Hisse Senedi

 • Hisse senedi nedir?
  Sermaye şirketlerinin ortaklarına, sermayede ne kadar payı olduğunu belgelemek amacıyla verdikleri kıymetli kağıtlara hisse senedi denir. Şirketlerin sermayesinin eşdeğer parçalarından her birini ifade eder.

 • Hisse senetlerine nasıl yatırım yapabilirim?
  Hisse senedi yatırımlarınıza, İktisatbank şubelerinde, yatırım hesabı açarak kolayca başlayabilirsiniz. Bankamızda, hisse senedi işlemleri, kayıtlı telefon emirleri ile gerçekleştirilmektedir.

 • Hisse senetlerinden nasıl kar elde edebilirim?
  Yatırım yapmak amacıyla en çok kullanılan enstrümanlardan biri olan hisse senedi; değer artışı gösterdiği ve yatırımcılar tarafından uzun vadeli elde tutulduğu takdirde yatırımcılara para kazandıran bir araçtır. Hisse senedi yatırımı yapmanın mantığı; düşük fiyattan satın alıp ve belirlenen vadenin sonunda yükselen fiyattan satarak kar elde etmektir.

  Hisse senedi fiyatlarında yaşanan düşüş ve yükselişin sebep olduğu dalgalanmaları doğru tahmin eden yatırımcı, doğru zamanlarda alım ve satım işlemlerini gerçekleştirerek kar edebilmektedir.

 • Hisse senedi yatırımı yaparken nelere dikkat etmeliyim?
  Borsada işlem yapmaya başlamadan önce, bir miktar yatırım deneyiminiz olduğundan emin olmalısınız. Hiç bilmediğiniz bir sektörde faaliyet gösteren Şirket/Şirketlerin hisse senetleri yerine hakim olduğunuz veya mutlaka fikriniz olan sektörlere ait hisseleri seçmelisiniz.

  Yatırım yapmaya başlamadan önce, borsa nedir, ne işe yarar, borsada ne gibi işlemler yapılır, yapılan işlemlerin mantığı nedir gibi soruların cevaplarını bulmalısınız. Borsayı iyi tanımanız, birikimlerinizi daha iyi değerlendirerek daha kazançlı yatırımlar yapmanıza yardımcı olur. Borsanın işleyişi hakkında detaylı bilgiye sahip olduktan sonra, hangi durumlarda alım-satım işlemlerini yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

 • Hangi ülkelerin hisse senetlerine yatırım yapabilirim?
  Hisse senedi yatırımlarınızı, artık Borsa İstanbul (Türkiye) ile sınırlandırmak zorunda değilsiniz. İktisatbank, yatırımcılara dünya borsalarında işlem gören hisse senetleri ve ETF’lerde(*) alım satım yapma imkanı sunuyor. Siz de artık, İktisatbank ile yurtdışındaki şirketlerin hisse senetlerini kar amaçlı alıp satabilir, bu şirketlere ortak olabilir ve kısa, orta ve uzun vadeli yatırımlar yapabilirsiniz.

  İktisatbank, yatırımcılarına, 12 ülkede yabancı hisse senedi ve ETF alım-satım hizmeti vermektedir.

  (*) ETF'ler (Borsa Yatırım Fonu), endeks, emtia veya varlık sepetini izleyen ve hisse senetleri gibi gün içerisinde ilgili borsalarda alınıp satılabilen yatırım araçlarıdır.

  Farklı ülkelerin borsalarının işlem saatleri, minimum işlem tutarları ve komsiyon oranları için müşteri temsilciniz ile görüşebilirsiniz.

 • Hisse senetleri hangi yatırımcı tipine uygundur?
  Hisse senetleri yatırımı, tüm yatırımcı tiplerinin beklentilerini karşılamayabilir. Risk iştahı düşük, sabit getiri beklentisinde olan yatırımcılar için hisse senedi iyi bir seçim olmazken, diğer taraftan ortalama risk seviyesinde enflasyonun ve ortalama faiz oranlarının üzerinde getiri hedefinde olan yatırımcılar için daha uygun olmaktadır. Riskten kaçan yatırımcı profili için faiz getirili enstrümanlar daha cazip görünürken, risk seven yatırımcı profili için hisse senedi yatırımları daha uygun görünmektedir.

Hisse senetleri, düşük ve orta düzey risk proflindeki ürünlere kıyasla daha yüksek getiri imkanı sağlayabileceği gibi, yine bu ürünlere kıyasla anapara değer kaybı yaşama ihtimali çok daha yüksektir.