İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 24/10/2017

Hazine Bölümü'müzün tecrübe ve birikimden yola çıkarak Günlük Piyasa Analizleri yapılmakta ve siz değerli yatırımcılar ile paylaşılmaktadır.

Günlük hazırlanan bültenleri otomatik almak için Ad Soyad ve e-Posta adresinizi girerek "BÜLTENE KAYIT OL" demeniz yeterli.

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 24/10/2017 


Günaydın. Mutlu, huzurlu ve her şeyden önce sağlıklı bir gün olması dileğimle
 
  • ABD’nin İran yaptırımlarını delme konusunda 6 Türk Bankasına ceza kesebileceği ile ilgili hafta sonu patlak veren haberler, Türk mali piyasalarında satış baskısı kurdu
  • Borsa İstanbul, Bankacılık endeksinin % 3,1 gerilediği günü % 1,1 düşüşle tamamlarken, USD/TL kuru 3,7215 seviyesine kadar tırmanarak 3,73 beklentimizi kıyısına kadar yükseldi
  • Teknik manada yön yukarı olsa da, 3,73 – 3,75 aralığının kolay aşılamayacağını ön görüyoruz. Olası aşağı düzeltmelerde ise 3,6940 ve 3,6780 seviyelerini kollayacağız
  • Hazine’nin dün düzenlediği 3 ihale başarılı sonuçlanmadı. 10 yıllık tahvil ikincil piyasada % 11,32 seviyesine kadar yükseldi (yaklaşık 17 baz puan)
  • Hazine’nin bugün de düzenleyeceği 3 ihaleye gelecek talep ve oluşacak faiz piyasanın seyrini tayin edebilir
  • Avrupa cephesinde ise sular ısınmaya başladı.
  • Katalonya riski, Almanya’da henüz hükumetin kurulamaması, İskoçyaİtalya’da ayrılıkçı hareketlerin cesaretlenmesi ve Perşembe gün sonuçlanacak Avrupa Merkez Bankası olağan PPK toplantısı
  • EUR/USD paritesi bir miktar baskı altında kalsa da, 1,1670  - 1,1720 aralığı kırılmadan, aşağı yönlü hareketin başladığını savunmak pek de kolay olmayacaktır (bakınız grafik)

Dün Türk mali piyasaları hafta sonundan sarkan haberlerin gölgesinde gün boyu satıcılı bir seyri izledi. Aslında son haftalarda, hafta sonunda sarkan negatif haberlere de alıştık artık. Haber Türk’ün haberinde göre, ABD Hazine Bakanlığı, İran yaptırmalarını delmesi / ihlal etmesi nedeniyle 6 Türk Bankasına ceza keseceği, en büyük cezanın ise 5 milyar dolar olabileceği yönünde haberler her ne kadar BDDK Başkanı Akfen tarafından yalanlansa da, Haber Türk’ün haberinin Reuters tarafından da yayımlanması, hele hele küresel anlamda doların da değerlendiği bir ortamda, TL üzerinde baskı kurdu. Halk Bank hisselerinin başını çektiği düşüş eğilimi dün Bankacılık endeksini % 3,1 aşağıya çekerken, BIST100 ana endeksi de günü % 1,1 oranında düşüşle tamamladı. Cuma günün teknik anlamda 3,6650 seviyesinin üzerinde 3,67’de tamamlayan USD/TL kuru, olumsuz haberler ile dün sabah erken saatlerde 3,7150 ; gece geç saatlerde ise 3,7215 seviyesine kadar tırmandı. Kur ve hisse senedi cephesindeki olumsuz görünüm, Hazine’nin yüklü ihale takvimin ilk bacağına da sirayet etti. Dün düzenlenen 3 ihaleye gelen zayıf teklif ve oluşan faiz oranı, ikincil piyasada gösterge 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi üzerinde baskı kurarak günü bir önceki güne nazaran 17 baz puan yükselişe % 11,32 seviyesinden tamamlanmasına neden oldu. Hazine’nin bugün de 3 ihale daha düzenleyecek: 2 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil; 7 yıl vadeli değişken kuponlu tahvil; 10 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil. Bugünkü ihalelere de zayıf bir talep gelmesinden kaygı duyuluyor. 

İspanya’da Katalonya bağımsızlık referandumunun yankıları, Avrupa’da yeniden hortlayan sağ ve ayrılıkçı ruh, İskoçya’nın yeni bir referanduma soyunabileceği haberleri, İtalya’da cesaretlenen ayrılık sözleri, Brexit bilmecesi derken gözler Perşembe günü sonuçlanacak olağan Avrupa Merkez Bankası (ECB) olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrilmiş durumda. ECB’nin toparlanan ekonomik görünüme paralel tahvil alımlarında azaltıma gitmesi bekleniyor. Azaltımım miktarı konusunda ise kafalar pek de net değil. Mevcut şartlarda aylık 60 milyar EUR tahvil alımı yapan Avrupa Merkez Bankası’nın 30 milyar EUR programda azaltıma gitmesi üzerinde duruluyor. Azaltım miktarının beklentiden daha az olması durumunda, Euro’nun değer kaybedeceğini ; aksi senaryoda ise Euro’da değerlenme olacağını düşünüyoruz. EUR/USD paritesinde teknik beklentimiz aşağıdaki grafikte paylaştık. 

ABD cephesinde yeni FED Başkanı kim olacak sorularının cereyan ettiği bir ortamda, içerde, TCMB’nin Perşembe günü düzenleyeceği olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı takip edilecektir. Enflasyon görünümünün bozulduğu, yüksek faize rağmen kurun yeniden hareketlendiği bir ortamda, TCMB'nin sıkı duruşunu aynen koruyacağı ve tüm faiz oranlarını sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılıyor. ABD faizlerinin yönünü yukarıya çevirdiği, gerek jeopolitik, gerek siyasi anlamda Türkiye’nin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini unutmamak gerekiyor. Bu bağlamda, yeni haberlere piyasaların vereceği tepki beklentilerin dışında olabilir. Tıpkı, vize krizinde bir Pazar gecesi kurun 3,62 – 3,92 hareketi yapabildiği gibi. Temkinli ve tedbirli duruşumuz koruyoruz. Bugünün veri takviminde Avrupa ve ABD'de açıklanacak PMI rakamları takip edilebilir.

EUR/USD paritesinde tek analizde çok rastlanan omuz baş omuz (OBO) formasyonu oluşuyor gibi bir görünüm var

Avrupa cephesinde kafalar bir miktar da olsa karşılık görülüyor. İspanya’da Rajoy Hükumet’inin Katalonya özerkliğini fesih etmesi, İspanya’nın en zengin bölgesi olan Katalonya’da protestolar ile karşılanırken, İtalya’da ayrılıkçı hareketlere yönelik haberler okumaya başladık. Almanya seçimlerinde yıllardır devam eden büyük koalisyonun bitmesi ve henüz yeni bir hükumet kurulamaması, İskoçya’nın bağımsızlık isteği derken EUR’nun son günlerde değer kaybettiğine şahit oluyoruz. Dün akşam 1,1720 seviyelerine kadar gerileyen EUR/USD paritesine, teknik anlamda OBO formasyonunu andırır bir görüntü sergiliyor. Boyun çizgisi olan sarı çizginin altında gecelik bir kapanış, paritede daha derin bir düzeltmenin habercisi olabilir (1,1250). Lakin, kırılma yaşanmadan pozisyon almanın da risk olabileceğini düşünüyoruz. Şimdilik Perşembe günü sonuçlanacak olağan Avrupa Merkez Bankası faiz toplantısını görmek istiyoruz.

1510906381ed5f64705caaa0427a9d099c2f0ed695_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters 


Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department
Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.