Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri

Hazine Bölümü'müz, profesyonel fon yönetici kadrosu ile müşterilerimize tüm yatırımlarını istedikleri ürünler ile değerlendirebilecekleri zenginlikte finansal ürün portföyü sunmaktadır.

Bu tecrübe ve birikimden yola çıkarak günlük piyasa analizleri yapılmakta ve siz değerli müşterilerimiz ile paylaşılmaktadır.

Geçmiş tarihli "Günlük Piyasa Analiz ve Yorum"larını izlemek için Hazine Bülteni Arşiv'i sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hazine Bülteni Kayıt

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 18/01/2019 – Cuma

Gözün aydın KKTC. Sterlin yükseliyor !

  • ABD Başkanı Trump’ın çirkin tweeti ile başladığımız haftada, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump ile yaptığı görüşme ardından tatsızlaşmaya yüz tutan ilişkilerin yerini yeniden yeşermeye terk etmesi, Türk mali piyasalarına olumlu yansıdı 
  • Suriye’nin doğusunda 32km’lik güvenli bölge kurulması fikrine her iki tarafın da sıcak bakması, Fırat’ın Doğusuna yönelik askeri bir operasyonu şimdilik rafa kaldırarak, jeopolitik riskleri azalttı 
  • TCMB’nin faiz oranlarını sabit bırakması ardından güçlü ibarelerin de karar ardından yayımlanan politika metninde boy göstermesi, FED’in ayağını gazdan çektiği inanışının yaygınlaştığı bir ortamda, TL ve TL cinsi yatırım araçlarında alımları destekledi 
  • TL üzerinde var olan negatif enerjinin kalması ile, Türk mali piyasalarına para girişi olduğunu düşünüyoruz. USD/TRY kuru hafta içinde 5,55 seviyesini test etmesi ardından TCMB toplantısı öncesinde ön plana çıkardığımız 5,33 seviyesine kadar gerilerken, bankacılık endeksi 2 günde neredeyse %10’a varan yükseliş kaydetti. Hisse senedi piyasasının arkasında yatan ana itici motivasyonun ne olduğunu yakında öğreneceğiz. TCMB’nin güçlü duruşu ile ikincil piyasa faizlerinin de gerilediğini görüyoruz. Demek ki, iletişim politikası önemliymiş! 
  • Elbette, jeopolitik riskler azalsa da, makro ekonomik cepheden gelen veriler, ekonomide ivme kaybının nispeten azalmakla birlikte devam ettiğine de işaret etmeye devam ediyor. Bu bağlamda, TCMB tarafından dün açıklanan hedonik konut fiyat endeksi, Kasım ayında bir önceki aya göre %0,34 artış kaydetse de, yıllı bazda reel değişim %12,35 düşüşe işaret ediyor. Ekonomide ivme kaybını arttığına işaret eden bir veri daha görmüş olduk. Diğer bir deyişle, konut fiyatları enflasyondan arındırılmış %12,35 geriledi! (bakınız grafik) 
  • İngiltere cephesinde ise sular ısınıyor. May’in Brexit tasarısı Avam kamarasında tarihi bir hezimet ile reddedilse de, May’in güven oyu alması erken seçim ihtimalini azalttı. Devamında, ana muhalefet lideri Corbyn’in dün anlaşmasız bir Brexit ihtimalinin masada olmaması yönünde yaptığı açıklama, Sterlin’i destekledi. GBP/USD paritesi 1,30 seviyesine yükselirken, EUR/GBP paritesi de 0,8800 ile son iki ayın en düşük seviyesine geriledi. Sterlin lehine ciddi bir potansiyel olduğu kanaatindeyiz (bakınız grafik) 
  • USD/TRY kurunda gözler aşağıda 5,33 yukarda ise 5,55 seviyesinde. Geçildiği yöne doğru hareketin hızlanacağını tahmin ediyoruz. Kısa vadede TL’n güçlenme ihtimalini göz ardı etmiyoruz. Lakin, Şubat ayı ile birlikte, TL’nin yeniden satılacağını düşünüyoruz (dün gerekçelerimi sıraladık). Yukarı yönlü hareketin 5,5450 seviyesinin üzerinde geceli bir kapanış ile başlayacağının altını çiziyoruz. Aşağıda ise 5,33 seviyesinin kırılması durumunda, son dönemlerin en düşük seviyesi olan 5,13 takip edilebilir

 Sterlin
Ana muhalefet lider İş Partisi Lideri Jeremy Corbyn'in tweeter hesabı üzerinden yaptığı açıklama Sterlin’de beklenen yükselişin ateşini yaktı: "Başbakan May Anlaşmasız Brexit İhtimalini Ortadan Kaldırmalı." Günlerdir ön plana çıkardığımız 1,29 seviyesini aşmakta zorlanan GBP/USD paritesi, dün Corbyn ardından akşam saatlerinde 1,30 seviyesini test etti. Anlaşmasız Brexit ihtimalinin azaldığı yönünde algılanan bu haber, Sterlin çaprazlarında volatilite yarattı

İngiltere’nin AB’den çıkış tarihi olan 29 Mart’a kadar köprünün altından daha çok su akacak gibi görünse de, ibrenin yavaş yavaş Sterlin yönüne döndüğüne şahit oluyoruz. Anlaşmasız Brexit (hard Brexit) ihtimalinin azaldığına ışık tutacak her haber, Sterlin pozitif algılanacaktır

Kısa vadede Sterlin’nin dolar karşısında 55 günlük ortalamaların geçtiği yeşil çizgi olan ve bugün itibarı ile 1,3094 seviyesinden olan bölgeye doğru ilerleyeceğini düşünüyoruz. Daha da yukarda sırası ile 1,3251 ve 1,3718 seviyeleri bulunuyor. Büyük bir volatiliteye hazırlıklı olan deneyimli yatırımcıların bu çaprazda bugünkü şartlarda işlem yapmasını öneriyoruz. 1,29 pivot bölgesinin altına inilmesi durumunda pozisyondan çıkmak akıllıca bir strateji olabilir

Brexit sonrası, uzun bir süredir Sterlin'in göreceli ucuz seyri, Sterlin borcu olan KKTC yerleşikler için büyük bir fırsattı. Sterlin'in değer kazanmaya başlaması, hane halkı için maalesef iyi bir haber değil.

15478142236a32b8a03b5c25e04afb5c3e90d66351_1_1200.jpg
Brextit sonrası dip ile ardından oluşan tepenin %50 Fibonacci düzeltme seviyesi olan 1,2911 üzerine yerleşen GBP/USD paritesinde hedef yukarda 1,3250’li seviyeler olarak da takip edilebilir

15478142237153d3ed2b2426f3affeedda83369b0c_2_1200.jpg
Kaynak: Reuters


USD/TRY
ABD Başkanı Trump’ın çirkin tweeti ile başladığımız haftada, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump ile yaptığı görüşme ardından “tarihi öneme sahip bir anlayış birliğine vardığımıza inanıyorum” ifadesi, jeopolitik riskleri azaltarak TL üzerindeki negatif enerjiyi aldı. TL varlıklara olan ilgi, TCMB kararı ardından daha da belirgin bir hal aldı. Türk mali piyasalarına para girişi olduğunu düşünüyoruz. USDTRY kuru hafta içinde 5,55’den 5,33 seviyesine kadar gerilerken, bankacılık endeksi hisseleri 2 günde neredeyse %10’a varan yükseliş kaydetti, ikincil piyasa faizleri ise geriledi. Elbette, jeopolitik riskler azalsa da, makro ekonomik cepheden gelen veriler, ekonomide ivme kaybının azalmakla birlikte devam ettiğine işaret etmeye devam ediyor. Kısa vadeli bir bakış açısı ile, FED’in ayağını gazdan çektiğine inanıldığı bir dönemde, TCMB’nin faiz kalkanın da yardımı ile TL’nin bir miktar daha değer kazanması bizler şaşırtmayacaktır. Lakin, cari dengenin eksiden artıya dönmese, enflasyon beklentilerinde düzelme temasının yarattığı iyimser havanın, Şubat ayı ile birlikte ivme kazanmasını beklediğim seçim öncesi yatırımlarla TL’nin yeniden değer kaybetmeye aday olabileceğinden endişe ediyoruz.

Teknik olarak, aşağıda mavi çizgi kabaca bugün itibarı ile 5,33-5,34 aralığından geçiliyor kırılmadan yükseliş isteğinin bittiğine ikna olmayacağız. Kırılması durumunda, TL yönünde pozisyon alınabilir. Bu seviyeleri güvenli bulmayan yatırımcılar, yükselişin teyidi için 5,5450 seviyesinin üzerinden (kırmızı çizgi) gecelik bir kapanış beklemeleri daha doğru olacaktır.

1547814224929dcc3dbf428cbccf727af49145335b_3_1200.jpg
Kaynak: Reuters
 
Ters para ikamesi kuvvetlenerek devam ediyor (DTH)
TCMB’nin her Perşembe açıkladığı para ve banka istatistikleri, önemli ip uçları sunuyor. 4-11 Ocak haftasında döviz tevdiat hesapları (DTH) bir önceki haftaya nazaran 1,9 milyar dolar artış kaydetti (bireyler 0,8 milyar dolar ; tüzel kişiler ise 1,1 milyar dolar alım yaptı). Eylül başına nazaran bireylerin döviz mevduatları yaklaşık 11 milyar dolar artarken, Tüzel kişilerin DTH’i ise Nisan sonu tepesine göre 7,4 milyar dolar azaldı.
 
1547814224a4540e23bfe254b1a51e09b0f5655355_4_1200.jpg
Kaynak: TCMB

Hedonik konut fiyat endeksi
TCMB tarafından açıklanan hedonik konut fiyat endeksi Kasım ayında bir önceki aya göre %0,34 artış kaydetse de, yıllı bazda reel değişim %12,35 düşüşe işaret ediyor. Diğer bir deyişle, konut fiyatları enflasyondan arındırılmış %12,35 geriledi!

1547814224e1d4ed5f944c723f1b0d9c583a814564_5_1200.jpg
Kaynak: TCMB

Emre Değirmencioğlu 
(@emredegirmenci5)

Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.