Kart Kullanımı

Kredi Kartı ile ilgili Sık Sorulan Sorular ve Bilinmesi Gerekenler

Hayatımızın bir parçası olan Kredi Kart'ları ile ilgili sıkça sorulan soruları ve bilinmesi gerekenleri Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. olarak listeledik ve sizlerle paylaşıyoruz. Listede yer almayan her türlü bilgi talebiniz için Telefon Bankacılığı 444 4 444’ü arayabilir veya web sitemizdeki Hızlı İletişim Formu’nu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

 • Kredi kartımı nasıl kullanmalıyım sizce?
  En temel kural, kart kullanımlarınız ile aylık düzenli gelirlerinizin birbirine uyumlu olması. Kredi Kartınızla yaptığınız harcamaların toplam aylık gelirlerinizi aşmamasına özen gösteriniz.
 • Çok sayıda kredi kartı kullanmak doğru mu?
  Birden fazla kredi kartı kullanmanız zorunlu ise, ödemelerinizi düzenli olarak takip edebilmek için en fazla 2 veya 3 kredi kart kullanınız. Çok fazla sayıda kredi kart kullanımı durumunda harcamalarınızın gittikçe daha zor kontrol edilebilir hale geleceğini unutmayınız.
 • Bir kart borcunu başka kredi kartıyla ödemek doğru mu?
  Bir karttaki borcunuzu kapatmak için başka bir kredi karttan nakit avans kullanmayınız. Kredi kart borcunuzu ödeyemediğiniz zaman hemen bankanıza başvurunuz ve böylece bankanızın size sunacağı en uygun ödeme seçenekleri üzerinde anlaşarak borç bakiyesinin büyümesini engelleyiniz.

  Kredi kartınızın kredilendirme özelliğinden, sadece gerekli olduğu zamanlarda, kısa vadeli ihtiyaçlarınız için faydalanabilirsiniz. Uzun vadeli nakit ihtiyaçlarınızda İktisatbankası'nın sunduğu bireysel kredilerinden yararlanabilirsiniz.

  Aylık ekstre borcunuzu ödeme için İktisatbankası tarafından tanınan süre içerisinde tamamen ödemeye çalışınız. Tüm borcun ödenmemesi durumunda faiz ödemek durumunda kalacağınızı unutmayınız.
 • Nakit akışında taksitli harcamaları da dikkate almak lazım mı?
  Yaptığınız taksitli harcamalarınızın sonraki dönemlerde yapacağınız harcamalarla birlikte ekstreleneceğini unutmayınız. Bu sebeple, kişisel nakit akışınızı ve harcamalarınızı gelecekte ödeyeceğiniz taksitleri de planlayarak yapınız.
 • Kartımın yeniliklerini izlemek lazım mıdır?
  Kredi kartınızın sunduğu fırsatlar, yenilikler, promosyonlar ve ödül uygulamalarından faydalanmak için banka uygulamalarını takip etmelisiniz.
 • Puan kazanmak için ne yapmak lazım?
  Alışveriş yaptığınız işyerinde puan kazanmak için kredi kartını kullandığınız bankanın POS makinasından kartın geçtiğine dikkat ediniz.
 • Nakit avans ücretsiz mi?
  Kredi kartınızı nakit para çekme işlemlerinde de kullanabilirsiniz. Ancak nakit çekme işlemleri için faiz uygulandığını ve nakit çekim ücreti alındığını unutmayınız
  Nakit avans kullandığınızda, ilk önce faizi daha yüksek olan ve günlük işleyen nakit avans borcunuzu kapatınız. Nakit avans borcunuzu kapatmak için ekstrenizin gelmesini beklemeyiniz.
 • Kart şifrem önemli mi?
  İşlemlerin sizin tarafınızdan yapıldığını gösteren en önemli güvenlik unsurudur. Aslında kart şifreniz demek, siz demeksiniz.
 • Şifre için önerileriniz var mı?
  Öncelikle, kredi kartınızın şifresini alınız ve şifrenizi kimseyle paylaşmayınız, kimseye göstermeyiniz. Şifrenizi kredi kartınızın üzerinde veya cüzdanınızda yazılı olarak bulundurmayınız. Doğum tarihi gibi kolay tahmin edilebilir ya da ardışık sıralı şifreleri kullanmayınız. Şifresiz işlem yapmayınız. Şifresiz işlemlerinizde imzaladığınız işlem dekontunun size ait olduğunu ve yazılı tutarı kontrol ediniz.

  Mobil POS'ların olmadığı üye işyerlerinde işlem yapılması için kredi kart şifrenizi kesinlikle vermeyiniz, şifreyi bizzat kendiniz giriniz. Ödeme yaparken kredi kartınızın kontrolünüz altında olduğundan emin olunuz. Yakınlarınızın kredi kartınızın olanaklarından yararlanmasını istiyorsanız, onların adına ek kart başvurusunda bulununuz. Kendi kartınızı kullanmaları için onlara vermeyiniz. Alışveriş esnasında kartınızı kasada unutmamaya dikkat ediniz. Kartınızın arkasında yer alan imza bölümünü mutlaka imzalayınız. 

  Kredi kart numaranızı, son kullanım tarihini ve kartın arka yüzündeki güvenlik kodunu kimseyle paylaşmayınız. Kart numaranızı gösteren her türlü fiş, uçak bileti, seyahat bilgileri gibi belgeleri yok ediniz. Süresi dolan kartınızı, numarası okunmayacak ve kullanılamayacak hale getirip imha ediniz. Kartınızı uzun süredir kullanmadıysanız, yerinde olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Kredi kart ile internetten alışveriş mümkün müdür?
 • Smartcard kredi kartınız ile internet üzerinden e-commercial işlem ile kredi kart limitiniz kadar harcama yapabilirsiniz. Kartınızı aktif etmeniz ile birlikte limitinizi kullanabiliyorsunuz. Kredi kartınızı internetten alışverişlere kapatmak için GSM numaranızın güncel olması durumunda İktisatbank Telefon Bankacılığı 444 4 444'ü arayarak güncelleme yapabilirsiniz. Ancak, sanal ortamdaki alışverişlerde sanal kartınızı kullanınız. Yüksek limitli kredi kartınızı internet ortamında kullanmayınız.

  Halkın genel kullanımına açık yerlerde bulunan bilgisayarlardan internet aracılığıyla alışveriş yapmayınız. Kredi kartınızın kaybolduğunu veya çalındığını fark eder etmez  Bankanızı arayınız ve kredi kartınızı kullanıma kapalı hale getiriniz.
 • SmartCard kredi kartı türleri nedir?
  SmartNeo, SmartClassic, SmartGold, SmartPlatinium ve SmartDiamond kredi kartı olmak üzere değişik özellik ve içerikte 5 adet SmartCard kredi kartı türü bulunmaktadır.
 • Kredi kartımı nasıl üst segmenteki bir kart ile değiştirebilirim?
  Aylık gelir durumuna, ödeme performansına, çalışma şekline ve süresine, sistem riskine, mevcut kredi kart limitine ve buna benzer diğer parametrelere bağlı olarak kart türleri bankamızca revize edilmekte ve yenilenmektedir.
  Yeni kart ve segment değişiklik taleplerinizi Telefon Bankacılığı 444 4 444 ve size en yakın İktisatbank Şubemize yapabilirsiniz.
 • SmartCard kredi kartımı heryerde kullanabilir miyim?
  SmartCard kredi kartının en önemli özelliklerinden biri de dünya çapında geçerliliğidir. SmartCard kredi kartı, bir Mastercard’dır ve tüm dünyada geçerlidir.

  SmartCard kredi kartı yurtiçi ve yurtdışında milyonlarca MasterCard/Visa amblemli mağazada kullanabilirsiniz. 25 milyonu aşkın kabul noktasıyla daha fazla yerde ve işyerinde kabul edilen başka bir kart zor bulunur. Yurtiçindeki 4000’in üzerindeki SmartPos üye kuruluşlarımızda tek ödeme ve taksitli alışveriş olanağı sağlar.
 • SmartCard Kredi Kartı ile nakit avans çekebilir miyim?
  Nakit Avans çekimleriniz için yurtiçinde İktisatbank Şubeleri ve ATM Bankacılığı'nın yanı sıra yurtiçi ve yurtdışındaki diğer tüm bankaların ATM'lerini kullanabilirsiniz.
  Ayrıca, Mobil Bankacılık, Telefon Bankacılığı 444 4 444 ve İnternet Bankacılığı'nı kullanarak kredi kartınızdan nakit avans çekerek vadesiz hesabınıza para aktarabilirsiniz.
 • Nakit avans limitim ne kadardır?
  Nakit avans limitiniz, alışveriş limitinizin %50’si olarak belirlenmiştir. Kalan nakit avans limitlerinizi, hem ekstrenizden hem de tüm Alternatif Dağıtım Kanallarımızdan öğrenebilirsiniz. 
 • Ekspres limit uygulaması nedir?
  Ekspres Limit, kampanyaya dahil SmartPos üye işyerlerinde vade farklı ve taksitli alışverişlerde kullanılabilen, kredi kartı limitinden farklı 2. bir limittir. Böylelikle, kampanyalı üye işyerlerimizden yapacağınız taksitli alışverişlerinizde kart limitleriniz dolmaz, rahat rahat alışveriş yaparsınız.

  Ekspres limit, İktisatbank tarafından genel değerlendirme kriterleri çerçevesinde uygun görülen müşteriler tarafından kullanılabilmektedir.
 • SmartCard kredi kartı İktisatbank ATM’lerinde ATM kart olarak da kullanabilir miyim?
  SmartCard kredi kartınızı aynı zamanda ATM Kart olarak işlev görür. Diğer Banka ATM’lerinden yapacağınız işlemlerde SmartCard kredi kartı fonksiyonları çalışacaktır.
 • Nasıl SmartPuan kazanabilirim?
  SmartPos üye işyerlerimizde yapacağınız alışverişlerde çeşitli ödül seçenekleri, özel indirimler ve SmartPuan kazanacaksınız.

  SmartPuan'larınızı yine üye işyerlerimizde alışverişleriniz için kullanabileceğiniz gibi "bol çarpanlı" şekilde istediğiniz havayolu şirketinden uçak bileti almak için de kullanabilirsiniz. Uçak bileti hizmetimiz için daha detaylı bilgi almak ve uçak bileti almak için İktisatbank Telefon Bankacılığı 444 4 444'ü arayabilirsiniz.

  SmartPos’ların dışındaki alışveriş işlemlerinizde de smartpuan sadece SmartCard da ! SmartCard kredi kartlarınızla yapacağınız tüm peşin alışveriş işlemlerinden, SmartPos ile işlem yapmasanız dahi puan alacaksınız. Ama, SmartPos’lardan yaptığınız işlemlerde puanlar kat kat daha fazla !
 • SmartPuanlarımı ne zamana kadar kullanabilirim?
  Sözleşmenin feshedilmesi, kartın kapatılması, ödeme sorunu olması, 12 ay ve üzeri süreyle kartın kullanılmaması veya sözleşmeye her türlü aykırılık halinde Smartpuan'lar silinir.
 • SmartPuan borçlanma nedir?
  Kazanılmış olan Smartpuan'dan daha fazla tutar kullanılmışsa ve/veya Smartpuan'a konu işlem iade/iptal edilmişse, Banka'ya Smartpuan borçlanılmış olur.

  Yukarıdaki durumların dışında, uçak bileti almak için puanınızın yetmemesi halinde, 1 yıl çerisinde yeterince puan toplayarak iade edilmek koşulu ile mevcut puanınız kadar puan borçlanmanız mümkün. 1 yıl içerisinde topladığınız puanlarla kapatamamanız halinde, kapatılmayan kısım komisyonu ile birlikte o dönem ekstrenize borç kaydedilir.
 • Numarası 5124 ile başlayan kartımdaki puanlarım yeni kartıma aktarıldı mı?
  Eski kartınızdaki puanlarınız ile 1 Nisan 2013 tarihinden bu yana biriken puanlarınızın tamamı yeni kartınıza aktarılmıştır.
 • Yurtdışında yapacağım harcamaları nasıl ödeyeceğim?
  Yurtdışı harcamalarınız TL olarak ekstrenize yansıtılacaktır. 
  Tüm yurtiçi ve yurtdışı harcamalarınızı TL olarak ödeyebilirsiniz. Ekstre tercihiniz için Telefon Bankacılığı 444 4 444'ü arayabilirsiniz.
 • SmartCard Kredi kartı ekstrem ne zaman kesiliyor?
  SmartCard kredi kartı ekstreniz her ayın 28. günü günsonunda düzenlenir, bir önceki ekstre kesim döneminden o güne kadarki takası gerçekleşmiş tüm işlemleriniz ekstrenize yansıtılır, varsa faiz ve diğer kesintiler hesaplanarak ödeme bilgileriniz oluşturulur.
  28.günün işgünü olmaması, ekstre kesim işlemini etkilemez.
 • Başka bir tarihi ekstre kesim günü olarak saptayabilir miyim?
  İlerleyen dönemlerde hesap kesim dönemini üç farklı alternatife dönüştürmek için çalışmalarımız devam ediyor.
 • Ekstremi nasıl alabilirim?
  Kredi kartı ekstreniz, kurye ile sistemde kayıtlı olan adreslerinizden tercihinize uygun olana (Ev & İş) gönderilir. Dilerseniz posta ile gönderilen ekstreniz aynı zamanda sms veya e-posta yoluyla da gönderilebilir. 
  Ekstrelerin basılı halde posta ile istenmesi halinde 2 TL+BSIV ekstre ücreti alınır. 

  E-mail yolu ile ekstre almanız durumunda hem postadan kaynaklanan gecikmelerden etkilenmez hem de kağıt kullanımını azaltarak doğanın korunmasına katkıda bulunmuş ve ekstre ücreti ödememiş olursunuz. Ekstre tercihlerinizi değiştirmek, bilgilerinizi güncellemek ve e-mail ile ekstre almak için Telefon Bankacılığı 444 4 444’ü arayınız.
 • Ek kart için ayrı ekstre alabilir miyim?
  Ek kart ekstrelerinde, ilgili döneme ait ek kart harcamaları bilgilendirme amaçlı yer almaktadır. Asıl kart ekstrelerinde ek kartlar ile yapılan harcamalar ayrıca gösterilmektedir.
 • Ekstrelerimi İnternet Bankacılığı'ndan görebilir miyim?
  Tüm ekstrelerinizi, dönemiçi ve onay bekleyen harcama ve işlemlerinizi İnternet Bankacılığı’ndan izleyebilirsiniz. İnternet Bankacılığı, ATM Bankacılığı ve Telefon Bankacılığı 444 4 444 aracılığı ile hesap bilgilerinize ulaşabilirsiniz.
 • Basılı ekstrem bana ulaşmıyor, ne yapabilirim?
  Basılı ekstreler kurye aracılığı ile müşterilerimizin talep ettikleri adreslerine gönderilmektedir. Ulaşmaması durumunda adres bilginizi lütfen İnternet Bankacılığı veya Telefon Bankacılığı 444 4 444’ndan kontrol ediniz, değişiklik olması durumunda gerekli güncellemeleri yapınız.

  Ekstrenizin postadaki gecikme nedeniyle elinize geç ulaşabileceğini unutmayınız. Kredi Kartı borcunuzu, sms ve e-mail ile edinmeye gayret ediniz veya Telefon Bankacılığı 444 4 444'ü arayarak, gecikmeden öğreniniz.
 • Ekstremde bana ait olmayan harcamalar var. Ne yapabilirim?
  Ekstrenizi alır almaz ilk yapacağınız işlerden birisi, dönem içi işlem ve harcamalarınızı kontrol etmek olmalıdır. 
  Hesap özetinizde size ait olmayan işlemler varsa, derhal Telefon Bankacılığı 444 4 444'ü arayınız ve incelenmesini isteyiniz.
 • Son ödeme tarihim ne zamandır?
  Hesap kesim tarihini takip eden günden başlayarak 10. gün son ödeme günüdür. 10.günün işgünü olmaması durumunda takip eden ilk iş günü son ödeme günü olarak tespit edilir.Hem ekstrenize hem harcama detaylarınıza hem de ödeme bilgilerinize İnternet Bankacılığı’ndan ve Telefon Bankacılığı 444 4 444’den ulaşabilirsiniz.
 • Asgari ne kadar ödeme yapmam gereklidir?
  Ekstre borcunuzun en az %20’si asgari ödeme tutarınızdır. En az bu tutarı son ödeme gününe kadar kredi kartınızın bağlı olduğu vadesiz mevduat hesabınıza yatırmayı unutmayınız.
 • Ekstrem ulaşmadı. Kredi kart borcumu nereden öğrenebilirim?
  ATM Bankacılığı, Mobil Bankacılık, Telefon Bankacılığı 444 4 444 ve İnternet Bankacılığı’ndan öğrenebilirsiniz.
 • SmardCard Kredi Kartı ödemelerimi nasıl yapabilirim?
  Nakit ödemelerinizi Şubenizden yada ATM Bankacılığı'ndan, hesabınızdan yapacağınız ödemeleri ise İnternet Bankacılığı’ndan yapabilirsiniz.
 • SmartCard Kartım Mail Order işlemlerine açık mıdır?
  Tüm SmartCard’lar, müşterilerimizin işlem rahatlığı için imzasız işlem yapma imkanı tanıyan mail order pos işlemlerine açık şekilde basılmakta ve gönderilmektedir.

  Mail order pos işlemleri için kullanabileceğiniz limitiniz alışveriş limitinize eşittir. Kart aktivasyonu ile birlikte limitiniz kullanılabilir. Kartınızı mail order pos işlemlerine kapatmak için Telefon Bankacılığı 444 4 444'ü arayabilirsiniz.
  Kısıtlı limitlerle imzasız işlemler yapmak için sizlere önerimiz İnternet Bankacılığı üzerinden rahatlıkla oluşturabileceğiniz Sanal Kart uygulamasını kullanabilirsiniz.
 • Smart Sanal Kart nedir?
  İnternet Bankacılığı üzerinden oluşturabileceğiniz, kendi SmartCard kredi kart limitiniz çerçevesinde limitini serbestçe belirleyebileceğiniz, artırıp azaltabileceğiniz fiziken basılmayan ve sadece numaradan ibaret kartı ifade eder.
  İktisatbank Smart sanal kart, sanal dünyadaki internet alışverişlerinizi en güvenli şekilde gerçekleştirmenizi sağlar. 

  İktisatbank Smart Sanal kartınızın limitini İnternet Bankacılığı’ndan serbestçe belirleyebilirsiniz. Limitinizi, gerçekleştirmeyi planladığınız alışveriş tutarı ile uyumlu belirlemenizi, işleminiz gerçekleştikten sonra kart limitinizi tekrardan iptal etmenizi, yeniden ihtiyaç duymanız durumunda aynı işlemleri tekrarlamanızı işlem güvenliğiniz için tavsiye ederiz.

  Güvenli Sanal Alış-Veriş (3D-3 Boyutlu Güvenlik) uygulamasını kullanarak, Kıbrıs İktisat Bankası Ltd smart sanal kartınız ile internet üzerinden yaptığınız alışverişlerinizde ek güvenlik hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.
  Siz müşterilerimizin güvenliği için, SmartCard kredi kartınız ile internette yer alan tüm online bahis siteleri ile ilgili benzeri web sayfalarında ve Casino'larda kumar işlemi yapılamamaktadır.
 • Nasıl Şifre Oluşturacağım?
  SMS Cep Telefonunuzun Kısa Mesaj Menüsüne SIFRE yazıp boşluk bırakın kendi belirleyeceğiniz 4 haneli şifrenizi yazdıktan sonra boşluk bırakın ve kredi kartınızın son 4 rakamını ve arkasındaki 3 rakamı (CVV2) yazıp 4440'a kısa mesajla gönderin, şifrenizi anında oluşturun!

  Bankamız tarafından gönderilen SMS'lerden ücret alınmamaktadır. Sizin göndereceğiniz mesajlarda ise ilgili GSM şirketinin ücret tarifesi uygulanmaktadır.
  Cep telefonu numaranız bankamız sistemine kayıtlı değil ise size en yakın Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. Şubesinden güncelletebilirsiniz.

  İnternet Bankacılığı'na giriş yaptıktan sonra Kredi Kartları menüsü altında yer alan Kredi Kartı Şifresi Değiştirme sahasından kredi kartı şifrenizi değiştirebilirsiniz. 
  Telefon Bankacılığı'nı aradıktan sonra 4'ü tuşlayarak şifre işlemleri menüsünden kart şifrenizi değiştirebilirsiniz.

  ATM Bankacılığı Ana menüde Diğer menüsü altında "Şifre İşlemleri"'ni seçtikten sonra "Bilgi Güncelleme/Şifre Değiştirme" ekranından kredi kartınızın şifresini güncelleyebilirsiniz.
 • Eski kredi kartım ve şifrem geçerli mi?
  Yeni SmartCard kredi kartınızı  teslim aldığınız anda yukarıda belirttiğimiz yöntemlerden birisi ile yeni kredi kartınıza Şifre oluşturmanız gereklidir. Yeni şifreniz ile birlikte yeni kredi kartınız kullanıma açılmış, eski kredi kartınız ise otomatik olarak kullanıma kapatılmış olacaktır. Yeni SmartCard kredi kartınızla artık daha avantajlı ve daha keyifli alışverişler yapmaya başlayabilirsiniz.

 • Önce Asıl Kart’a Şifre mi oluşturulmalı?
  Ek kartlar asıl karta bağlı şekilde çalışmaktadır. O yüzden, önce asıl kartınız için Şifre oluşturulmalıdır. Yenilenen asıl kartınıza şifre oluşturduktan sonra ek kartlarınıza aynı yöntemlerle şifre oluşturabilirsiniz.

  Yenilenen SmartCard kredi kartınıza şifre oluşturduğunuz anda eski kredi kartınız ve o karta bağlı ek kartlarınız kullanılamayacaktır. Yenilenen SmartCard kredi kartınız ile birlikte size ulaştırılan ek kartlarınıza şifre oluşturmayı lütfen unutmayınız.
 • Ek kartlara nasıl Şifre oluşturabilirim?
  Asıl kart için geçerli olan yöntemleri kullanarak rahatlıkla şifre oluşturabilirsiniz.
 • Dilediğim kadar ek kart çıkartabilir miyim?
  Akraba şartı olmaksızın dilediğiniz kadar ek kart çıkartabilir, bu kartların limitini ve nakit avans çekme yetkisini limitiniz dahilinde kendiniz belirleyebilirsiniz.
  Ek kart başvurusu için İnternet Bankacılığı'ndan giriş yapınız veya Şubenize başvurunuz.
 • Şifrem ile Nasıl Alışveriş Yapacağım?
  Chip&PIN; dolandırıcılık ve sahteciliğe karşı koruma sağlayan akıllı bir sistem olduğu kadar kullanması ve alışması kolay bir sistem. Kredi kartı ile Ödeme yapacağınızda, satış görevlisi çipli kartınızı okuyucuya yerleştirecektir. Kart okuyucu sizden şifre giriş cihazına şifrenizi (PIN) girmenizi isteyecektir. Alışveriş tutarınızı kontrol ettikten sonra, 4 rakamdan oluşan şifrenizi (PIN) girin Ödemenizi onaylamak için "Giriş" / "Enter" tuşuna basın.

  Şifreniz (PIN) size özel olduğu için ekranda görünmez. Onun yerine her rakamı simgeleyen yıldızlar olacaktır. Eğer şifrenizi (PIN) girerken hata yaparsanız "Temizle" tuşuna basın ve şifrenizi (PIN) tekrar girin. Ekran sizi ödeme işlemini gerçekleştirdiğine dair bilgilendirecektir. Ödeme onayından sonra, kart okuyucu size slip verecektir. Mağaza Chip&PIN sistemine geçmediyse imza atarak da ödeme yapabilirsiniz
 • 3D Secure nedir?
  3D Secure, elektronik ticaret işlemlerinin güvenliğinin artırılması amacıyla Visa ve MasterCard tarafından geliştirilmiş bir sistemdir. Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode?logoları bulunan sanal işyerlerinden yapılan alışverişler Visa ve MasterCard güvencesi altındadır. Bu sayede hem kart sahipleri hem de üye işyerleri olası sahtekarlıklara karşı güvence altına alınır.

  Visa tarafından verilen hizmetler "Verified by Visa®", MasterCard® tarafından verilen hizmetler ise "MasterCard® SecureCode" olarak adlandırılmaktadır. 3D Secure Sistemine kayıt olarak internet üzerindeki tüm alışveriş sitelerinde alışveriş yapabilirsiniz. Alışveriş yapacağınız web sitesi Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode hizmetlerine dahil olsun veya olmasın, kart kullanımınız kısıtlanmaz. Bununla birlikte Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode hizmetlerine dahil olan web sitelerinden yapacağınız alışverişler ekstra güvenli olur.
 • Kartımı kaybedersem ne yapmalıyım?
  Bu durumda, kart güvenliğiniz için derhal kartınızı işlemlere kapatmanız gereklidir. Kayıp-Çalıntı bildirimleri ve Acil Kart Yenileme hizmeti için Telefon Bankacılığı 444 4 444'ü arayabilirsiniz. Yurtiçi kayıp-çalıntı durumlarında, Acil Kart Yenileme hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.
 • Ödeme yapmazsam, SmartCard kredi kartım kullanıma kapatılır mı?
  Ödemeniz gereken asgari tutar son ödeme tarihinde ödenmez ve sonraki hesap kesim tarihine kadar da ödeme yapılmaz ise smartCard kredi kartınız kullanıma kapatılır.

  Dönem hesabı kesilmeden o hesap dönemi içinde ödeme yapılması halinde, varsa önce ücret ve faizlere mahsup yapıldıktan sonra asıl kart ve ek kart ile kullanılmış olan limit, (ek kart yine asıl kart limiti içinde kendine tanınmış limit oranıyla sınırlı olmak üzere) ödeme ve/veya ücret ve faiz mahsubundan sonra kalan tutar kadar tekrar kullanıma açılır.

Başka sorularım olursa nereye başvurmalıyım?
Telefon Bankacılığı 444 4 444’ü arayabilir, kurumsal web sitemizdeki Hızlı İletişim Formu’nu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.


Kredi Kartı Harcamalarına Hangi Durumlarda Alışveriş Ve Gecikme Faizi İşler

Öncelikle kredi kartı borçlarının zamanında ödenmesiyle herhangi bir faiz ödenmeyeceğini belirtmek gerekir.

Aşağıda tahmini oranlarla ve 1,000 TL harcama ile hangi durumlarda, aylık ne kadar faiz ödeneceği detaylı bir şekilde örneklendirilmiştir.

 Alışveriş Faiz Oranı 2,54%
 Nakit Avans Faiz Oranı 2,54%
 Gecikme Faiz Oranı 3.04%
 Asgari Ödeme Oranı 20%
 Hesap Kesim Tarihi ile Son Ödeme Tarihi Arasındaki Gün Sayısı (HKTSÖT) 10
 Son Ödeme Tarihi ile Bir Sonraki Hesap Kesim Tarihi Arasındaki Gün Sayısı (SÖTBSHKT)20
 BORCUN TAMAMI ÖDENİRSE
 Kullanım Tutarı 1,000 TL
 Asgari Ödeme Tutarı -
 Toplam Ödenmeyen -
 Toplam Ödenmeyene SÖTBSHKT Alışveriş Faiz Tutarı -
Toplam Ödenmeyene SÖTBSHKT Alışveriş Faiz Tutarı-
 Toplam Faiz Tutarı-
ASGARİ ÖDEMENİN TAMAMI ÖDENİRSE
Kullanım Tutarı1,000 TL
Asgari Ödeme Tutarı200 TL
Toplam Ödenmeyen800 TL
Toplam Ödenmeyene SÖTBSHKT Alışveriş Faiz Tutarı6,77%
Toplam Ödenmeyene SÖTBSHKT Alışveriş Faiz Tutarı13,55%
Toplam Faiz Tutarı20,32%
ASGARİ ÖDEMENİN YARISI ÖDENİRSE
Kullanım Tutarı1,000 TL
Asgari Ödeme Tutarı100 TL
Toplam Ödenmeyen900 TL
Asgari Tutarın Ödenmeyen Kısmı100 TL
Toplam Ödenmeyene HKTSÖT Alışveriş Faiz Tutarı7,62%
Toplam Ödenmeyene SÖTBSHKT Alışveriş Faiz Tutarı2,03%
Toplam Ödenmeyene SÖTBSHKT Alışveriş Faiz Tutarı13,55%
Toplam Faiz Tutarı23,19%
  ASGARİ ÖDENMEZSE
 Kullanım Tutarı 1,000 TL
 Asgari Ödeme Tutarı 200 TL
 Toplam Ödenmeyen1,000 TL
Asgari Tutarın Ödenmeyen Kısmı200 TL
Toplam Ödenmeyene HKTSÖT Alışveriş Faiz Tutarı8,47%
Asgarinin Ödenmeyen Kısmına Gecikme Faiz Tutarı4,05%
Kalması Gereken Tutara SÖTBSHKT Alışveriş Faiz Tutarı13,55%
Toplam Faiz Tutarı26,07%