Günlük Piyasa Bülteni

Hazine Bölümü'müzün tecrübe ve birikiminden yola çıkarak Günlük Piyasa Analizleri yapılmakta ve siz değerli yatırımcılar ile paylaşılmaktadır.

Günlük hazırlanan bültenleri otomatik almak için Ad Soyad ve e-Posta adresinizi girerek "BÜLTENE KAYIT OL" demeniz yeterli.

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 22/02/2024 - Perşembe

Nvidia 'kükredi', Japonya borsası göğü deldi! Gözler TCMB PPK toplantısında 

  • Piyasaları 'sevgilisi' konumunda Nvidia, dün akşam seans sonrası açıkladığı bilançosu ile yine etkili sonuçlar üretti! Sektörün yapay zeka çipleri noktasında lideri olan şirkete yönelik artan talebin ve güvenin neticesinde, hisseleri kapanış sonrasında %10 oranında artış kaydetti. Nvidia, dördüncü çeyrekte 20,62 milyar dolarlık tahminleri aşarak 22,10 milyar dolar gelir bildirirken, dördüncü çeyrek kazancı, hisse başına 4,64 dolar olan tahminleri de aşarak hisse başına 5,16 dolar oldu. Çip üreticisi, içinde bulunulan çeyreğe ilişkin gelir beklentisini ise 24 milyar dolar olarak açıkladı! 
  • Nvidia'nın yanı sıra, dün gece geç saatlerde piyasalar FED'in bir önceki toplantısının tutanaklarını da bundan sonranın yol haritasın daha iyi anlayabilmek adına yakından takip etti. Çoğu yetkili faiz oranlarını çok hızlı bir şekilde düşürmenin risklerine dikkat çekerken, faiz indirimlerinden önce enflasyonun %2 olan hedefe doğru ilerlediğine yönelik daha fazla kanıta ihtiyaç olduğunu belirtilirken, hızlı faiz indirimlerinin ise riskli olabileceği değerlendirilmiş. Bazı yetkililer aşırı kısıtlayıcı politikanın olumsuz risklerine dikkat çekse de, "daha yüksek, daha uzun süreli" faiz politikasını bir müddet daha devam edeceğini anlıyoruz.  
  • Tutanaklar ardından ise piyasa tahmincilerinin görüşleri pek de değişmemiş: Haziran ayında başlaması beklenilen ilk faiz indiriminin sene sonuna kadar 88 baz puana ulaşması bekleniyor (3 - 4 kez 25 baz puan indirim). Tutanakların piyasa beklentisi ile örtüştüğünü de söyleyebiliriz. FED tutanakları ardından altının ons fiyatı 2,030 dolar seviyesinde yatay bir seyir izlerken, direnişin parası bitcoin ise 52bin dolar seviyelerinde salınmaya devam ediyor. Huti saldırıların petrol tankerini hedef alması sonrasında Brent cinsi ham petrolün varil fiyatı 83 dolar seviyesinin üzerinde seyretmeye devam ediyor. ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi %4,30 seviyesinde ve Kasım sonundan bu yana görülen en yüksek seviyede işlem görüyor.  
  • Nvidia sonrası bugün gözler Türkiye cephesinde TCMB'nin olağan Şubat ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrildi. Başkan Karahan liderliğinde gerçekleşecek toplantıda, politika faizinin %45 seviyesinde sabit tutulacağına ilişkin genel bir mutabakat olsa da, eğer bir sürpriz olacaksa, bunun da 250 baz puan artırım yönünde olacağını düşünüyoruz. Her ne kadar baz senaryomuz faiz oranlarının sabit tutulacağı yönünde olsa da, karar metninin içerisine serpiştirilecek kelime öbeklerini dikkatli bir şekilde irdeleyeceğiz. 
  • TCMB PPK toplantısı öncesinde dün USDTRY kurunda bir miktar da olsa yukarı yönlü 'hareketlenme' olduğunu gözlemledik. Bültenlerimizde hemen hemen her gün kurun kamunun kontrolünde bebek adımlarlar da olsa yukarıya gittiğine yer verirken, dün yaşanan yukarı yönlü harekette günlük artış oranı son dönemin aksine biraz daha fazla olduğunu gözlemledik. Bu minvalde, USDTRY kuru psikolojik bir seviye olan 31'i de yukarı yönlü aştı. PPK sonrasında kurun önümüzdeki günlerde yukarı yönlü hareketinin nasıl bir seyirle devam edeceğini takip edeceğiz. Özellikle, ABD'nin Rusya üzerinde baskısını artırması sonrasında Türkiye ile Rusya arasında özellikle de enerji faturasının ödenmesi noktasında sorunlar yaşandığını ve bu nedenle de serbest piyasada döviz talebinin ivme kazandığını işitiyoruz. 
  • Dün TÜİK'in açıkladığı tüketici güven endeksi dikkatimizden kaçmadı. Şubat ayında %1,3 oranında gerileyen endeks 79,3 değerini aldı. Tüketici güven endeksi, tüketicinin 'mevcut' durumunu ve 'geleceğe' ilişkin beklentilerini derleyerek oluşturulurken, endeksi 0 ile 200 aralığında değer alabilmektedir. Tüketici güven endeksinin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100'den küçük olması ise tüketici güveninde kötümser durumu göstermektedir. Genel hatları ile seçim sonuçlarını tahmin için Tüketici Güven Endeksi'nin önemli ipuçları sunduğunu da pekâlâ biliyoruz. Örneğin endeksinin 90 seviyelerine ulaşması iktidar partilerinin oy potansiyelini arttırdığını tecrübe ettik. Son dönemde kur cephesinde sağlanan istikrara rağmen endeksin Şubat ayında sınırlı da olsa gerilemesi ise dikkat çekici!  
  • Dün Garanti Bankası'nın 500 milyon dolar tutarında 10 yıl vadeli tahvil ihracında getiri %8,375 oldu. Beşinci yılında erken itfa özelliğine sahip tahvile 4 milyar doların üzerinde talep geldi. İtfa tarihi 28 Şubat 2034 olan ihraçta ilk getiri beklentisi %8,875'li seviyeler olarak belirlenmişti. 
  • Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), Küresel Borç Monitörü raporunu yayımladı. Rapora göre, küresel borç tutarı, 2022'deki yaklaşık 7 trilyon dolarlık azalışın ardından 2023'te 15 trilyon dolardan fazla artarak 313 trilyon dolarlık yeni bir rekora ulaştı. Buna karşın borcun GSYH'ye oranı 2 puanlık düşüşle %330'a geriledi. Küresel borç miktarındaki artışın yaklaşık %55'i çoğunlukla ABD, Fransa ve Almanya'nın etkisiyle gelişmiş ekonomilerden kaynaklandı. Gelişmekte olan piyasalarda ise borç birikimi çoğunlukla Çin, Hindistan ve Brezilya'da yoğunlaştı. 
  • Piyasalar yeni güne olumlu bir havayla başladığını not edelim. Nvidia'nın iyimser sonuçları ardından tabir caizse piyasalarda var olan 'karın ağrısı' da biterken, sabah saatlerinde Asya piyasalarında da hâkim rengin yeşil olduğunu görüyoruz. Ucuz değerlemeler ve hırpalanmış Çin piyasalarına alternatif arayan yabancı parayı cezbeden Japon hisse senetleri, bu sabah Nvidia'nın da morali ile tüm zamanların zirvesine yükselerek tam tamına 34 yıl öncesine geri döndü! Nikkei endeksi yaklaşık %2 artışla 39bin puan seviyesine yükselirken, endeks 1989 yılında 38,915 seviyesi ile rekor kırmıştı. ABD borsalarının da vadeli işlemlerinde hava olumlu: takdir edeceğiniz üzere teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq endeksi %1,5 yukarıda işlem görüyor.  
  • Veri akışı bugün yoğun görünüyor. Küresel bazda PMI rakamları ön plana çıkarken, Avrupa cephesinde ise ECB toplantı tutanakları ve Euro Bölgesi TÜFE enflasyonu takip edilecek. TCMB ve BDDK'nın haftalık bültenleri ise her hafta olduğu üzere yakından takip edeceğiz.

>Tüketici Güven Endeksi

  1708579291bc0c41de2761db8d14908d6d640a146e_1_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department
Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.