İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 24/09/2018 – Pazartesi

Hazine Bölümü'müzün tecrübe ve birikimden yola çıkarak Günlük Piyasa Analizleri yapılmakta ve siz değerli yatırımcılar ile paylaşılmaktadır.

Günlük hazırlanan bültenleri otomatik almak için Ad Soyad ve e-Posta adresinizi girerek "BÜLTENE KAYIT OL" demeniz yeterli.

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 24/09/2018 – Pazartesi

  • Türk mali piyasaları geride bıraktığımız haftada karmaşık bir seyir izledi 
  • TCMB’nin agresif faiz artırım hamlesi ardından hafta boyunca merakla beklenen eski adı ile OVP, yeni adı ile YEP’in piyasaları tam olarak tatmin edememesi ardından USD/TL kuru yeniden 6,30’lu seviyelere yöneldi (bakınız grafik) 
  • TL cephesinde devam eden erime ve bu bağlamda yaşanan döviz talebine rağmen, dünya borsalarında esen olumlu havanın (ABD gösterge borsası Dow Jones Sanayi endeksi tüm zamanların en yüksek seviyesinden haftayı tamamladı) yardımı ile içerde BİST100 endeksi haftayı % 1,94 yükselişle tamamlarken, uzun vadeli tahvil faizleri de kabaca 10-20 baz puan düşüş görüldü 
  • Yurtdışı cephede ise bizi ilgilendiren en önemli gelişme İngiltere cephesinde Brexit görüşmelerin çıkmaza girmesi oldu. İngiltere Başbakanı May’in bu bağlamda açıklamaları, Sterlin çaprazlarında sert satışları beraberinde getirdi (bakınız grafik) 
  • TCMB PPK, YEP derken, diplomasi cephesinde gündemin oldukça yoğun olduğu bir haftaya başlıyoruz. Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyareti bu bağlamda oldukça önemli olacak. BM Genel Kurulu toplantılarına katılacak Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump ile görüşüp görüşmeyeceği merak ediliyor 
  • Öte yandan, 27-29 Eylül tarihlerinde Erdoğan – Merkel zirvesine de son dönemde filizlenen Türk-Alman yakınlaşması açısından önem arz ediyor 
  • ABD Merkez Bankası FED’in olağan FOMC toplantısı 25-26 Eylül’de düzenlenecek. Piyasa fiyatlaması 25 baz puan faiz artırımı için % 100’e işaret ediyor. Faiz artırımından ziyade, FED’in yayımlayacağı tahminler mali piyasalar üzerinde daha fazla belirleyici olacaktır. Gelecekte daha fazla faiz artırım tahmini, doları küresel manada destekleyebilir

USD/TRY
 
USD/TRY kuru geride bıraktığımız haftayı 6,29 seviyesinden, neredeyse Cuma gününü tepesinde tamamladı. Yeni haftanın ilk kotasyonları da  6,32 seviyesinden bir başlangıca işaret ediyor (gri 6 numara). Bu minvalde, 6,33 seviyesinin üzerine doğru bir hareket daha da yukarda 6,48 seviyesine varan bir  yükselişin önünü açabilir (mavi 3 numara). 6,30’un altına gevşemesi durumunda ise, daha da aşağıda yeniden 6,10 seviyeleri gündeme gelecektir (3 numara mor). Bugünkü görünüm, yukarı yönlü hareketin bir miktar daha olası olduğuna işaret ediyor.

15377694089bfb038bae679f7fad8fb5b830d78b76_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters

 
GBP/USD
 
İngiltere başbakanı May, Cuma günü AB’nin Brexit ile ilgili 2 teklifi olduğunu açıkladı. Buna göre, İngiltere, AB’de kalmaya devam edebilir veya İrlanda AB’de kalmaya devam edebilir. Birinci teklif, serbest dolaşımın devam edeceği ve İngiltere’nin diğer ülkeler ile istediği anlaşmaları yapamamasına neden olacak. İkinci teklif ise, Britanya'nın bütünlüğünün parçalanması anlamını taşıyor.

May, herhangi bir İngiltere başbakanının bu teklifi kabul edemeyeceği söyleyerek sürecin tıkandığını belirtti. Sözlerini ise “No deal is better than a bad deal" yani “Anlaşma olmaması kötü bir anlaşmadan daha iyidir”  şeklinde tamamladı

May’in açıklamaları ardından, Sterlin dolar karşısında sert bir değer kaybına maruz kaldı. Dolar’ın zayıflığı ve EUR/USD’nin 1,18’e dayanması ile 55 günlük ortalamaları geçtiği 1,33 seviyesine varan bir yükseliş sergileyen GBP/USD paritesi, May ardından sert bir satış ile karşılaşarak 1,3050 seviyesine varan bir geri çekilme kaydetti.

Sterlin cephesinde en önemli belirsizlik Brexit olmaya devam ediyor. Bu bağlamda, anlamlı yükselişten söz edebilmek adına, 55 ve 100 günlük ortalamalarım geçilmesi gerektiğini, öncesinde ise hamle yapmanın riskli olacağını düşünüyoruz.
  1537769408dc2a531c3502c33322c489d815467b44_2_1200.jpg
Kaynak: Reuters


Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department
Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.