İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 22/12/2017 - Cuma

Hazine Bölümü'müzün tecrübe ve birikimden yola çıkarak Günlük Piyasa Analizleri yapılmakta ve siz değerli yatırımcılar ile paylaşılmaktadır.

Günlük hazırlanan bültenleri otomatik almak için Ad Soyad ve e-Posta adresinizi girerek "BÜLTENE KAYIT OL" demeniz yeterli.

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 22/12/2017

  • BM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada ABD’nin Kudüs’ü Israil’in başkenti ilan etme kararı kınandı ve iptali istendi 
  • ABD’nin tehditlerine karşı dünyanın dimdik ayakta durmasını önemsenmeli. Kararın mutlak surette Amerikan iç ve dış politikaları üzerinde etkileri olacaktır 
  • Türkiye’nin Kudüs konusundaki girişimleri ile etkili bir konuma geldiği net bir şekilde not edilmelidir 
  • Türk mali piyasalarında beklediğimiz iyimser seyir korunmaya devam ediyor 
  • Hafta sonu, Noel ve yılbaşı tatili derken TL’nin yüksek faizinden nemalanmak isteyen yatırımcıların döviz satışları dikkat çekiyor 
  • USD/TL’nin 55 günlük basit ortalamaların geçtiği 3,81 - 3,82 aralığındaki hareketine uzun süredir dikkat çekiyoruz. Olası bir kırılmada (ihtimal artıyor) 3,75 seviyesi ilk hedef bölgemiz olacaktır (bakınız grafik) 
  • ABD’de devam eden Atilla davasında sona gelindiğini hissediyoruz. Jüri kararı bu gece geç saatlerde açıklanabilir. Davadan olumsuz bir karar çıkmayacağı algısı var 
  • TCMB’nin dün açıklanan haftalık para ve banka istatistikleri raporuna göre yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatları 318 milyon dolar azalarak 163 milyar dolar seviyesine geriledi (yılbaşına göre artış 18 milyar dolar) 
  • Dün açıklanan Aralık ayı tüketici güvenin ise yılın en düşük düzeyinde geldiğini görüyoruz (bakınız grafik) 
  • Noel tatili öncesinde son iş gününde İngiltere’de açıklanacak büyüme; ABD kişisel gelir ve harcama verileri takip edilebilir

Dün ABD’de açıklanan büyüme verisi bir kez daha son zamanların en güçlü tezi olan “ılımlı büyüme, kontrol altında enflasyon” desteklemek suretiyle iyimserlik dozunun bir kademe daha artmasına neden oldu. Bir tarafta ABD vergi reformunun şirket karları üzerinden yaratacağı olumlu etki, diğer tarafta devam eden Noel baba rallisi derken küresel hisse senedi piyasaları dünkü işlem gününü de iyimser bir havada tamamladı. Özellikle ABD’de dün açıklanan ve yılın üçüncü çeyreğinde son iki yılın en yüksek büyümesine işaret eden veri ardından ABD borsaları geceyi yükselişler ile tamamladı. Piyasaların açık bir şekilde yılı iyi bitirme gayretinde olduklarını da söyleyebilir.

Dünyanın yılı iyi bitirme gayretinin bir parçası olarak, Türk mali piyasaları da dünü iyimser bir eğilimle tamamladı. TCMB’nin geride bıraktığımız hafta almış olduğu 50 baz puan faiz artırım kararı ardından 3,89 seviyesini aşan USD/TL kuru, düşen işlem hacmi, yıl sonunu kapsayan dönemde yüksek TL faizinden yararlanmak isteyen yatırımcıların döviz satışları ve belki de ABD’de devam etmekte olan davadan olumsuz bir sonuç çıkmayacağı beklentisi gerilemeye devam ediyor. USD/TL kuru bültenlerimizde uzunca bir süredir ön plana çıkardığımız 3,81-3,82 aralığında sıkışmaya başladı. ABD’deki davadan bu akşam jüri kararının çıkması bekleniyor. Olumsuz bir karar çıkmaması durumunda, USD/TL kurunun 55 günlük ortalamaların geçtiği 3,8222 seviyesini aşağıya kırarak derin bir düzeltme içerisine gireceğini düşünüyoruz (bulutun içine girmesini bekliyoruz). Olası bir olumsuz durumda ise, 3,81-3,82 aralığı yılın dip seviyesi olacaktır. 

Diplomasi anlamında dün akşam önemli bir adım atıldı. BM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada ABD’nin Kudüs çıkışına karşı dünyanın dimdik ayakta durduğu ve ABD’nin tehditlerine boyun eğmediğini görüyoruz. Bu bağlamda, karar sembolik olsa da, ABD’nin iç ve dış siyasetinde etkili olacağını düşünüyoruz. Trump’ın vergi reformu dışında elle tutulur bir açılımı olmamasında hareketle, dünyada ABD karşıtı politikalar, ABD içinde ise Trump’ın düşük seyreden popülaritesi daha da sorgulanabileceğini düşünüyoruz.

Bültenimizin sakinliğinden de anlaşılacağı üzere, yurtdışında var olan tatil havası ve sakinlik bizlere de yansıyor. Teknik anlamda bugün yılın son günü. Pazartesi ve Salı günü Noel tatili nedeniyle Batı alemi tatil modunda olacak. Akabinde de yılbaşı ile birleşen ve uzayan tatil ile yılı tamamlayacağız. Mevcut dinginlikte, genel havanın iyimser olmayı sürdüreceğini düşünüyoruz. 

Bugüne dönersek, İngiltere’de günün ilk yarısında açıklanacak 3Ç dönemi büyüme verisi ve günün ikinci yarısında ABD’de açıklanacak kişisel gelir ve harcama verileri takip edilebilir. 

USD/TL kurunda 55 günlük ortalamaların geçtiği 3,8222 ile kalın bulutun kıyısında bekleyiş devam ediyor. Bulutun içerisine girebilirse, ilk hedef seviyemiz 3,75
 
151392662944a91a7445b30b3d8cbb36a1e2a6e5b1_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters


Tüketici güven endeksi yılın en düşük seviyesine geriledi

Tüketici güven endeksi 2017 yılının en düşük seviyesine geriledi. USD/TL kuru ile tüketici güveni arasında yüksek bir korelasyon var. Kurun yükseldiği dönemlerde tüketici güveninde ve dolayısıyla da tüketim faaliyetlerinde düşüş yaşanıyor. Kurun da en az faiz kadar önemli olduğunun açık bir resmidir. 

1513926630ed7902716fb933c452da2ff7a008a410_2_1200.jpg
Kaynak: Reuters


Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department
Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.