2016 Fotoğraf Yarışması SonuçlarıArşiv

İKTİSATBANK IV’ÜNCÜ FOTOĞRAF YARIŞMASINDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU...

İktisatbank tarafından düzenlenen “Kıbrıs’ta Tarihsel Doku” konulu Fotoğraf Yarışması’nda dereceye giren sanatçılara ödülleri, 16 Aralık, Cuma günü saat 16:30’da İktisatbank Genel Müdürlük Binası, Mesarya Sergi ve Konferans Salonunda düzenlenen ödül töreninde takdim edildi.

Ödül töreni ve sergi açılışı öncesinde kısa bir konuşma yapan İktisatbank Genel Müdürü Olgun Önal; yarışmaya katkı koyan, eserlerini gönderen herkese teşekkür etti. Genel Müdür Önal;

“İnsanlık tarihinin son on bin yılında iki belirgin düşünce, kültür ve hayat tarzı oluşturmuştur: Batı materyalizmi ve Doğu mistisizmi… Akdenizin ortasındaki küçük adamız Kıbrıs, bu iki ekolün çatışmalarına sürekli sahne olmuştur. Topraklarımız üzerinde sallanan tarih sarkacı bir doğuya bir batıya dönmüş ve böylece yıllar boyunca insanlığın gelişmesini örnekleyen çeşitli medeniyetlerin birbirini izlemesine yol açmıştır.

Kıbrıs adası; Akdenizdeki stratejik konumu nedeniyle birçok uygarlığın uğrak yeri olmuş, bu nedenle yoğun sosyal değişimlerin ve uygarlık adına atılan birçok adımın da evsahipliğini yapmıştır.
Toplumdan aldığını toplumla paylaşma prensibiyle hareket eden İktisatbank, Kıbrıs kültürü ve tarihi mirasını önümüzdeki yüzyıllara taşıyacak olan sanat akımlarını yaygınlaştırmak, kalıcı kılmak, sanat ve estetik değerlerin zenginliğinden insanın yararlanmasını sağlamak ve toplumsal hafızamıza kaydedilmesine katkı koymak amacı ile; farklı sanat disiplinlerini desteklemeye ve kuşaklararası iletişim ortamının yaratılmasına çalışmaktadır.

Kurulduğu günden bu güne birçok farklı sanat disiplinine sponsorluklarıyla destek veren veya kendi mal varlıkları arasında bulunan salonlarını yerel sanatçılarımızın kullanımına açan İktisatbank, 2013 yılında Genel Müdürlük Binası’nda son teknoloji ile donatılmış Mesarya Sergi ve Konferans Salonu’nu inşa ederek Kıbrıs Türk Halkı’nın hizmetine sundu.

İktisatbank için, uygarlıkların gelişimi ve çağlar sonrasına aktarımını sağlamakta öncü görevi üstelenen sanatçıları biraraya getirmek, onların eserlerini topluma ulaştırmada köprü görevi görmek ayrı bir kıvanç kaynağıdır. Kalite yarışında temel dayanağı; sunduğu hizmeti beklenenin üzerine çıkartıp müşterileri için hizmette fark yaratmak olan İktisatbank, kültür sanat alanında da bu felsefeyle sorumluluk üstlenmekte ve toplumun kültürel hayatına katkı koymaya kararlıdır.”


Ödül almaya ve sergilenmeye değer bulunan fotoğraflar; Tevfil İleri, Veysi Soyer, Buket Özatay, Ahmet Kasımoğlu ve Hasan Berkut’tan oluşan değerlendirme kurulu tarafından belirlendi. 39 fotoğraf sanatçısının eserlerini gönderdiği yarışmada 156 adet fotoğraf değerlendirildi. Değerlendirme; içerik, özgünlük, teknik mükemmellik, kompozisyon, etki ve artistik ifade gibi kriterler üzerinden yapıldı. 30 eserin sergilenmeye değer bulunduğu yarışmada;

Saydam Soy “Cornos Bay” isimli çalışmasıyla 1’inci,
Mehmetali Karahasan “Çörekler” isimli çalışmasıyla 2’inci,
Halil Irkım “Arabahmet Taşları” isimli çalışmasıyla 3’üncü oldular.

Mehmet Tatlısesli’nin “Girne Kalesi” isimli çalışması ise Jüri Özel Teşvik ödülüne layık görüldü.1. Saydam Soy “Cornos Bay”

2. Mehmetali Karahasan “Çörekler”3. Halil Irkım “Arabahmet Taşları”
Yayınlanma Tarihi : 19.12.2016