Sık Sorulan Sorular

İnternet Bankacılığı Sorular

Dijital Bankacılık Kanalları Kullanımınızda Aklınıza Takılan Sorulara Son

İnternet Bankacılığı kullanımınızı daha hızlı ve pratik hale getirmek adına bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirirken karşınıza çıkabilecek sorunları sizden gelen sorular ile cevaplıyoruz.

Aşağıdaki cevaplarla internet bankacılığı kullanımınızda karşınıza çıkabilecek sorunlara yardımcı olabilmeyi hedefliyoruz.

 
 • İnternet Bankacılığı'nı nasıl kullanabilirim?
  İnternet Bankacılığı'nı E-parola veya Kart ile giriş yaparak kullanım yapabilirsiniz.
 • ‘Kullanıcı Adı’ ve ‘E-parola değişikliğini nasıl yapabilirim?
  Kullanıcı Adı değişikliğini Güvenlik Yönetimi / Şifre / Parola İşlemleri / Kullanıcı Adı menüsünden, 
  E-Parola değişikliğini ise Güvenlik Yönetimi / Şifre / Parola İşlemleri / E-Parola menüsünden yapabilirsiniz. E-parolanızın başkaları tarafından bulunabilecek kolay bir parola olmaması gerekmektedir. Parola oluştururken harf ve rakam içermesine dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Kullanıcı adı bilgisini unuttum yenisini nasıl alabilirim?
  Kullanıcı adınızı unutmuşsanız Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444’ü arayarak kullanıcı adınızı öğrenebilirsiniz.
 • İnternet Bankacılığı kaç kez hatalı giriş ile bloke olur ve nasıl bloke kaldırılır?
  E-parola bilgilerinizi 3 kez hatalı giriş yapmanız durumunda 3 saat erişim durdurulmaktadır.
  Bloke kaldırma işleminiz için Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444’ü arayabilir veya İnternet Bankacılığı'na Kart ile giriş yaparak kendiniz de blokenizi kaldırabilirsiniz.
 • E-parola ile giriş nasıl yapabilirim?
  Daha önceden İntenet Bankacılığı başvurunuz yok ise Kart ile giriş seçeneğini kullanarak kart bilgileri ile sitemize giriş yapabilir ve yeni e-parola talebinde bulunabilir veya size en yakın Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. şubesinden de kaydınızı yaptırabilirsiniz.
 • SmartCard banka ve kredi kartı ile nasıl giriş yapabilirim?
  Kart ile girişe tıkladıktan sonra sizden istenilen bilgileri girmeniz doğrultusunda kolaylıkla giriş yapabilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz..
 • İnternet Bankacılığı'ndaki güvenlik uygulamaları nasıldır?
  > OTP; Tek kullanımlık şifre sizin GSM numaranıza gönderilir ve 3 dakika içerisinde doğru giriş yapılması gerekmektedir. 3 defa yanlış giriş yapılması durumunda bloke edilmektedir.
  > Zaman Kısıtı; İnternet Bankacılığı girişlerinizde erişiminize  zaman kısıtı koyarak istediğiniz zaman dilimi dışında İnternet Bankacılığı girişinizi engelleyebilirsiniz.
  > IP Kısıtı; İnternet Bankacılığı'nızın kullanılmasını istemediğiniz bilgisayarın IP numarasını girerek her bilgisayarda İnternet Bankacılığı'nıza erişimi kısıtlayabilrsiniz.
  %100 Güvenli Sertifikalı İnternet Bankacılığı; İktisatbank'ın uluslararası standartlara sahip sertifikası ile İnternet Bankacılığı'nı güvenle kullanabilirsiniz.
 • İnternet Bankacılığı'na girişte GSM numarasına tek kullanımlık şifre gelmiyor?
  Cep telefonunuzun sms alma ve gönderim servislerinin açık olup olmadığını ve telefonunuzun SMS alanının dolu olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Detaylı bilgi için Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444’ü arayabilirsiniz.
  GSM numaranızın güncel olmaması durumunda size en yakın Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. şubesinden gsm numaranızı güncellemeniz gerekmektedir.
 • İnternet Bankacılığı kullanımını nasıl daha güvenli hale getirebilirim?
  İnternet Bankacılığı kullanımlarınızı Güvenlik Yönetimi / Güvenlik Kısıtları menüsünden zaman ve işlem limiti kısıtlama seçenekleri ile sınırlama yapabilirsiniz. Ayrıca işlem yapmadığınız zaman aralıklarında İnternet Bankacılığı'nızı kullanıma kapatabilirsiniz.
 • Sanal klavye kullanımı gerekli mi?
  Sanal klavye, bilgisayar klavyesini kullanmaya ihtiyaç duymadan şifre ve parola bilgilerinizi mouse(fare) yardımıyla giriş olanağı sağlıyor. 
  Sizin bilginiz dışında bilgisayarınıza yüklenebilen key logger programları klavye tuşlarına bastığınız zaman işlemlerinizi kayıt edebilmekte ve sanal klavye sayesinde sizi bu riskten korumayı sağlar.
 • Vadesiz (TL,YP,XAU,XAG) mevduat hesabı nasıl açılır?
  Hesaplar / Hesap İşlemleri / Vadesiz Hesap Açma menüsünden TL, YP, XAG ve XAU cinsinden vadesiz mevduat hesabınızı, bağlı olduğunuz şube kodu ile açabilirsiniz.
 • Vadeli (TL,YP,XAU,XAG) mevduat hesabı nasıl açılır?
  Vadeli Mevduat / Hesap Açma menüsünden kaynak vadesiz (TL,YP,XAU,XAG) hesabınızı seçerek vadeli mevduat hesabı açabilirsiniz.

  * İnternet Bankacılığı üzerinden Türk lirası ve döviz cinsinden açtığınız vadeli mevduat hesabınıza VIP faiz oranları uygulanmaktadır.
 • Döviz Alım-Satım işlemlerini nasıl yapabilirim?
  Döviz alım satımlarında TL ve YP her iki para birimine ait aynı şubede vadesiz hesabınızın olması gerekmektedir. Döviz İşlemleri menüsü altından döviz alım-satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Başkasının adına kayıtlı olan kredi kartına yatırım yapabilir miyim?
  Kart İşlemleri / Borç Ödeme / Kredi Kartı No menüsünden ödemek istediğiniz SmartCard kredi kartı numarasını yazarak ödeme yapabilirsiniz.
 • Başka bankaya ait kredi kartına ödeme nasıl yapabilirim?
  Transferler / EFT / Banka Kartına menüsünden başka banka kredi kartına para transferi yolu ile ödeme yapabilirsiniz.
 • Virman ve havale arasındaki fark nedir?
  Virman ile kendinize ait hesaplar arasında, havale ile aynı bankada bulunan bir başka kişiye ait hesaba para transferi işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.
 • Bireysel İnternet Bankacılığı şifrem ile ortak hesap bilgilerime ulaşabilir miyim?
  Kendinize ait Bireysel İnternet Bankacılığı kullanımınızdan ortak hesap bilgilerinize ulaşamazsınız. Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. şubesinden ortak hesap bilgilerinize ulaşabilmeniz için ayrıca yeni kayıt açılması gerekmektedir.
 • Bireysel İnternet Bankacılığı üzerinden Şirket hesaplarıma ulaşabilir miyim?
  Şirketinize ait hesaplarınıza internet üzerinden işlem yapabilmeniz için Şubenizden şirketiniz için ayrı Kurumsal İnternet Bankacılığı e-parola almanız gerekmektedir. Ayrıca firmanızın çalışma şekline göre çalışanlarınıza tanımlatacağınız farklı yetki ve işlem limitleri ile işlem yapabilmelerini sağlayabilirsiniz.
 • İnternet Bankacılığı kullanımı sırasında teknik sorun olursa ne yapmalıyım?
  Konuyla ilgili olarak Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444’ü arayarak destek alabilirsiniz
Modern teknoloji ile gün geçtikçe yaygınlaşan ATM Bankacılığı ağımız ile sizlere daha iyi hizmet verebilmeyi amaçlıyoruz. ATM kullanımı sayesinde, şubelerde sıra beklemeden, mesai saatlerine takılmadan işlemlerinizi istediğiniz zaman ATM Bankacılığı'ndan yapabiliyorsunuz.

ATM Bankacılığı ile ilgili aklınıza takılan soruları ATM'de işlem gerçekleştirme sırasında sorun yaşamamanız için cevaplıyoruz.

 • ATM’leri nasıl kullanabilirim?
  Kartlı veya kartsız olarak ATM’lerden işlem yapabilirsiniz. Kartlı işlemlerde SmartCard Kredi veya Banka Kartı kullanılması gerekmektedir.
 • Atm’lerden para yatırımı yapılabiliyor mu?
  Web Sitesinde bulunan Şube ve Atm’ler bölümünden para yatırma ünitesi olan ATM’lerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • ATM’lerden kartsız işlem yapılabiliyor mu?
  ATM’lerden kartsız olarak kendi veya bir başkasının hesabına ve kredi kartına ödeme yapılabiliyor.
 • ATM’lerden yapılan yatırım, hesaba ne zaman geçer?
  ATM’lerden yapmış olduğunuz yatırım anında hesabınıza ve SmartCard kredi kartınıza geçer.
 • SmartCard Kredi Kartı ile vadesiz mevduat hesabımdan para çekilişi yapılabilir mi?
  SmartCard Kredi Kartınızı ATM Bankacılığı'na taktığınız zaman ekranın sağ alt kısımda ‘Mevduat İşlemleri’ seçeneğini ile zaman kendinize ait bireysel mevduat hesaplarınıza ulaşabilir para çekme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca hesabınızdan kredi kartınızla para çekebilmeniz için hesap bağlatmanız gerekmemektedir.
 • Ortak Hesap bilgilerime ATM üzerinden nasıl ulaşabilirim?
  Ortak hesaplar için başvuracağınız Banka Kartı ile ATM’lerden ortak hesap bilgilerinize ulaşabilir, işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • ATM, Banka veya Kredi Kartıma el koydu, ne yapmalıyım?
  Mesai saatleri içerisinde ve şubede bulunan bir ATM ise şubeye, mesai saatleri dışı ve şube dışında bulunan bir ATM ise Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444’e bilgi vermeniz gerekmektedir.
 • ATM'de işlem yaparken sorun yaşarsam ne yapabilirim?
  ATM Bankacılığı'nda yaptığınız bütün işlemler bankamızın garantisi altında olup, sorun yaşamanız halinde Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444 'den her türlü bilgiyi alabilirsiniz.
 Telefon Bankacılığı ile ilgili bilmek istediklerinizi cevaplıyoruz.

 • Telefon Bankacılığı Sesli yanıt sistemi (IVR) nedir?
  Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444’ü aradığınız zaman sesli yanıt sistemi (IVR) sayesinde müşteri temsilcisine bağlanmadan menüler aracılığı ile işlemlerinizi yapabilmenize olanak sağlamaktadır.
 • Telefon Bankacılığı üzerinden hangi işlemleri yapabilirim?
  Telefon Bankacılığı üzerinde hangi işlemlerin yapılabildiğini öğrenmek için Müşteri Temsilcisi İşlem Seti menümüzü ziyaret edebilirsiniz.
 • Telefon Bankacılığı üzerinden yapılan işlemler güvenli midir?
  Telefon Bankacılığı üzerinden yapılan işlemler sizin tuşladığınız kart şifreleriniz, sizin gsm numaranıza gönderilecek güvenlik kodlarının doğru tuşlanması ile yapılmaktadır. Ayrıca tüm görüşmeler kayıt altına alınmaktadır.
 • Telefon Bankacılığı üzerinden Kredi kartı borcumu ödeyebilir miyim?
  Telefon Bankacılığı üzerinden kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz.
 • Müşteri Temsilcisine nasıl bağlanabilirim?
  Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444’ü aradığınız zaman sesli yanıt sistemi üzerinden ‘0’ tuşuna bastığınız zaman müşteri temsilcisine bağlanarak işlem yapabiliyorsunuz.
 • Kişisel bilgilerim güncel olmadan işlem yapabilir miyim?
  Telefon Bankacılığı üzerinden yapacağınız işlemlerde kişisel bilgiler güvenlik açısından sorulduğu için bilgilerinizin güncel olması gerekmektedir.
  Güncel olmaması durumunda size en yakın Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. şubesinden güncelleme yapabilirsiniz.
 • Mail order ve E-commercial işlemlere Telefon Bankacılığı ile güncelleme yapılabilir mi?
  Telefon Bankacılığı Kanalı ile imzasız işlem e-commercial ve mail order işlemlerinize GSM numaranızın güncel olması durumunda güncelleme yapılabilmektedir.
 Bankacılık işlemlerinizi daha hızlı ve pratik yapabilmeniz adına Sesli Yanıt Sistemi ile ilgili bilmek istediklerinizi sizin adınıza cevaplıyoruz.

 • Telefon Bankacılığı Sesli yanıt sistemi (IVR) nedir?
  Telefon Bankacılığı +90(392)444-4444’ü aradığınız zaman sesli yanıt sistemi (IVR) sayesinde müşteri temsilcisine bağlanmadan menüler aracılığı ile işlemlerinizi yapabilmenize olanak sağlamaktadır.
 • Sesli Yanıt Sisteminin çalışma saatleri nedir?
  Sesli Yanıt Sistemi 7gün / 24saat hizmet vermektedir.
 • Sesli Yanıt Sisteminin üzerinden hangi işlemleri yapabilirim?
  Sesli Yanıt Sistemi üzerinde hangi işlemlerin yapılabildiğini öğrenmek için tıklayınız.
 • Sesli Yanıt Sisteminin kaç dilde hizmet vermektedir? Bunlar nelerdir?
  Sesli Yanıt Sistemi 3 Dilde hizmet vermektedir. Bunlar; Türkçe, İngilizce ve Rusça’dır.