UBAN Hakkında DuyuruArşiv

KKTC’DE BANKACILIK UBAN ile ÇOK DAHA HIZLI!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yeni bir devir başlıyor. Artık para transferlerinizi UBAN (Ulusal Banka Hesap Numarası) aracılığıyla eskisinden çok daha hızlı şekilde yapabileceksiniz. İktisatbank şubeleri ve tüm Dijital Bankacılık kanalları, UBAN ile yapılabilecek işlemlerde hizmetinizdedir.

UBAN NEDİR?
UBAN (Ulusal Banka Hesap Numarası), para transferlerinin hatasız ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak için tüm yerel bankalardaki mevcut hesap numaraları yerine kullanılacak bir yapıdır.

UBAN'ın 06 Ekim 2017 tarihinden itibaren hesap numarası yerine kullanılması zorunlu hale gelecektir.

Müşteri bazında her bir hesap numarasının standart hale getirilmesini sağlayan UBAN’ın EFT, havale, virman gibi para transferlerinde kullanılması zorunlu hale gelecektir. UBAN uygulaması ile karışıklığa neden olan, her bir bankaya ait farklı hesap numarası yerine tüm KKTC Bankaları tarafından 28 haneli standart yapıda bir hesap numarası kullanılmış başlanmıştır.

UBAN’I NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?
Hesabınıza ait UBAN numarasını, İnternet Bankacılığı, Mobil Bankacılık, Telefon Bankacılığı ve web sitemizde bulunan UBAN Hesaplama aracını kullanarak öğrenebilirsiniz.

Ayrıca bir UBAN numarasının doğru olup olmadığını UBAN Kontrol aracı ile kolaylıkla teyit edebilirsiniz.
Yayınlanma Tarihi : 31.03.2017