İktisatbank Banka Tanıtımı
Kıbrıs İktisat Bankası LTD Tanıtımı

1990 yılında KKTC’li müteşebbisler tarafından kurulan Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. KKTC'de ithalatçı firmalar başta olmak üzere (gıda. otomotiv. beyaz ve kahverengi eşya. yedek parça vb.) inşaat/taahhüt firmaları, imalatçı firmalar ve küçük/orta boyutlu işletmeler (kobiler) ile ticari ve kurumsal müşterilerle çalışmaktadır. Banka bireysel bankacılık konularında da çalışmayı ve derinleşmeyi kuruluşundan bu yana ön planda tutmuş ve 2000’li yılların başından itibaren teknolojik altyapı için çok ciddi yatırımlar yapmaya başlamıştır.   

Bu yatırımların sonucunda, 2002 yılında ilk kapalı devre mağaza kartı olan Advantage kartla, kartlı alışveriş devrini başlattı. Yine aynı yıl yerel bir servis olarak Telefon Bankacılığı Hizmeti'ni ilk kez KKTC ile tanıştırdı.  

5 Mart 2003 yılında uluslararası geçerliliği olan KKTC’li ilk kredi kartını (Smartcard) KKTC halkının kullanımına sunmuş , yine 2003 yılı içerisinde ATM Bankacılığı'nı, 2004 yılında ilk İnternet Bankacılığı'nı, 2006 yılında ise Çağrı Merkezi Hizmetleri'ni KKTC’de hayata geçiren ilk banka olmuştur.

KKTC’de yaşayan yabancı misafirlerimize Çok Kültürlü Bankacılık Birimleri ile kendi dillerinde hizmet vermeye 2006 yılında başlayan İktisatbank, bu konuda da Sektör’e öncülük yapmıştır.

İktisatbank, 2007 yılından itibaren kurum içi ve dışı eğitimlerle bilgi ve becerilerin geliştirilmesini sağlayarak pazarlama kadrolarını şubelerde oluşturmaya başladı. Hedef ve bütçe ile yönetim, performans değerlendirmesi, çalışanlarının yetkilendirilmesi, güçlendirilmesi, delegasyon gibi çağdaş yönetim kavramlarını KKTC bankacılık sektöründe ilk uygulayan banka olmuştur.

2009 yılında Bilgi Teknolojileri Felaket Önleme Planı uygulamalarını yürürlüğe koyarak, olası risklere karşı tüm banka ve müşteri bilgilerini koruma altına aldı, teknolojik anlamda daha da güçlendi.

Banka 2009 yılında ilk defa KKTC’de Mikro Kredi uygulamasını başlatmış, bu projede pilot bölge seçtiği Tatlısu’da sıfır faizli mikro kredi uygulaması ile ev hanımlarının ev ekonomisine katkı yapmasını sağlamış ve bu sosyal sorumluluk projesini halen devam ettirmektedir. 2010 yılında KOBİ’lere yönelik AB hibe projelerinin finansmanında yer almış ve bu projelerin %70’inin finansmanına aracılık ederek ülkemize önemli miktarda proje finansmanı için kaynak girişine imkan sağlamıştır.

Yine 2010 yılı içerisinde iPhone Bankacılığı ile KKTC’de bir başka ilki hayata geçiren İktisatbank, 2011 yılında Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti Faiz Destekli Esnaf Kredileri’nde aracı 5 banka arasında yer almış ve tüm kredilerin %40’ını kullandıran banka olmuştur. 2012-13 döneminde devam eden Faiz Destekli Kredi protokolünü de Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile tekrardan imzalanmıştır. Bu projede aktif bir oyuncu olarak tekrardan yaklaşık %50’lik bir pay yakalamıştır. Projeli ve destekli kredilere 2014 yılında bir başkasını daha ekleyerek, Turizm yatırımcılarına finansman olanakları sağlayan programın da bir parçası olmuştur.

2008 yılından bu yana piyasa payını arttırmak için, şube ağını genişletme stratejisini takip eden İktisatbank, 2014 yılında 19 hizmet noktasına ulaşmış ve şu anda KKTC’nin en yaygın şube ağına sahip bankası konumundadır.

Banka büyük hissedarı Mete Özmerter’in yine ana hissedarı olduğu diğer bir şirket 2003 yılında kurulan ve 2011 yılında Sigorta şirketleri arasında karlılıkta ikinci sırada yer alan Umbrella Sigorta Ltd.’dir. Tüm Grubun İktisat Finansal Hizmetler çatısı altında örgütlenmesi stratejisi doğrultusunda, sigorta şirketinin adı İktisat Sigorta Limited olarak değiştirilmiştir.

KKTC’de finans ve sigorta sektöründe 20 yılı aşkın tecrübesi ve gayretiyle piyasa payı ve karlılık olarak gelinen bu olumlu nokta sonrasında, yurt dışına açılınması bir sonraki adım olarak belirlenmiştir.

Banka Tanıtımı