TÜİK - Ekim ayı enflasyon verileri

Hazine Bölümü'müzün tecrübe ve birikimden yola çıkarak Günlük Piyasa Analizleri yapılmakta ve siz değerli yatırımcılar ile paylaşılmaktadır.

Günlük hazırlanan bültenleri otomatik almak için Ad Soyad ve e-Posta adresinizi girerek "BÜLTENE KAYIT OL" demeniz yeterli.

TÜİK - Ekim ayı enflasyon verileri

  • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayı enflasyon verilerini açıkladı
  • TÜFE piyasa beklentisi üzerinde % 2,67 artış kaydetti (beklenti % 2,0 idi). Bu sonuçla birlikte yıllık TÜFE enflasyonu % 25,24 ile Eylül ayı enflasyonu olan % 24,52’nin üzerine yükseldi 
  • Üretici cephesine yansıyan enflasyon ise aylık bazda % 0,91 artarken yıllık karşılığı % 45,01 oldu (Eylül 2018 % 46,15) 
  • Sn. Bakan Albayrak’ın enflasyonla mücadele kapsamında başlatmış olduğu topyekûn mücadele programı ve TÜİK başkan yardımcısının görevden alınması sonrasında piyasalarda Ekim ayı enflasyon rakamlarının oldukça düşük hatta negatif gelebileceği beklentisi oluşmaya başlamıştı. Bizler ise, geçen hafta açıklanan İTO enflasyon verisi sonrasında (İTO ile TÜİK arasında Ekim ayı özelinde ciddi bir korelasyon var) % 2 civarında aylık bir enflasyon gelebileceğini öngörüyorduk 
  • Bu bağlamda, TÜFE enflasyonun aylık % 2,67 arttığı ayda 12 ana harcama grubunun 11’inde (alt kalemler) artış görülüyor. Giyim ve ayakkabı grubunda mevsimsel olarak % 12,74 ; konutta elektrik ve doğalgaz zamları nedeniyle % 4,15 ; ev eşyasında kurun gecikmeli yansıması nedeniyle % 3,44 ; gıda fiyatlarında ise süregelen artışlar nedeniyle % 3,22 artış kaydedildi. Aylık düşüş gösteren tek grup ise ulaştırma oldu 
  • Çekirdek göstergeler olarak takip edilen özel tanımlı “C” enflasyonu, Ekin ayında da yükselişini sürdürdü. Aylık bazda artış % 2,61 olurken, yıllık bazda ise yükselişi % 24,34 oldu (Eylül 2018 % 24,05) 
  • Üretici fiyatlarına yansıyan enflasyon ise (yurtiçi ÜFE) döviz kurunun düşüş kaydetmesi ile uzun sürenin ardından ilk kez makul bir oranda artış kaydetti. Aylık ÜFE enflasyon % 0,91 olurken yıllık rakam önceki aya göre çok az gerileyerek % 45,01 oldu (Eylül % 46,15) 
  • TÜFE ile ÜFE arasındaki makas Ekim ayında % 19,77 oldu (geçen ay % 21,63 idi). Orta bir noktada, yakın gelecekte buluşma ihtimallerini kuvvetle muhtemel görüyoruz 
  • Enflasyon verisi öncesinde 5,43 seviyelerinde olan USD/TRY kuru, veri ardından 5,47’li seviyelere kadar yükselse de, piyasalarda esen iyimser rüzgar (Türkiye-ABD ilişkilerinde normalleşme) nedeniyle majör bir değişim kaydedemedi. Yabancı yatırımcıların son dönemler satın aldıkları diplomasi cephesindeki iyileşme yönünde beklentiye paralel, TL ve TL cinsi varlıklara ucuz olması bağlamında alım isteği devam ediyor. Bu eğilimin bir müddet daha devam edebileceğini öngörüyoruz.

1541417976e1fc8f33a0d1e1c3eb58b300bec7962b_1_1200.jpg
Kaynak: TÜİK

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department
Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.