SmartCard Yılbaşı Taksit Kampanyası
İktisatbank Arsa Kredisi
SmartCard Fitness ve SPA İndirim Kampanyası
Western Union Uluslararası Para Transferi
SmartCard Elektrik Faturası Taksit Kampanyası

Kıymetli Madenler
Kıymetli Maden Ürünleri ile Güvenli Yatırım

Kıymetli madenler, doğada az rastlanan, ekonomik değeri olan ve radyoaktif olmayan (doğal polonyum, aktinyum, radyum ve proaktinyum hariç) elementlerdir.

En bilinen değerli madenler elmas, altın ve gümüştür. Platin ve platin gurubu diğer metaller (rodyum, paladyum, osmiyum, iridyum, rutenyum) de değerlidir ancak en çok ticareti yapılan platindir.

Kıymetli madenlerden olan altın ve gümüş tarihin ilk dönemlerinden beri alım-satım işlemlerinde kullanılmakta, fiziki ve fiziki olmayan şekilde el değiştirmektedir. Kıymetli maden piyasası, uluslararası parasal sistemde altın ve gümüşün rezerv statüsünde olmasından dolayı kabul edilir bir öneme sahiptir. Uluslararası bir parasal krize girildiğinde, kıymetli madenlere olan talebin arttığı ve fiyatlarının yükseldiği görülür.

Paranızı farklı bir yatırım aracıyla değerlendirmek istiyorsanız gramajı az, düşük ayarlı, eski tarihli altın ve gümüş alma ve size ait olan kıymetli madenlerin çalınması gibi risklerden uzak olmak için altın ve gümüş hesap açabilir, birikimlerinizi İktisatbank'ta güvenli bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Altın ve Gümüş Fiyatlarını Etkileyen Başlıca Faktörler

  • ”Güvenli liman” etkisi
  • Enflasyon beklentileri
  • Jeopolitik belirsizlikler

İktisatbank'ta Kıymetli Madenlere nasıl yatırım yapabilirim?

İktisatbank altın hesap ve/veya gümüş hesap sahibi olarak sizde yatırımlarınızı artık gram altın/gümüş olarak değerlendirebilirsiniz. Kıymetli maden hesabınızı TL ya da yabancı para mevduat hesabına benzer şekilde açabilir ve miktarı ne olursa olsun tasaruflarınızı değerlendirebilirsiniz. Hesaplarınıza gram bazında altın ve gümüş alabilir, benzer şekilde geri satabilirsiniz.

İster şubenizden, ister İnternet Bankacılığı'ndan, dilerseniz ATM Bankacılığı'ndan altın alıp satabilirsiniz. Gümüş alış satış işlemleri için ise şubeniz ve İnternet Bankacılığı hizmetinizde. Vadesiz kıymetli maden hesabınızdan diğer vadesiz kıymetli maden hesaplarına havale ve virman yapabilirsiniz. Altın fiyatlarını gram bazında tıpkı döviz işlemlerinde olduğu üzere, İktisatbank’ın sağlayacağı kotasyonlar ile anında hesabınıza geçer.

Kıymetli Madenler