. Bu hologram genelde SmartCard kredi kartı ön yüzünde MasterCard logosunun yukarısında veya aşağısında yer alır. Ancak bazı yeni kart tasarımlarında hologram kartın arka yüzünde veya kartın arkasındaki manyetik şeride entegre edilmiş halde olabilir. Birbirine kenetlenen yuvarlaklardan oluşan üç boyutlu hologramın ışığı yansıtması ve oynatıldığında hareket ediyormuş gibi görünmesi gerekir.
 • İmzaları karşılaştırın
  Smartcard kredi kartı arka yüzü, mutlaka kart sahibi tarafından  imzalanmış olmalıdır. İmza satış fişindeki/slipteki kart sahibi imzası ile makul düzeyde benzemelidir. Şüphe çekecek şekilde üzerine bastırılmış, bozulmuş, silinmiş veya tahrif edilmiş olmamasından emin olmak için lütfen imza içeriklerini kontrol ediniz. Aynı zamanda, imza bandındaki “geçersiz” kelimesi imza şeridinin tahrif edildiğini göstermektedir.
 • Manyetik şeride bakın
  Kartın arka yüzündeki manyetik şeridin bozulma belirtisi olmaksızın düz ve doğru gözükmesi gerekir.
 • Son kullanma tarihini inceleyin
  Smartcard kredi kartı üzerinde kabartmalı olarak yer alan “son kullanım ayının” son gününden sonra kabul edilmemelidir. İşyeri çalışanlarının kartın son kullanım tarihini doğrulamaları gerekir.
 • Yeni kart tasarımlarını tanıyın
  MasterCard yakın zamanda MasterCard Unembossed (Kabartmasız MasterCard) diye yeni bir kartı çıkarttı. Bu kartlar farklı görünebilir kabartmalı sayıları yoktur. Dolayısıyla elle hissedemezsiniz ancak arkasındaki logo aynıdır. İşyerinizde bu kartları kabul etmek için elektronik bir terminal olması gerekir. MasterCard aynı zamanda hologramı kartın arka yüzünde görünen veya arka yüzdeki imza şeridine entegre olan yeni kart tasarımları da ortaya çıkartmıştır.
 • Kartı kullanan müşteri güncel kart sahibi midir?
  SmartCard kredi kartı hiç bir durumda devredilemez. Kredi Kartı kullanan müşterinin kartın güncel sahibi olup olmadığını teyit ediniz. Satış fişindeki imzanın kartın ön yüzündeki isimle tutup tutmadığını kontrol ediniz. Ayrıca müşterinin davranışlarına karşı gözlemci olunuz. Müşteri işlem yapılırken normal mi gözüküyor veya kişi tedirgin mi gözüküyor, dikkat ediniz.

İnternet'te Güvenli Alışveriş

 • SmartCard kredi kartınız ve Smart Banka Kartınızla yapacağınız alışverişlerde kullanılan 3D Güvenlik sistemiyle işlemlerinizi güvenli olarak gerçekleştirebilirsiniz.
 • İktisatbank SmartCard kredi kartı ve Smart Banka kartı ile müşterilerinin İnternet ortamında yaptıkları alışverişlerin daha güvenli olmasını sağlayan ve MasterCard/Visa tarafından destek ve onay gören 3D Güvenlik (3D Secure )Sistemi’ni kullanmaktadır.
 • Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCod logoları* bulunan sanal iş yerlerinden yapılan alışverişler Visa ve MasterCard güvencesi altındadır. Bu sayede hem kart sahipleri hem de üye iş yerleri olası sahtekârlıklara karşı güvence altına alınır.
 • 3D Güvenlik sistemi, internette alışverişin 3 boyutu olan müşteri, kart sağlayıcı banka ve işyeri arasındaki bilgi akışını alışveriş esnasında tek kullanımlık şifre sayesinde güvenle sağlayarak kart hamilinin ve işyerinin gerçekliğini doğrular.
 • Kart hamili olarak internet üzerinden yapacağınız alışverişin ödeme işlemi öncesinde, bankamız tarafından cep telefonunuza SMS ile tek kullanımlık şifreniz gönderilecektir. Bu şifrenin ekrana girilmesi ile birlikte işleminiz güvenli bir şekilde tamamlanacaktır.
 • Kart Hamili alışveriş yapacağı websitesi Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode hizmetlerine dâhil olsun veya olmasın, kart kullanımınız kısıtlanmaz. Bununla birlikte Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode hizmetlerine dâhil olan web sitelerinden yapacağınız alışverişler ekstra güvenli olur.
 • Üye İşyeri için chargeback’lerin azalması ile birlikte zamandan tasarruf ederken maliyetler de azalır.
 • Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode™" isimli"güvenli İnternet alışverişleri" çözümleri ile sayesinde fraud işlemlerinde azalma meydana gelirken üye işyerleri için ekstra güvenli olarak ödeme yapılır.
 • Tüm SmartCard Kredi Kartları mail order ve internet üzerinden alışveriş yapmaya olanak sağlayan e-commerce işlemlerine açık olarak teslim edilmektedir. Kartını mail order ve e-commerce işlemlerine kapatmak isteyen müşterilerimiz Telefon Bankacılığı 444 4 444’ü arayarak işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Çip ve Şifre (Chip&PiN) Nedir?

Çip ve Şifre ile güvenlik (Chip&PIN) sistemi dünya çapında başlayan, Visa/Mastercard tarafından zorunlu hale getirilen bir güvenlik uygulamasıdır. Kredi kartlarında yaşanan sahtecilik, dolandırıcılık ve taklitçilik Tüm dünyada gittikçe artan bir suç haline geldi. Chip&PIN sayesinde, kredi kartı kullanıcıları çok daha güvenli bir ödeme sistemine kavuşuyor. Kredi kartının üzerindeki chip, kartın kopyalanmasına karşın koruma sağlarken, şifre (Pin) kartınızın kaybolması ya da çalınması durumunda başkaları tarafından kullanılmasını önlüyor.

Şifrenizi Biliyor Musunuz?

Aşağıdaki kanallardan Kredi Kartı şifrenizi kolayca alabilir veya değiştirebilirsiniz ;

 • İnternet Bankacılığı'nı Kullanarak;İnternet Bankacılığı'na giriş yaptıktan sonra Güvenlik menüsü altında yer alan Kredi Kartı Şifresi değiştirme sahasından eski şifrenizi değiştirebilir veya yeni şifre alabilirsiniz.
 • 444 4 444 Telefon Bankacılığı'nı Arayarak;Telefon Bankacılığı sesli yanıt sistemini kullanarak veya müşteri temsilcilerimiz yardımıyla yeni şifre alabilir veya mevcut şifrenizi değiştirebilirsiniz.
 • SMS Bankacılığını Kullanarak;SmartCard Kredi Kartınız için yeni şifre almak veya varolan şifrenizi değiştirmek için Cep Telefonunuzun Kısa Mesaj Menüsüne (SMS) SIFRE yazıp Boşluk bırakın kendi belirleyeceğiz 4 haneli şifrenizi yazdıktan sonra boşluk bırakarak kartınızın son 4 rakamını ve arkasındaki 3 rakamı (CVV2) yazıp kısa mesajla 4440'a gönderin, şifrenizi anında oluşturun. (Örnek;SIFRE 1234 1234567)
 • ATM Bankacılığını Kullanarak; Daha önce diğer kanallar vasıtasıyla oluşturmuş olduğunuz şifrenizi ATM'lerde kullanabilir veya istediğiniz zaman ATM vasıtasıyla şifre değişikliği işlemi yapabilirsiniz.

Şifrem ile Nasıl Alışveriş Yapacağım?

 • Chip&PIN; dolandırıcılık ve sahteciliğe karşı koruma sağlayan akıllı bir sistem olduğu kadar kullanması ve alışması kolay bir sistem.
 • Kredi kartı ile Ödeme yapacağınızda, satış görevlisi çipli kartınızı okuyucuya yerleştirecektir.
 • Kart okuyucu sizden şifre giriş cihazına şifrenizi (PIN) girmenizi isteyecektir.
 • Alışveriş tutarınızı kontrol ettikten sonra, 4 rakamdan oluşan şifrenizi (PIN) girin ve Ödemenizi onaylamak için "Giriş" / "Enter" tuşuna basın.
 • Şifreniz (PIN) size özel olduğu için ekranda görünmez. Onun yerine her rakamı simgeleyen yıldızlar olacaktır.
 • Eğer şifrenizi (PIN) girerken hata yaparsanız "Temizle" tuşuna basın ve şifrenizi (PIN) tekrar girin.
 • Ekran sizi ödeme işlemini gerçekleştirdiğine dair bilgilendirecektir. Ödeme onayından sonra, kart okuyucu size slip verecektir.
 • Mağaza Chip&PIN sistemine geçmediyse imza atarak da ödeme yapabilirsiniz.

Telefon ile Kartsız Alışveriş Zamanı

Telefon ile Kartsız Alışveriş (Mail order) kredi kartınızı fiziksel kullanım yapmanıza gerek kalmaksıznın ödeme yapmanızı sağlayan bir sistemdir. Dünyanın her yerinden posta, telefon, fax ile sipariş verebilmenize olanak sağlamaktadır. Mağazaya gitmeye gerek kalmadan bir malın ısmarlanmasını ve alınmasını sağlar.

 • Mail order kullanarak, bankalar tarafından sağlanan sanal POS sistemlerinin, sabit ve sürekli giderlerinin sistemimizin genel giderlerine olan yükün azaltıyoruz
 • Mail order sadece sizin onayınız ile kredi kartınızı kullanarak ödeme yapmanızı sağlar. Yazılı ve imzalı onayınız olmadan ödeme gerçekleştirilemez.
 • Müşterilerimizden sipariş sırasında aldığınız kredi kartına ilişkin bilgileri ( numarası, vade tarihi, güvenlik numarası ) ve işlem tutarını Pos üzerinden tuşlayarak yapabilirsiniz.
 • Mail order ile müşteri sayısının artmasıyla kazancınızda artar.
 • SmartCard kredi kartları, müşterilerimize imzasız işlem olanağı sağlamak amacı ile mail order işlemlerine açık olarak gönderilmektedir. Mail order limiti kart limitine eşit ve kartın aktif olması ile mail order aktif olmaktadır. Mail order kullanımına kartınızı kapatmak istiyorsanız Telefon Bankacılığı 444 4 444'ü arayayarak işlemlere kapatabilirsiniz. GSM numaranız güncel değil ise güncellemek için size en yakın İktisatbank Şubesine şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir.
 • İmzasız işlemlerinizde İnternet Bankacılığı üzerinden kendinizin oluşturacağı kısıtlı limitler ile sanal kart oluşturabilir ve sanal kartınız ile imzasız işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.