İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 27/11/2017 - Pazartesi

Hazine Bölümü'müzün tecrübe ve birikimden yola çıkarak Günlük Piyasa Analizleri yapılmakta ve siz değerli yatırımcılar ile paylaşılmaktadır.

Günlük hazırlanan bültenleri otomatik almak için Ad Soyad ve e-Posta adresinizi girerek "BÜLTENE KAYIT OL" demeniz yeterli.

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 27/11/2017
 
  • ABD cephesinde Şükran günü ve Kara Cuma’nın geride kalması ile piyasalara yeniden likiditenin geleceğini düşünüyoruz
  • Trump’a yönelik zayıf destek ve vergi reformunun yılan hikayesine dönmesi, öte yandan Merkel’in yeniden büyük koalisyona gidebileceği haberi EUR/USD paritesini 1,1940 ile 2 ayın zirvesine taşıdı
  • Benzer bir şekilde, Brexit görüşmeleri için İngiltere’nin teklifini 40 milyar Euro’ya yükseltebileceğine dair haberler de Sterlin’i destekliyor
  • Doların zayıf seyrine rağmen içerde Türk Lirası’nın da zayıf seyri dikkat çekiyor. Türk Lirası sepet bazında 4,35 seviyesine dayanarak tüm zamanların en değersiz seviyesine geldi
  • TL’nin zayıflığının arka planında, ABD’de bu hafta başlayabilecek olan Zarrab davası ile ilgili belirsizliğin yattığını düşünüyoruz (Jüri seçimi bugün; akabinde davaya geçilecek)
  • USD/TL kuru haftaya 3,94’lü seviyelerden başlıyor. Aşağıda 3,9010 ve devamında 3,8910 ; yukarda ise tüm zamanların zirvesi 3,98 ve psikolojik 4,00 seviyesi takip edilebilir (bakınız grafik)
Geride bıraktığımız haftanın son 2 iş günü, ABD’de Şükran günü ve alış veriş çılgınlığı ile düşük işlem hacmine sahne olurken, sürpriz bir biçimde, EUR/USD paritesi 1,1940 seviyelerine yükselerek bir miktar şaşkınlık yarattı. Bir tarafta sene sonu olması nedeniyle büyük fonların pozisyon ayarlama isteği, diğer taraftan ABD’de Trump’a olan güvenin sorgulanması ve akabinde yılan hikayesine dönen vergi reformu; Avrupa cephesinin lokomotif ülkesi olan Almanya’da tıkanan koalisyon görüşmelerinde yeni bir umudun yeşermesi, EUR’nun sert yükselişini bir nebze de olsun anlatmaya yettiğini düşünüyoruz. Hatırlanacağı üzere, Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri, Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller arasında yapılan koalisyon ön görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, gündeme gelen azınlık hükümeti veya erken seçim ihtimallerine büyük koalisyonun eksi ortağı SPD lideri Martin Schulz’un yeniden dahil olması, EUR’yu desteklediğini görüyoruz. ABD Başkanı Trump’ın zayıf halka olarak görülmesi, öte yandan Almanya’da Büyük Koalisyon ihtimalinin belirmesi, İngiltere’nin AB ayrılığında keseyi açması ardından dolar endeksinin 92,7 seviyesine kadar gerileyerek son 6 haftanın en düşük seviyesinde işlem gördüğünü not etmek gerekiyor. Doların zayıf seyrine rağmen, Türk Lirası’nın da dolar karşısında zayıf seyri dikkat çekiyor. Kurun Ocak 2017 zirvesi olan 3,9420’nin üzerinde seyretmesi ve haftalık kapanışın da söz konusu seviyenin üzerinde gerçekleşmesini önemli bir sinyal olarak okuyoruz. ABD’de ise merakla beklenen Zarrab davası ivme kazanıyor. Jüri seçimleri bugün başlaması ardından süratle davaya geçilmesi bekleniyor. Haliyle, siyasi ve diplomatik açıdan Türkiye – ABD ilişkilerinin tarihin belki de en zayıf noktasında olmasından hareketle, bu hafta başlaması beklenen davanın da ne gibi yansımaları olabileceği henüz kestirilemiyor. Geride bıraktığımız hafta, Trump ile Erdoğan arasında sürpriz bir telefon görüşmesi düzenlendi. Görüşme sonrasında Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’nin YPG’ye silah verilmeyeceği yönünde taahhütte bulunduğunu açıklaması, Türk Mali piyasalarında sınırlı da olsa iyimserlik yarattı. Akabinde, gece geç saatlerde, S&P’nin Güney Afrika’nın yerel para kredi notunu düşürdüğü haberi kısa süreli de olsa panik işlemlere neden oldu. 

Yeni gün başlangıcında Asya piyasalarında satıcılı bir başlangıç görüyoruz. Bugün veri takvimi sakin olsa da, haftanın geri kalanında hareketli bir seyir oluşabilir. Öne çıkan veriler arasında ABD 3Ç büyüme verisi ve PCE enflasyonu takip edilebilir. Öte yandan, FED’in yeni başkanı Powell’in bu hafta yapacağı konuşma, vereceği olası sinyaller bağlamında önemli olabilir. USD/TL cephesinin gözü bu hafta Zarrab davasında olacaktır. Teknik ve önemli seviyeler aşağıdaki grafikten görülebilir.

> USD/TL kurunda aşağıda 3,8910 ve 3,9010 ; yukarda ise 3,98 ve 4,00 seviyeleri önem arz ediyor

Zarrab davasının ne gibi sonuçlara neden olabileceğini henüz bilmiyoruz. Piyasaların da bilinmezi sevmemesi nedeniyle, kur cephesinde aşağı yönün sınırlı olacağını düşünüyoruz.

151176673056cedbc87cf8937bbba4dad0a6f9626d_1_1200.jpg

Kaynak: Reuters

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department
Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.