İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 29/08/2018 – Çarşamba

Hazine Bölümü'müzün tecrübe ve birikimden yola çıkarak Günlük Piyasa Analizleri yapılmakta ve siz değerli yatırımcılar ile paylaşılmaktadır.

Günlük hazırlanan bültenleri otomatik almak için Ad Soyad ve e-Posta adresinizi girerek "BÜLTENE KAYIT OL" demeniz yeterli.

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 29/08/2018 – Çarşamba

  • Türk mali piyasaları son günlerde olduğu üzere dünkü günü de karmaşık bir seyir ile tamamladı 
  • BDDK ve TCMB’nin koordineli hamleleri ve Swap işlemlerine getirilen kısıtlama bir noktaya kadar başarılı olsa da, teknik bir konu olmakla beraber, TCMB’nin NDF ihalelerine (TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine) talebin azalması beraberinde başka sorunlara neden oluyor 
  • BDDK’nin swap işlemlerine sınır getirmesinin arkasında yatan ana neden, TL shortlamanın pahalı hale gelmesi ve bunun da TL’ye yönelik spekülatif atağı kesmesi idi. Bu hamle kısmen başarılı olsa da, swap işlemlerine gelen kısıtlama, Bankalarım döviz pozisyonlarını eksiye döndürerek döviz piyasasına talep gelmesine neden oldu (NDF ihalelerine talebin azalması, doğal olarak döviz ihtiyacı ve dolayısıyla da döviz talebi yarattı) 
  • Yurtdışı piyasalarda ise ivme kaybetmekle birlikte esen iyimserlik (ABD-Meksika ticaret anlaşmasının yarattığı risk iştahı) küresel borsalara alım getirirken, içerde de değerleme anlamında oldukça ucuzlayan BİST100 ana endeksi dünkü günü bankacılık hisseleri öncülüğünde % 3’ yakın artıda tamamlarken, tahvil faizlerinde de bir miktar gevşeme görüldü (olumlu) 
  • Döviz piyasasında ise yüksek volatilite (oynaklık) maalesef korunmaya devam ediyor. TL’nin 1 ay vadeli zımmi oynaklık oranını rekor seviyelerde salınması, USD/TL kurunda gün içinde yüksek yüzdeli dalgalanmalara yaşanmasına neden oluyor (olumsuz) 
  • Yatırımcı algısının bozuk olması, döviz kurlarının daha da fazla yükseleceği ana beklentisinin yarattığı tedirginlik ve buna istinaden satıcıların piyasada boy göstermemesi ama alıcıların devamlı talepleri, genel hatları ile arz/talep dengesini bozmaya ve kuru yukarıya itemeye devam ediyor 
  • Dün gün içinde, WSJ gazetesinde yayımlanan bir haber kısa soluklu da olsa Türk mali piyasalarında iyimserlik yaşanmasına neden oldu. Habere göre, Almanya’nın Türkiye’ye yönelik olarak yardım alternatiflerini değerlendirdiği iddia edildi 
  • Yeni gün başlangıcında ise, USD/TRY kurunun yeniden 6,30 seviyesine dayandığını görüyoruz. Aşağıdaki teknik grafikten de görülebileceği üzere, USD/TL kurunda 6,30 seviyesinin üzerine yerleşilmesi, beraberinde hızlı bir şekilde 6,4650 seviyesine doğru yükselişin önünü açabileceğinden endişe ediyoruz 
  • Dün kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların kredi notunu, ülke notunun indirmesi ardından teknik bir ayarlamaya giderek düşürdü. Çoğunda bir, bazılarında ise iki basamak indirim gördük (İş Bankası, Deniz Bank, Odea ve TSKB) 
  • Küresel mali piyasalardaki iyimserlik yukarda da değindiğimiz üzere ivme yitirmekle birlikte korunmaya devan ediyor. Bugünün veri takviminde, içeride dış ticaret verileri ile ekonomik güven endeksi; dışarıda ise ABD GYSH büyümesi ve konut satış rakamları takip edilecek 

USD/TRY (4 saatlik grafik)

Kısa vadeli grafiklerden bakıldığında, 7,23 tepesi sonrası yaşanan 5,70 düzeltmesi ardından oluşan teknik çizimde, 6,2850 seviyesinin öne arz etmeye başladığını görüyoruz. Teknik manada, 6,2850 seviyesinin aşılması ve üzerinde 1 çubuk zaman geçirilmesi durumunda (bu grafiğe göre 4 saat), yükseliş için teyit alınacağını düşünüyoruz. Böyle bir durumda, bir sonraki önemli teknik seviye olan 6,4650 bölgesi hedeflenecektir. Ayrıca, sarı yardımcı yükseliş çizgisi de yön tayin etme bağlamında takip edilebilir. Kabaca 6,2850 - 6,30 aralığını aşılamaması ve sarı çizginin altına geçilmesi durumunda ise, aşağıda bir miktar düzeltme için alan açılacağını düşünüyoruz. Piyasada derinliği olmaması, kurun devamlı bir şekilde gün içinde savrulması nedeniyle iki yöne de sert ve yanıltıcı hareketler görülebilir. Dikkatli ve temkinli olunması gerektiğini düşünüyoruz.

1535523610bee11e2aa370f36ed3446df2aa90cb7f_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters


Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department
Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.