İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 19/12/2017 - Salı

Hazine Bölümü'müzün tecrübe ve birikimden yola çıkarak Günlük Piyasa Analizleri yapılmakta ve siz değerli yatırımcılar ile paylaşılmaktadır.

Günlük hazırlanan bültenleri otomatik almak için Ad Soyad ve e-Posta adresinizi girerek "BÜLTENE KAYIT OL" demeniz yeterli.

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 19/12/2017

  • Genelde her sene sonu etkili olan Noel Baba rallisinin (yılı iyi bitirme isteği) küresel piyasaları sarmış durumda 
  • Rallinin yanı sıra, ABD’de eli kulağında olan vergi reformunun da desteği ile (Temsilciler Meclisinde oylamanın bugün yapılması bekleniyor) küresel borsalar rekor kırmaya devam ediyor   
  • Rekorların artık günlük hayatın bir parçası olduğu ABD’de, teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq endeksi tarihinde ilk kez 7bin puan seviyesini aştı (bakınız grafik) 
  • Öte yandan Türkiye mali piyasaları ile korelasyonu yüksek olan Güney Afrika cephesinde iktidar partisi lideri olarak reform yanlısı Ramaphosa seçilmesi de gelişmekte olan ülke para birimlerini ateşledi 
  • Güney Afrika Rand’ı son bir haftada dolar karşısında yaklaşık % 8,5 değer kazanırken (bakınız grafik), USD/TL kuru da dün gece 3,82 seviyesine geriledi (korelasyon) 
  • Yaklaşan Noel tatili ve beraberinde yıl sonu etkisi ile işlem hacimleri iyice kurumaya başladı. Bu tablonun ilerleyen günlerde de korunacağını düşünüyoruz 
  • USD/TL kurunda aşağıda 3,81 – 3,82 ; yukarda 3,84 ve devamında 3,89 seviyeleri teknik manada ön plana çıkan seviyeler. Olası aşağıya yönelmede ise bir sonraki hedeflenecek teknik seviye 3,75 olarak takip edilebilir (bakınız grafik) 
 
Yurtdışında esen olumlu hava, yılsonu rallisi ile birleşerek bir kademe daha güç kazandı. Bültenlerimizde son zamanlarda sıklıkla yer verdiğimiz üzere, devam eden hisse senedi rallisi hız kesmeden devam ediyor. Özellikle, küresel merkez bankası desteği, kontrol altında seyreden ve bir türlü artamayan enflasyon nedeniyle şahinleşemeyen merkez bankaları (düşük faiz ortamı) ve en nihayetinde ılımlı da olsa devam eden büyüme teması, hisse senetlerine olan hücumun da devan etmesine neden oluyor. Bu bağlamda dün teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq endeksi tarihinde ilk kez 7bin puan seviyesini aştı (yıl başına göre değer kazancı % 30). Benzer bir şekilde Dow Jones Sanayi endeksi (% 26) ve S&P500’de (% 20) kazanımlarını artırmaya devam ediyor. Piyasaların korku endeksi olarak takip ettiği volatilite endeksinde (VIX) herhangi bir rahatsızlık hissedilmezken, balonun da her geçen gün biraz daha şiştiğini görüyoruz. Yurtdışı mali piyasalardaki olumlu hava diğer bir cepheden de ABD’deki vergi reformu ile ivme kazanmaya devam ediyor. Trump’ın ilk siyasi başarısı olarak görülen vergi indirimleri ile ekonomiyi büyütme beklentisin artık hayata geçmesine kesin gözle bakılıyor (Temsilciler Meclisi'ndeki oylamanın bugün yapılması bekleniyor). 
 
Yurtdışında devam eden iyimserliğe, Güney Afrika’daki siyasi gelişmeler de adeta katkı koydu. Reform yanlısı olarak görülen ve piyasaların arzuladığı isim olan Ramaphosa’nın seçilmesi,  gelişmekte olan ülke para birimlerine de ateşledi. Güney Afrika ile Türkiye piyasalarının üzerinde var olan pozitif yönde korelasyonun da bir yardımı ile, TCMB toplantısı ardından istediğini bulamayan piyasaların USD/TL kurunu taşıdığı 3,89 seviyesine nazaran, dün akşam 3,82 seviyesinin Ramaphosa haberi ile bir kez daha sınandığını görüyoruz. Artık iyice kuruyan işlem hacmi ve azalan haber akışı ile bülten yazmanın da güçleştiği bir döneme girdik. Küresel mali piyasaları saran Noel tatili ve devamında yılbaşı heyecanı ile piyasa katılımın da git gide daha da kuruyacağını düşünüyoruz. Bugünün veri gündeminde sabah saatlerinde Almanya’da açıklanacak IFO iş endeksi; günün ikinci yarısında ise ABD'de konut ve inşaat istatistikleri takip edilebilir. Gözler diğer taraftan ABD’de vergi reformuna ilişkin oylamayı takip edecektir. Küresel mali piyasalardaki var olan iyimserliğin korunmaya devam etmesini bekliyoruz. Türk mali piyasalarının da bu dönemi sakin ve göreceli iyimser tamamlaması olası duruyor. 

Piyasalar korkusuz, hisse senetleri rekor kırmaya devam ediyor


Piyasaların korku endeksi olarak takip ettiği VIX (volatilite endeksi) rekor düşük seviyelerde salınmaya devam ederken, hisse senetlerine de hücum hız kesmeden devam ediyor. Balon şiştikçe şişiyor. Nasdaq tarihinde ilk kez 7bin puanı aştı
 
15136681833df4ef48260304522663bab2db3e23d8_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters
 

Güney Afrika Randı ABD dolar karşısında son 1 haftada % 8,5 değer kazandı
 

Güney Afrika’da iktidar partisi lideri olarak reform yanlısı Ramaphosa seçilmesi, son zamanlarda notu inen, bütçe dinamikleri bozulan Güney Afrika Randı’nın adeta şahlanmasına neden oldu. Güney Afrika’nın iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi (ANC) partisinde şiddetli tartışmalar eşiğinde Devlet Başkanı Zuma’dan sonraki parti liderinin seçimi için oylama yapıldı. ANC liderliği için Devlet Başkanı Yardımcısı Ramaphosa ile Zuma’nın eski eşi Dlamini-Zuma aday gösterildi. Seçimi Ramaphosa’nın kazanacağına dair beklentiler ile son günlerde değer kazanan Rand, dün gece geç saatlerde seçim ipini göğüslediği haberi ile kazanımlarını artırdı. Kabaca 1 ay önce 14,57 seviyesinden dün akşam 12,53 seviyesine kadar değer kazanan Rand (% 14) diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinin de olumlu yönde etkiliyor.

151366818365150116fd68a188444d323d05d82cb7_2_1200.jpg  
Kaynak: Reuters

 
USD/TL kurunda aşağıda 3,81 - 3,82 seviyesini izlemeye devam ediyoruz

1513668184ebf265e7081a06121d759900bdb8272f_3_1200.jpg
Kaynak: Reuters


USD/TL kurunda aşağıda 3,81 - 3,82 seviyesinin geçilmesi durumunda aşağıda 3,75 seviyesi bir sonraki önemli bölge olarak ön plana çıkıyor
 
151366818428c4cadc985473d2a7b2bf67e4cd9753_4_1200.jpg
Kaynak: Reuters


Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department
Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.