İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 17/01/2018 - Çarşamba

Hazine Bölümü'müzün tecrübe ve birikimden yola çıkarak Günlük Piyasa Analizleri yapılmakta ve siz değerli yatırımcılar ile paylaşılmaktadır.

Günlük hazırlanan bültenleri otomatik almak için Ad Soyad ve e-Posta adresinizi girerek "BÜLTENE KAYIT OL" demeniz yeterli.

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 17/01/2018

 • Her ne kadar küresel risk iştahı korunmaya devam etse de, Türk mali piyasaları Afrin özelinde negatif bir ayrışma yaşıyor 
 • Haftaya 3,74’lü seviyelerden başlayan USD/TL kuru, dün 3,8350 seviyesini gün içinde test etti 
 • Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’ye en üst perdeden yapmış olduğu ve oldukça sert bir üslup içeren konuşma ardından, Afrin’de ABD ile Türkiye’nin karşı karşıya gelmesinden endişe ediliyor 
 • Dün günün ilk yarısında oldukça dalgalı bir seyir izleyen Türk mali piyasaları, her ne kadar günün ikinci yarısında ABD ile anlaşıldı haberlerine paralel kısmen toparlasa da, kırılgan sürecinin devam ettiğini görüyoruz 
 • Olası bir iyimserlik durumunda, Türk Lirası’nın kayıplarını hızla toparlaması olası görülüyor. Öyle ki, dün ABD ile Afrin hususunda anlaşıldığı haberi Borsa’nın günü % 2 artışla tamamlamasına neden oldu! 
 • Bugüne döndüğümüzde ise, Türkiye cephesinde (Afrin özelinde) önemli toplantıların gündemi meşgul edeceğini düşünüyoruz (Milli Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu
 • Yurtdışı piyasalarda ise risk iştahı korunsa da, emtia fiyatlarında kısmi gerileme ile borsalarda sınırlı da olsa kar satışları görülüyor 
 • İşlem hacminin % 25’nin geçtiği Güney Kore’de dijital para birimlerine yönelik başlayan regülasyonun başka ülkelere de sıçrayacağı endişesi, sert satışları beraberinde getiriyor (bakınız grafik) 
 • Aralık ayında 20bin dolara dayanan Bitcoin bu sabah 10 bin doları sınırında işlem görüyor 
 • Makroekonomik takvimde sabah saatlerinde Euro Bölgesinde açıklanacak TÜFE enflasyonu; günün ikinci yarısında ABD’de sanayi üretimi takip edilebilir. Yarın ise TCMB’nin olağan PPK toplantısını takip edeceğiz 
 • Uzun süredir 3,75 seviyesinin etrafında yön arayan USD/TL kuru, Afrin endişelerine paralel yönünü yukarıya çevirdi 
 • Teknik manada, aşağıda 3,79 yukarda ise 3,73 – 3,98 hareketinin % 50 ortalaması olan 3,8560 seviyeleri takip edilebilir (bakınız grafik)

Türk mali piyasalarının yılın ilk iki haftasında küresel risk iştahına ayak uydurması ardından hava birden bire bozdu. Suriye’de silahlar tam susuyor beklentisi oturmuşken, Türkiye’nin YPG/PYD’ye yönelik Arfin’e düzenleyeceği harekat ve bunun sadece Menbiç ve Fırat’ın doğusu ile sınırlı kalmayacağı beklentisi, Türk Mali piyasalarında negatif ayrışmayı tetikledi. Özellikle, PYD/YPG ile ABD’nin diyaloğundan oldukça rahatsız olduğunu en yüksek perdede dile getiren ve alıştığımız üslubunun da üzerinde sert ifadeler kullanan Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları üzerine, piyasalar ABD ile Arfin’de karşı karşıya kalınmasından endişe ederek TL ve TL cinsi yatırım araçlarında satışa geçti. Haftasonu alevlenen ve hafta başından beri korunan satıcılı hava, dün günün ilk yarısında bir kademe daha arttı. USD/TL kuru 3,84 seviyesine yaklaşırken, Borsa cephesinde satış eğilimi ağır bastı. Haliyle, tahvil faizlerinde de yükseliş tedirginliğe paralel korundu. Günün ikinci yarısında ise, ABD ile mutabakata varıldığına yönelik haber akışı (ABD’nin bölgedeki yetkili ağzı olan Dillon’un açıklamaları) TL’de rahatlamaya yol açtı. USD/TL kuru hızla 3,7850 seviyelerine gerilerken, hisse senedi rallisinde geride kalan BIST100 endeksi, günü % 2 yükselişle tamamladı. 

Sabah saatlerinde ise Türk Mali piyasalarının yeniden satış baskısı ile güne başladığını görüyoruz. Özellikle sabah saatlerinde Dışişleri Bakanı Sn. Çavuşoğlu’nun alınacak tedbirlerin sadece YPG/PKK’ye yönelik olmayacağı, Münbiç ve Fırat'ın doğusunun da gündemde olduğu yönünde çıkışının etkili olduğunu görüyoruz. Sn. Çavuşoğlu’nun açıklamasının dün ABD ile anlaşılmaya vardığı yönünde algıyı pek pekiştirmediğini görüyoruz: USD/TL kuru yeniden 3,8150 seviyesine yükselirken, BIST100 endeksi güne düşüşle başladı. Bugün önemli bir gün. Türkiye cephesinde Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı ile Bakanlar Kurulu toplantıları takip edilecek. Küçücük bir coğrafyada dünyanın topu tüfeğinin bir araya geldiğini, kimin elinin kimin cebinde olmadığı tedirgin günlerden geçiyoruz. Olası bir operasyon ve tırmandıracağı jeopolitik riskler beraberinde istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu bakış açısı ile gün boyu önemli toplantılardan gelecek açıklamaları takip edeceğiz. Belirsizliği sevmeyen piyasaların ise haliyle tepkisinin riskten kaçma yönünde ve TL ve TL cinsi varlıklardan çıkış yönünde olacağını düşünüyoruz. 

Türk mali piyasalarında dolar TL’ye karşı değer kazanırken, yurtdışı piyasalarda ise doların zayıf seyri korunmaya devam ediyor. Özellikle, Avrupa Merkez Bankası’nın toparlayan Avrupa ekonomilerine karşı uzun süredir yürüttüğü ultra gevşek para politikasından (tahvil alım programı ve negatif faiz) beklenenden biraz daha erken çıkacağı algısı ile EUR/USD paritesi 1,23 seviyesinin kıyısına kadar yükselirken (son 3 senenin zirvesi); benzer bir şekilde AB’den daha yumuşak bir çıkış (soft-Brexit ) algısının oturması ile Sterlin’in de Haziran 2016 Brexit gününden bu yana en yüksek seviyelerde salınmaya devam ettiğini görüyoruz. 1,38 seviyelerinde dinlenen Sterlin’in bir sonraki hedefi 1,4180 seviyesi olarak ön plana çıkıyor (orta vadeli beklenti). Görüleceği üzere, hem EUR’nun hem de Sterlin’in değer kazandığı; Dolar’ın ise değer kaybetmeye devam ettiğini görüyoruz. Piyasalarda var olan risk iştahını devamı olarak takip ettiğimiz bu süreç, ABD’de piyasaları rahatsız edecek bir enflasyon gelene kadar devam edecek gibi görünüyor.

Bitcoin (dijital altın) regülasyonları gölgesinde değer kaybetmeye başladı

Son dönemlerde dijital para birimlerine yönelik regülasyon haberlerinin, dijital para birimlerinin genelinde sert satışları beraberinde getirdiğini görüyoruz. Söz konusu piyasanın göstergesi olan Bitcoin, 18 Aralık 2017 tarihinde 19,458 seviyesine dayanması ardından bu sabah 10,000 dolar sınırına geri çekildi. Diğer dijital para birimlerinde de benzer fiyat hareketleri gözlemleniyor. Son dönemlerin ilgi odağı olan bu piyasalarda yaşanacak olası daha sert düzeltmeler, risk iştahını sekteye uğratabilir.

1516173791c63421265d847096fe4d3a9d404601da_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters


USD/TL kurunda Afrin endişeleri yönün yeniden yukarıya dönmesine neden oldu
 
Uzun süredir 3,75 seviyesinin etrafında yön arayan USD/TL kuru, Afrin endişelerinin patlak vermesine paralel yönünü yukarı çevirerek dün 3,8350 seviyelerine kadar yükseliş kaydetti. Teknik manada, aşağıda 3,79 yukarda ise 3,8260 ve devamında 55 günlük ortalamaların geçtiği 3,8450 ve 3,8560 seviyeleri takip edilebilir. 

151617379230fe2fc5fcaeffd8d1d7c8e51af483dd_2_1200.jpg
Kaynak: Reuters
 
Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department
Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.