Günlük Piyasa Bülteni

Hazine Bölümü'müzün tecrübe ve birikiminden yola çıkarak Günlük Piyasa Analizleri yapılmakta ve siz değerli yatırımcılar ile paylaşılmaktadır.

Günlük hazırlanan bültenleri otomatik almak için Ad Soyad ve e-Posta adresinizi girerek "BÜLTENE KAYIT OL" demeniz yeterli.

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 28/11/2022 - Pazartesi

Çin'de halkın sabrı taştı: Covid testi istemiyoruz, özgürlük istiyoruz

  • Haftaya Asya kaynaklı olumsuz bir görünüm ile başlıyoruz. Kısıtlayıcı koronavirüs önlemlerine karşı Çin'de ülke çapında olağanüstü bir hafta sonu protestolarının ardından Pazartesi günü rekor düzeyde yüksek COVID-19 vakaları bildirdi. Zero covid (sıfır vaka) politikasından uzaklaşması beklenen Çin'de tam aksi tarafta artan önlemler halkın sabrını taşırdı: Şanghay'da göstericiler ve polis Pazar günü çatıştı. 
  • Çin'in sıfır COVID politikasının yönetimi ve bunun dünyanın ikinci en büyük ekonomisi üzerindeki etkisi hakkında artan endişelerle haftanın ilk günü hisse senetleri ve petrol keskin bir şekilde düştü. Öte yandan, büyük resimde, sokak çatışmalarının zayıf ekonomik performansı daha da artıracağı beklentisi e yüksek sesle tartışılıyor. 
  • Hatırlanacağı üzere, haftalar önce, Çin'in zero covid önlemlerini kademeli olarak kaldıracağı haberleri, dünyanın yüzünü âdeta güldürmüş, başta tedarik krizi olmak üzere pek çok olumsuz gelişmenin önündeki engelleri de kalkacağı beklentisi ile Hong Kong borsa endeksi Hang Seng süratle değer kazanmıştı; risk iştahı da beraberinde yükselmişti. Bu sabah, madalyonun tam tersi tarafındayız. Çin'de art arda beşinci gündür yerel vaka rekoru kırılırken bu sabah rakam 40bini aştı.  
  • Çin'de ender görülen protestoların dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde virüs yönetimine ilişkin endişeleri artırmasıyla haftanın ilk işlem gününde hisse senetleri ve petrol keskin bir şekilde düştü. Geçen haftaki iyimser havanın kaybolduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik borsa endeksi Çin piyasalarındaki yoğun satışlar nedeniyle %2,2 düştü. Sabah erken saatlerde Hang Seng endeksi %4 gerilemesi ardından bültenimiz yazdığımız saatlerde kayıplarını bir nebze de olsun toplayarak %2 düşüşle işlem görüyor. 
  • Çin'den gelen olumsuz haberler sonrası ABD borsalarının vadeli işlemeleri de %1'e varan oranda eksiler göze çarpıyor. Rus petrolüne karşı tavan fiyat uygulamasını tartışan AB sonrasında hafta sonu ABD'li petrol devi Chevron'nun Venezuela'da petrol çıkarma lisansının 6 ay daha uzatılması, Çin'in covid kısıtlamaları ile birleşince brent cinsi ham petrolün varil fiyatı 81 dolar ile bu sabah son 10 ayın en düşük seviyesine geriledi. Teknik mânâda aşağıda 77 dolar seviyesini hedefliyoruz.
  • Türkiye cephesinde ise döviz piyasası yatay, borsa cephesi ise her gün daha da yukarı mottosu ile rekorlara koşarken, bankaların menkul kıymet tesis etme yükümlülüğü sonrasında tahvil faizlerinin %10 civarına gerilediğini görüyoruz. Öte yandan, TCMB'nin bankaların toplam mevduatı içinde TL payına göre bir komisyon uygulamasına geçmesi ardından klasik mevduat faizlerinin önümüzdeki günlerde daha da artmasını bekliyoruz. 
  • USDTRY kuru 18,62 seviyesinin etrafında salınmaya devam ederken, dışarıda, doların geçen hafta değer kaybetmesi ve paritelerin yükselmesi ile EURTRY kuru 19,45 ; GBPTRY kuru ise 22,60 seviyesini aşmıştı. Bu sabah risk iştahının düşmesi sonrası gemilerin yeniden güvenli limana yönelmesi ile doların piyasa kuru olan DXY hafif de olsa yükselirken, EURUSD paritesi 1,0350 ; GBPUSD paritesi ise 1,2050 seviyesine geri çekildi. Benzer bir şekilde, risk iştahının önemli göstergelerinden biri olan Çin Yuan'ı, dolar karşısında son 18 günün en değersiz seviyesine geriledi. Altının ons fiyatı 1,750 dolar seviyesinde yatay görünümünü korurken, risk iştahın duyarlı olan gümüş 21,20 dolar seviyesine geri çekildi. Bitcoin cephesinde ise FTX depremi sonrasında 16bin dolar seviyelerinde yatay ve tatsız görünüm korunmaya devam ediyor. 
  • Bültenimizin büyük bir kısmını Çin covid önlemleri ve onun getirdiği olumsuz hava kapsadı. Mali piyasaların gündeminde bugün önemli bir veri görünmüyor. FED Başkanı Powell'ın Çarşamba günkü konuşması ile her ayın ilk cuması ABD'de açıklanan istihdam raporu yakından takip edilecek. 

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department
Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.