Günlük Piyasa Bülteni

Hazine Bölümü'müzün tecrübe ve birikimden yola çıkarak Günlük Piyasa Analizleri yapılmakta ve siz değerli yatırımcılar ile paylaşılmaktadır.

Günlük hazırlanan bültenleri otomatik almak için Ad Soyad ve e-Posta adresinizi girerek "BÜLTENE KAYIT OL" demeniz yeterli.

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 09/12/2019 - Pazartesi

Gündem yoğun: İngiltere seçimleri, TCMB, FED ve ECB toplantıları
 • Neredeyse, son 2 aydır, USD/TRY kurunda aşağıda 5,6850 , yukarda ise 5,79 seviyeleri ceza alanın çizgileri misali destek ve direnç görevi üstleniyor. 
 • Geride bıraktığımız hafta genelinde, 5,75 etrafında salınan USD/TRY, Cuma gününü ikinci yarısında bandın üst seviyesini test etti. 
 • Öncelikle, Cuma günü, günün ikinci yarısında açıklanan ABD istihdam raporunun beklenmedik derecede güçlü sonuçlandığını söylemem gerekiyor. 
 • Her ayın ilk Cuması ABD’de açıklanan istihdam raporu, ABD ekonomisinin gidişatına ilişkin en önemli ipuçları sağladığından küresel piyasalar tarafından önemle takip ediliyor. 
 • ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, Kasım ayında tarım dışı istihdam beklentilerin oldukça üzerinde 266 bin kişi artış gösterirken, işsizlik oranı ise %3,5’e geriledi. Yıllık ücret artışlarının bir kez daha %3 üzerinde denge bulmasını da göz ardı etmemek gerekiyor. 
 • Güçlü istihdam verilerinin yanı sıra, ekonomik güven endeksi de beklentilerin üzerinde açıklanması, sanılanın aksine, ABD’de ekonomik aktivitenin güçlü seyrini koruduğuna işaret ediyor. 
 • Veri ardından ABD borsaları iyimser görünümlerini ve yukarı gitme isteklerini korumaya devam ederken, FED’in üzerinde var olan faiz indirim baskısını hafifletecek ölçüde olumlu açıklanan veriler, doların da değer kazanmasına neden oldu. 
 • İçerde ise, Cuma günü, son günlerin aksine, döviz piyasasında, günün ikinci yarısında satışların yoğunlaştığına şahit olduk. Bir tarafta güçlü açıklanan ABD istihdam raporunun etkileri, öte yandan piyasa kapanışı ardından açıklanması beklenen uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's’in Türkiye değerlendirmesi, kurun yukarı yönlü bir seyir izlemesine neden oldu. 
 • Hatırlamak gerekirse, Haziran ayında, Moody's, Türkiye'nin kredi notunu, olası bir ödemeler dengesi krizi ihtimaline karşın bir kademe indirmiş ve not görünümünü negatifte tutmuştu.  
 • Kasım aynın başında, bir diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch’in, not görünümünü negatiften durağana çevirmesi, piyasalarda Moodys kaynaklı benzer bir beklenti yaratmıştı. 
 • Lakin, beklentinin aksine, Moody's Cuma günü herhangi bir açıklama yapmadı. Not görünümüne dair beklentinin gerçekleşmemesi, güçlü ABD istihdam raporu ve beraberinde TCMB’den bu hafta Perşembe günü beklenen faiz indirimi, USD/TRY kuru üzerinde baskı kurdu. 
 • Hafta boyunca 5,75 seviyesinde salınan kur, haftanın son günü 5,79 seviyesini test etmesi ardından günü 5,77 seviyesinde tamamladı (bakınız grafik). 
 • ABD borsaları, güçlü istihdam verisinden aldığı itici güç ile haftanın son iş gününü %1 civarında yükselişle tamamlarken, iyimserlik aynı ölçüde olmasa da bu sabah Asya hisse senedi piyasalarına da yansıdı. 
 • Yeni haftanın gündemi oldukça yoğun ama bir o kadar da önemli görünüyor. Brexit düğümünü çözecek kadar öneme sahip İngiltere genel seçimlerinde Muhafazakar Partinin açık ara önde gitmesi, Sterlin cephesinde alımları destekliyor. Hatırlanacağı üzere, anlaşmasız bir çıkışın önüne geçmek üzere İrlanda sınırı konusunda AB ile anlaşan Başbakan Johson, İngiltere Parlamentosu engeline takılmıştı. Parlamento, halka bir kez daha sorulmasına karar verirken, seçim ipi muhafazakarların göğüslemesi, Brexit düğümünü çözecek gibi görünüyor. 
 • Geride bıraktığımız hafta 1,28 seviyelerinden aldığımız sterlin uzun pozisyonlarımızı hedeflediğimiz 1,3150-1,32 bandından realize etmemiz ardından, güçlü istihdam raporuna rağmen, Sterlin’in haftayı 1,3180 seviyelerinden karşıladığını görüyoruz. 1,32 seviyesinin üzerinde, Sterlin’i başka bir dünya bekliyor. Şimdilik seçim sonuçlarını görmek adına kenarda bekliyoruz. 
 • Geçtiğimiz hafta içinde, 1,10 seviyelerinden 1,1120’ye kadar yürüyen EUR/USD paritesi, bu sabah 1,1060’lara kadar gerilerken, EUR/GBP paritesinin Sterlin lehine 0,8390 seviyesine kadar gerilediğini not edelim.  
 • Çarşamba günü FED ve Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası’nın para politikası kurulu toplantılarından herhangi bir politika karar değişikliği beklenmezken, Perşembe günü, TCMB’nin olağan ve yılın son PPK toplantısından 200 baz puan faiz indirimi bekliyoruz.

USD/TRY
 
USD/TRY kurunda bir müddettir devam eden sıkışma dikkat çekiyor. Sıkışmanın alt tarafında 5,6850 ; üst tarafında ise 5,79 olduğunu ve söz konusu aralığın nerdeyse son 2 aydır korunduğunu görüyoruz.  5,79 seviyesinin her hangi bir nedenle yukarı yönlü kırılması, beraberinde hızlıca 5,94 seviyesinin test edilmesine neden olabilir. 5,79 üzerinde gecelik kapanış görmeden hamle yapmak ise riskli olabilir.

15758758014f3112454992d2753acb0a64696348bc_1_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department
Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.