Genel Müdür Mesajı

Değerli Müşterilerimiz ve Sevgili Çalışma Arkadaşlarım,

Hem bize uzak hem de bizlere çok yakın global coğrafyalarda çok hızlı değişim ve gelişmelerin yaşandığı, bunların tüm dünya toplumları ve ekonomileri ile birlikte bizleri de yakından etkilediği bir dönemden geçiyoruz. Eskiden sadece biz bankacıların ve ekonomistlerin ilgisini çeken verilerle artık her bir birey ve şirket çok ilgili olmak zorunda. Finansal farkındalık ve okuryazarlık durumlarına bağlı olarak birey ve şirketler, aldıkları ve alacakları finansal kararlarda verileri ve gelecek beklentilerini dikkate almak durumundalar.

İktisatbank Şube ve Genel Müdürlük Satış Ekiplerimiz, hem bireysel hem de ticari müşterilerimizin karmaşık finansal dünyada ihtiyaç duydukları finansal okuryazarlık ve farkındalık  düzeylerinin yükseltilmesi için her gün bir önceki günden daha fazla çalışıyorlar ve kendilerini geliştiriyorlar.

Müşteri ihtiyaçlarının tespiti için  ekiplerimiz, özellikle konjonktürel sert dalgalanmaların olduğu bu dönemde her zamankinden daha fazla sahadalar. Müşterilerimizi yerlerinde ziyaret edip dinleyerek, doğru sorular sorup ihtiyaçlarını anlayarak, en doğru finansman modellerini ve diğer finansal ürünleri zamanında sunarak müşteri odaklı çalışmaya devam ediyorlar.

İktisatbank’ta biz, faaliyetlerimizin kalbine her zaman için müşterilerimizi yerleştiriyoruz. Müşteri Odaklı “finansal süpermarket” anlayışımız doğrultusunda, elimizdeki tüm kaynakları ve en yeni bankacılık ürünlerini tek bir çatı altında, en hızlı şekilde sunmak üzere seferber ediyoruz. Adanın her noktasındaki müşterilerimizin rahatlıkla işlem gerçekleştirebileceği 16 şubemiz ve 250 arkadaşımızla kendilerinin her zaman yanında oluyoruz.

İktisatbank olarak ülkemizin istikrarlı ve sürdürülebilir gelişimine katkı sağlamak üzere çalışırken, ekonomik büyümemize ivme kazandıracak niş alanları göz ardı etmiyor; sunduğumuz finansman ve verimlilik araçlarıyla, öncelikle işletmelerimizin, ardından temas ettikleri sektörlerin ve kısa orta uzun vadede KKTC ekonomisinin güçlenmesine katkı sağlıyoruz.

KOBİ’lerimizin en önemli sıkıntılarının sermaye yetersizliği ve finansal kaynaklara erişim olduğu gerçeğinden hareketle, operasyonlarını ihtiyaçlarına özel, yenilikçi ve avantajlı programlarla destekliyoruz.

Kredi tahsis sürecinde fon yapımıza, kredilendirme stratejilerimize ve ülke ekonomimizin ihtiyaçlarına uygun proje odaklı çalışmalara her zamankinden daha fazla önem vererek devam ediyoruz. KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı KOBİGEM Koordinatörlüğü ve TC Yardım Heyeti ile koordineli bir şekilde TR LİBOR-1 faizli düşük maaliyetli fonları Kobi Yatırım kredileri ile üreticilere, sanayicilere, yarım kalan otellerin finansmanı ile turizm sektörüne ve faiz destekli esnaf kredileri ile yüzlerce esnafımıza, genç ve kadın girişimcilerimize sunduk, sunmaya da devam ediyoruz.

Çok yakın zamanda, yurtdışından okumak üzere ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarına gelen öğrencilerin kaliteli koşullarda barınabilmeleri için geliştirilecek Yurt Projelerine yönelik faiz destekli finansman paketini yatırımcılara sağlayan az sayıda Bankadan birisi yine biz olduk.

Yine faizsiz mikro kredilerle kendi evlerinde üretim yapan ve ev ekonomisine katkı sağlayan ev hanımları yanında sektörel kredilerle ülkemiz geleceği için önemli bir çok sektörün ihtiyaçlarını finanse ettik, etmeye devam ediyoruz. Teminat verme konusunda sıkıntı yaşayan ama işlerini daha da büyütmek için finansman ihtiyacı içinde olan işletmeler için KKTCMB Kredi Garanti Fonu teminat destek paketini bolca kullandık, kullanmaya da devam edeceğiz.

Akreditifler, yurtdışı teminat mektupları, kabul kredili, vesaik mukabili ve benzeri işlemlerle müşterilerimizin dünyanın her bölgesindeki dış ticaret işlemlerini mümkün kılıyor, onlara finansman ve know how desteği sağlıyoruz. Bu alanda sunduğumuz ürün ve hizmetlerin hem çeşitlendirilmesi hem de daha uygun fiyatlama koşulları ile sunulması için, yerel ve yurtdışı partnerlerimizin ilişkileri yanında doğrudan uluslararası ilişkiler kurabilmek için faaliyetlerimiz devam ediyor. 2019 yılı içerisinde bu yöndeki çalışmalarımızın ilk olumlu sonuçlarını alacağımız bir yıl olacak.

Bireysel Bankacılık alanında en büyük değişimi “Yeni Smart Yeni Hayat” sloganı ile SmartCard’da yaşadık. Smart’ın mevcut özelliklerine tüm Dünya’da her POS’ta her YERDE çok puan, Ercan Bosphore CIP Lounge’dan faydalanma, SmartSeyahat, +Taksitler, Taksit Ötelemeler, Sinema Biletlerinde ve Ercan Havalimanı Otopark Alanında İndirim, Yurtdışı Harcama Taksitlendirme, Vergi ve Harç Taksitlendirme gibi çok sayıda ilave yenilikler ekledik. 20bin’in üzerindeki Smart müşterimizi şımartmaya devam ettik. Birçok başka yenilik ve kampanyalar için ise ekiplerimizin hazırlıkları, çalışmaları son sürat devam ediyor.

Bireysel müşterilerimizin hem finansman hem de yatırım ihtiyaçları için sayısız çözüm önerilerimiz ise hergün tüm ekiplerimiz tarafından kendilerine sunulmaya devam ediyor, finansal okuryazarlık ve farkındalıklarını arttırmaya çalışarak gelecekleri için atacakları adımlarda onların hep yanlarında oluyoruz.

Neredeyse hemen hemen tüm operasyonel süreçlerimizi, yüklerimizi onlar daha çok müşterilerimizle ilgilenebilsinler diye Şube ekiplerimizden aldık, Kıbrıs Bankacılığı'nda yine bir ilk olan Merkezi Operasyon, Merkezi Şube Operasyon ve Merkezi Pazarlama Destek ekiplerimizi oluşturduk. Bu ekibimiz; gerek iç gerekse dış müşterilere hatasız, hızlı ve kaliteli hizmetler sunmaya devam ediyor. Sizlere daha konforlu ortamlarda hizmet verebilmek için Şubelerimizi yeniliyor, para dahil kıymetli varlıkların taşınması ve benzeri bir çok iç hizmetin sorunsuz bir şekilde hem iç ekiplerle hem de dış hizmet ekipleri ile kesintisiz devamını sağlıyor.

Iktisatbank’ın genlerinde, DNA’sında teknoloji var. İş yapma ve yaşam biçimlerimizi komple değiştiren, insan hayatını hiç olmadığı kadar kolaylaştıran dijital ve mobil teknolojileri ürün ve servislerimize entegre etmek her zaman en kritik önceliklerimiz arasında yer aldı.

Dijital çağda trendleri takip eden değil, yaratan bir banka olma vizyonuyla, gerek kendi iş süreçlerimizi kolaylaştırmak gerekse müşterilerimizin hayatını İktisatbank’ta daha güzel kılmak adına bugüne kadar pek çok yenilikçi uygulamayı hayata geçirdik.

Dijital platformları yöneten Dijital Bankacılık Kanalları ekibimiz, ATM’lerimize yenilerini eklediler, maaş ödeme, havale, döviz alım satımı, para çekme, para yatırma ve benzeri bir çok fonskiyonlarla ATM’lerimizi şubelerimizle yarışır hale getirdiler. Keyifle paylaşmak isterim ki bu çalışmalar sonrasında ATM’lerimiz durdurak bilmeden %98 oranında kesintisiz çalışmaya hizmet vermeye devam ediyor.

İnternet Bankacılığı; sadece bizlerin değil bankacılık sektöründe çalışan, internet kullanan herkesin hayranlık duyacağı hız ve güvenlikle sizlere EFT, EÖS, parite dahil tüm döviz işlemleri, vadeli vadesiz tüm hesaplar ve bunların yönetimi, SWIFT ile dünyanın her noktasına aynı gün valörlü transferler, altın, platin, gümüş gibi değerli maden alım satımları ve ihtiyaç duyacağınız diğer tüm işlemlerde sadece bir tık uzağınızda. Tüm bu işlemleri gerçek anlamda mobil teknolojileri kullanarak sizler için yarattığımız Smart Mobil Bankacılık ile akıllı telefonlarınız ile de yapmanız mümkün.

+90(392)444-4444 Telefon Bankacılığı hergün 8:00-20:00 saatleri arasında Türkçe yanında İngilizce ve Rusça bilgi talebi, her türlü güncelleme ve finansal işlemleriniz için sizlerin hizmetinde. 

Hazine Ekibimiz rekabet sınırlarını zorlayan kur ve parite fiyatlamaları ile yıllık iki milyar doların üzerinde döviz işlem hacmine imza atıyor. Vade beklemeksizin ve birikmiş faiz kaybetmeden bir çok para birimi arasında geçiş imkanı sağlayan “süper hesap” ürünün yanısıra, ara dönem faiz ödemeli vadeli mevduat ve bunun gibi birçok ihtiyaca paralel kurgulanan mevduat ve yatırım ürünlerini KKTC’de müşterilerimizin beğenisine sunuyor.

Altın ve gümüş gibi kıymetli metalleri de ürün sepetine ekleyen Hazine ekibimiz, KKTC’de bir ilk olarak altın hesaplara vadeli mevduat faizini de altın olarak veriyor.

Kamu ve özel sektörün ihraç ettiği TL ve YP bono, tahvil yada eurobond şeklinde adlandırdığımız sabit yada değişken getirili menkul kıymetlerin alım satımının yanısıra, volatilitenin yükseldiği son yıllarda, bireyleri ve şirketleri finansal risklere karşı koruma amaçlı swap, forward, opsiyon ve buna benzer türev ürünleri ile müşterilerimize çözüm ortağı oluyor ve bu ürünlerin öğrenilmesi ve doğru kullanılması için road show’lar ile tanıtıyor.

Çok yaygın kullanılan Amerikan Doları, Sterlin, Euro, Japon Yeni para birimleri yanında Avusturalya Doları, Kanada Doları ve İsviçre Frangı gibi efektif para birimleri ile ticarete aracılık eden, Dealing Room ve Back Office şeklinde organize çalışan banka hazinesi olarak, sadece BIST’e kote olanlarla sınırlı olmamak üzere Newyork Stock Exchange, Tokyo, Deutsche Börse gibi dünyanın önemli borsalarına kote hisse senedi işlemlerine aracılık edebiliyor, müşterilerimizin bu borsalara kote hisse senedi alım yada satım taleplerini gerçekleştirmelerine olanak sağlayabiliyor.

Bilgi Teknolojileri ekibimiz, kesintisiz hizmet verebilmemiz için bankamızın tüm bilgi sistemlerinin donanım altyapısının hazırlanması, gittikçe daha fazla önem kazanan siber güvenliğin sağlanması ve geliştirilmesi için var güçleri ile çalıştılar ve çalışmaya da devam ediyorlar.

İnsan Kaynaklarımız, işe alım sürecini yerel istihdamı destekleme ve gençlerimizin iş hayatına kazandırılması prensipleri çerçevesinde titizlikle yürütüyor. Var olan beşeri kaynağımıza hem hizmetiçi hem de hizmet dışı eğitimlerle kendilerini daha da geliştirme fırsatı yaratırken, tüm performans ölçümleme süreçlerinin 360 derece yapılmaya başlanması hem bankamız hem de sektörümüz için yine bir başka ilk. Bu uygulama ile sadece yönetici arkadaşlarımız kendi ekibindeki çalışma arkadaşlarını değerlendirmiyor, yönetici arkadaşlarımızı hem kendi ekip arkadaşları hem kendi yöneticileri hem de ilişki içinde bulunduğu birim yöneticisi arkadaşları değerlendiriyor, böylelikle daha objektif ve geliştirici yorum ve değerlendirmelerin önü açılıyor.

2 Kasım 1990 tarihinde 37 Kıbrıs’lı müteşebbis, onların yatırdıkları 5.291 TL ödenmiş sermaye, küçücük bir ekip ama büyük düşüncelerle başlayan yolculuğumuz; bugün 185mTL özkaynak, 2.1miaTL aktif büyüklüğü, 1.9miaTL mevduat, 1.2miaTL nakdi, 200mTL gayrinakdi 1.4miaTL kredi, 100bin’e yakın müşteri, içinde birçok yabancı dili anadili gibi konuşan 250 çalışan, 16 Şube, yarattığımız teknolojik altyapı ve birçok alandaki ileri ve etkili konum ile devam ediyor.

Gururla ifade etmeliyim ki bu tabloda istikrarlı büyüme politikamızın, sektörümüzde yarattığımız istihdamın, yetkin beşeri sermayemiz olan iş arkadaşlarımın, ticari başarılarımızın yanında sosyal paydaşlarımıza ve “Kıbrıs İçin Çalışıyoruz” mottosu ile ifade ettiğimiz içinden çıktığımız coğrafyaya sağladığımız katma değerin, sürekli hiç bıkmadan, usanmadan devam ettiğimiz yatırımların ve en önemlisi, 28 yıllık cesur yolculuğumuzda bizi asla yalnız bırakmayan, neredeyse her aileden en az birisi olmak üzere 100 bine yakın müşterilerimizin çok büyük payı bulunuyor.

Hizmet vermeye başladığımız ilk günden beri müşterilerimizin hayatına, temas ettiğimiz sektörlere ve büyük ölçekte de ülkemizin parlak geleceğine değer katmak misyonuyla faaliyetlerimizi şekillendiriyor; sürdürülebilir iş modelleriyle hedeflerimize doğru ilerlemenin, sektörümüze kazandırdığımız ilk’ler ve en’lerle örnek gösterilecek işlere imza atmanın gururunu yaşıyor ve paylaşıyoruz.

Sektörümüz için çeyrek yüzyıl kısa sayılabilecek bir süre olmasına rağmen, bizim bu süreye sığdırdıklarımız ne kadar özetleyerek anlatmaya çalışsam da görüleceği üzere devasa boyutlarda.

Özetle biz, her noktada hep sizin mutluluğunuza yatırım yapıyoruz. Çünkü bizim için ilerlemek, hayallerinizin önünü açmak demek. Çünkü bizim için liderlik, sizi kendi işinizin patronu yapabilmek demek. Çünkü bizim için büyümek, yüzünüzdeki gülümsemenin büyümesi demek.

Başarılarımızla gurur duymamızı sağlayan bugün bizimle olan yada olamayan tüm çalışanlarımıza ve bize her zaman güvenen müşterilerimize İktisatbank’ın 5. Genel Müdürü olarak çok teşekkür ediyor,  büyük bir aile olmanın verdiği güç ve güvenle, “Kıbrıs İçin Çalışmak” üzere “Önce Siz Öncü Biz” olabilmek için bir kez daha “tam yol ileri” diyorum.

Teşekkür ederim.

Olgun ÖNAL

Genel Müdür