Kıymetli Madenler
Kıymetli Maden Ürünleri ile Güvenli Yatırım

Kıymetli madenler, doğada az rastlanan, ekonomik değeri olan ve radyoaktif olmayan (doğal polonyum, aktinyum, radyum ve proaktinyum hariç) elementlerdir.

En bilinen değerli madenler elmas, altın ve gümüştür. Platin ve platin gurubu diğer metaller (rodyum, paladyum, osmiyum, iridyum, rutenyum) de değerlidir ancak en çok ticareti yapılan platindir.

Kıymetli madenlerden olan altın ve gümüş tarihin ilk dönemlerinden beri alım-satım işlemlerinde kullanılmakta, fiziki ve fiziki olmayan şekilde el değiştirmektedir. Kıymetli maden piyasası, uluslararası parasal sistemde altın ve gümüşün rezerv statüsünde olmasından dolayı kabul edilir bir öneme sahiptir. Uluslararası bir parasal krize girildiğinde, kıymetli madenlere olan talebin arttığı ve fiyatlarının yükseldiği görülür.

Paranızı farklı bir yatırım aracıyla değerlendirmek istiyorsanız gramajı az, düşük ayarlı, eski tarihli altın ve gümüş alma ve size ait olan kıymetli madenlerin çalınması gibi risklerden uzak olmak için altın ve gümüş hesap açabilir, birikimlerinizi İktisatbank'ta güvenli bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Altın ve Gümüş Fiyatlarını Etkileyen Başlıca Faktörler

  • ”Güvenli liman” etkisi
  • Enflasyon beklentileri
  • Jeopolitik belirsizlikler

İktisatbank'ta Kıymetli Madenlere nasıl yatırım yapabilirim?

İktisatbank altın hesap ve/veya gümüş hesap sahibi olarak sizde yatırımlarınızı artık gram altın/gümüş olarak değerlendirebilirsiniz. Kıymetli maden hesabınızı TL ya da yabancı para mevduat hesabına benzer şekilde açabilir ve miktarı ne olursa olsun tasaruflarınızı değerlendirebilirsiniz. Hesaplarınıza gram bazında altın ve gümüş alabilir, benzer şekilde geri satabilirsiniz.

İster şubenizden, ister İnternet Bankacılığı'ndan, dilerseniz ATM Bankacılığı'ndan altın alıp satabilirsiniz. Gümüş alış satış işlemleri için ise şubeniz ve İnternet Bankacılığı hizmetinizde. Vadesiz kıymetli maden hesabınızdan diğer vadesiz kıymetli maden hesaplarına havale ve virman yapabilirsiniz. Altın fiyatlarını gram bazında tıpkı döviz işlemlerinde olduğu üzere, İktisatbank’ın sağlayacağı kotasyonlar ile anında hesabınıza geçer.

Vadeli Altın ve Vadeli Gümüş Hesapları ile Kıymetli Madenleriniz Kazandırıyor

Birikimlerini altın ve gümüş cinsinden değerlendirmek isteyenler için İktisatbank'tan yepyeni bir hizmet: Altın Vadeli Hesap ve Gümüş Vadeli Hesap.
Altın ve Gümüş cinsinde var olan birikimlerinizi dilerseniz vadeli olarak değerlendirebilirsiniz. Bu sayede çalınma, kaybolma ve sahtecilik gibi risklerden İktisatbank güvencesiyle uzak olan kıymetli madenleriniz aynı zamanda artmaya ve size kazanç sağlamaya devam eder.

Altın ve Gümüş cinsinden yapılan vadeli yatırımın iki şekilde kazanç sağlayabileceği unutulmamalıdır. Kıymetli madenler hem piyasa şartlarına göre kendileri değer kazanarak, hem de vadeli altın ve vadeli gümüş hesaplarımızla faiz kazanarak size kar sağlayabilmektedir.  

Nasıl Altın Vadeli ve Gümüş Vadeli Hesap Açabilirim?
Altın ve Gümüş cinsinden birikimlerinizi dilediğiniz vadede, vadeli mevduat cinsinden değerlendirmek için size en yakın şubemizi ziyaret edebilir veya İnternet Bankacılığı'nı kullanabilirsiniz. İnternet Bankacılığı'ndan yapacağınız Altın Vadeli ve Gümüş vadeli hesap açılışlarında İktisatbank farkıyla sizlere sunulan avantajlı vadeli mevduat oranlarından faydalanabileceksiniz.

Bu sayede evinizde yastık altında bekleyen altınlarınızdan farklı olarak İktisatbank Altın ve Gümüş hesaplarınızda bulunan altın kıymetler her geçen gün değer kazanmaya devam edeceklerdir.

Sevdiklerinize Altın ve Gümüş Gönderme Farkı

Kıbrıs İktisat Bank Ltd. tarafından size sunulan yenilik ile hesabınızdan Altın Havalesi veya Gümüş Havalesi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Altın ve gümüş transferlerinizi kendi veya İktisatbankası çatısı altında bulunan diğer altın veya gümüş hesapları arasında gram olarak havale yapabiliyorsunuz. Hesabınızdan gerçekleştirmiş olduğunuz havale işlemi karşı tarafın hesabına aynı anda yansımaktadır. Altın ve Gümüş havale ile dilediğiniz kişiye altın hediye edebilirsiniz. Altın günlerinde fiziki altın devri altın ve gümüş havalesi ile son buluyor.

İnternet Bankacılığı, ATM Bankacılığı, Telefon Bankacılığı 444 4 444 veya şubelerimiz aracılığı ile yapacağınız Altın Havalesi ve Gümüş Havalesi sayesinde güvenik sorunu, çalınma veya fiziki taşıma riski olmadan transferlerinizi güvenle yapabilirsiniz. Altın ve Gümüş havalesi yaparak piyasadan daha uygun fiyata diğer para birimlerine çevirme imkanına sahip olabilirsiniz.

Altın ve Gümüş Havale İşlemlerini nasıl yapabilirim?
Altın ve gümüş havalesi için bankamızda vadesiz olarak altın veya gümüş hesabınızın olması gerekmektedir. Vadesiz hesabınızın olması durumunda size en yakın Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. şubesinden, İnternet Bankacılığı'ndan veya Telefon Bankacılığı 444 4 444'ten havalenizi gerçekleştrebilirsiniz.

Eğer vadesiz altın veya gümüş hesabınız yok ise, Kıbrıs İktisat Bankası Ltd.şubesinden, İnternet Bankacılığı'ndan veya Telefon Bankacılığı 444 4 444'ten yeni altın veya gümüş vadesiz hesabı açabilirsiniz.

Altın Alış Satış: Güvenli Yatırımın Keyfini Altının Değer Artışı ile Yaşayın

Neden Altın?
Arzı sınırlı olan altın bir rezerv aracı olarak para birimlerine benzer bir değer ölçüsü konumundadır. Bu durum, altını piyasalarda öngörülebilirliğin azaldığı dönemlerde “güvenli liman” haline getiriyor. Bireysel tasarruflarınızın belirli bir kısmını altında değerlendirilmesi size “riskinizi dağıtma” imkanı verecektir. 

Yıllık olarak bakıldığında 2002-2012 arası yaklaşık %600 yükseliş kaydeden altın, son yıllarda yükseliş eğilimini aynı ivmede koruyamasa da, altına yönelik talebin devam etmesi beklenmektedir.

Altın Hakkında
Tarih boyunca zenginliğin göstergesi olan kıymetli madenler artık Kıbrıs İktisat Bankası Ltd.’de. Mısır’da 4000 yıl kadar önce çıkarılmaya başlanan altının dünyada 170 bin ton civarında üretildiği tahmin ediliyor.

Dünyaca ünlü yatırımcı Warren Buffet, dünyada yer üstünde çıkarılmış altın miktarının 20 metre boyutunda bir küp oluşturacağını söylemektedir.

Ülke kültürümüzde önemli bir yeri olan altın yatırımları, çoğunlukla fiziki olarak yapılmaktadır. Fiziki altın yatırımında saklama, güvenlik, likidite, düşük ayar, alım satım marjları gibi riskler söz konusuyken; kaydi altın işlemlerinde bu risklerin hiçbiri söz konusu değildir.

Endüstri anlamında kullanımı oldukça sınırlı olan altın, yatırım, rezerv ve mücevherat olarak kullanılıyor.
Altın elementlerin periyodik tablosunda Au; para birimi sembolü olarak ise XAU geçmektedir.

Altın Aldım Nasıl Değerlendireceğim ?
Dilerseniz almış olduğunuz altını vadeli mevduat olarak da değerlendirebilirsiniz. Minimum işlem limiti 1gr ve minimum vadeli altın hesabı açma limiti 10gr’dır. Altın alımı yaparken 1XAU = 1GR.

Oldukça likit ve değerli bir yatırım aracı olarak Altın Kıbrıs İktisat Bankası ayrıcalığıyla Hizmetinizde!

Gümüş Alış Satış: Değer Kazanan Gümüş ile Birikimleriniz Güvenle Artsın

Gümüş Hakkında
Mısır’da 3100 yıl kadar önce çıkarılmaya başlanmıştır. Çok eski zamanlardan beri bilinmekte olan gümüş yine de altın ve bakırdan sonra bulunmuştur.

Gümüş alımları çoğunlukla fiziki olarak yapılmaktadır. Fiziki gümüş yatırımında saklama , güvenlik, likidite, düşük ayar, alım satım marjları gibi riskler söz konusuyken; kaydi gümüş işlemlerinde bu risklerin hiçbiri söz konusu değildir.
Elementleri periyodik tablosunda Ag; para birimi sembolü olarak ise XAG geçmektedir.

Yıllık olarak bakıldığında 2001-2011 arası yaklaşık %1000 yükseliş kaydeden gümüş, son yıllarda yükseliş eğilimini aynı ivmede koruyamasa da, gümüşe yönelik talebin devam etmesi beklenmektedir.

Nasıl Yatırım Yapabilirim?
Gümüş için minimum işlem limiti 1gr’dır. Gümüş alımlarında 1XAG = 1GR.

Oldukça likit ve değerli bir yatırım aracı olarak Gümüş Kıbrıs İktisat Bankası ayrıcalığıyla Hizmetinizde!