İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 19/01/2018 - Cuma

Hazine Bölümü'müzün tecrübe ve birikimden yola çıkarak Günlük Piyasa Analizleri yapılmakta ve siz değerli yatırımcılar ile paylaşılmaktadır.

Günlük hazırlanan bültenleri otomatik almak için Ad Soyad ve e-Posta adresinizi girerek "BÜLTENE KAYIT OL" demeniz yeterli.

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 19/01/2018

 • Afrin ile gelişmeler gündemin bir numarası olarak takip edilirken, dün geç saatlerde Türk Mali piyasaları iyimser bir seyir izledi 
 • MİT Başkan Fidanı ve Genel Kurmay Başkanı Akar’ın Rusya ziyareti önemle takip edildi 
 • Özellikle Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısının, Türk uçaklarını sınırı geçerse düşürürüz açıklaması önemliydi 
 • Anlaşılan o ki, bölgedeki ana muhatabımız olan Rusya operasyona yeşil ışık çakmadı 
 • Dün gece geç saatlerde ABD Dışişleri Sözcüsü Nauert’de benzer bir şekilde Afrin operasyonu için “Türkiye’yi böyle bir adım atmamaya çağırıyoruz” dedi 
 • Süper güçlerden gelen açıklamalara paralel, operasyon ihtimali rafa kalkmasa da, bir kademe olsun azalması (jeopolitik risklerde iyileşme) Türk Mali piyasalarını soluklandırdı 
 • Yurtdışı hisse senedi rallisine eşlik eden Borsa İstanbul, kur ve faiz ile korelasyonu kopmuşçasına son günlerde yukarı yönlü seyrini dün bir kademe daha artırdı 
 • USD/TL kuru hafta başı 3,74; hafta ortası 3,84 denemesi ardından yeniden 3,76 seviyelerine geriledi (yön arayışı devam ediyor) 
 • Yurtdışı piyasalarda bahar havası korunuyor (Asya piyasaları bu sabah rekor tazeledi)
 • Piyasaların risksiz faiz oranı olarak takip ettiği ABD 10 yıllık tahvil faizi % 3,64 ile son 13 ayın zirvesini gördü (bakınız grafik) 
 • ABD faizlerinde yükseliş, piyasaların tadını kaçırabilir! 
 • TCMB beklenildiği üzere dün faizlere dokunmasa da, politika metnine daha şahin ibareler eklemesi, Türk mali piyasalarında olumlu karşılandı 
 • Bugün İngiltere’de açıklanacak perakende satış rakamları ile ABD’de tüketici güven endeksi günün en önemli verilerini olarak takip edilebilir

Yurtdışında esen pembe rüzgarlara Afrin Operasyonu nedeniyle eşlik edemeyen Türk Mali piyasaları, dün gün içinde olumlu anlamda bir düzeltme kaydetti. Haberleri taradığımızda, bölgedeki ana muhatabımız olan Rusya’nın operasyona yeşil ışık çakmadığını görüyoruz. Keza, dün gün içerisinde Reuters’e yansıyan bir habere göre, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı, Türk uçaklarının sınırı geçerse düşürürüz (!) sözlerini de bu bağlamda değerlendirmek gerekiyor. MİT Müsteşarı Fidan ile Genel Kurmay Başkanı Akar’ın Rusya ziyareti denk gelen bu açıklama, operasyona yeşil ışık çakılmadığına işaret ediyor. Haberleri bu yönde okuyan piyasalar, operasyon ihtimalinin azaldığı kanısına vararak (azalan jeopolitik riskler) TL ve TL cinsi yatırım araçlarında yeniden alıma geçti. Haftaya 3,74 seviyelerinden başlayan USD/TL kuru, hafta içerisinde 3,84 seviyesine varan bir yükseliş kaydetmesi ardından dün yeniden 3,76 seviyelerinin hemen altına kadar gevşedi. Borsa cephesi sadece Pazartesi günü operasyon ihtimalinin fiyatlaması ardından son günlerde tamamen farklı bir ülkenin borsası gibi hareket ederek (faiz ve kur ile korelasyonu koparak) küresel hisse senedi rallisine eşlik etmeye devam etti. Dün günün son saatlerinde yaşanan bu gelişmeleri operasyon ihtimalinin azaldığı yönünde okuyan piyasaların iyimser bir seyir izlemesini anlamakla birlikte, gece geç saatlerde ABD Dışişleri Sözcüsü Nauert’in de Afrin operasyonu için “Türkiye’yi böyle bir adım atmamaya çağırıyoruz” demesi aslında operasyonun halen daha masada olduğuna da işaret ediyor. Görüleceği üzere, kafalar net değil. Hafta sonu riski almak istemeyecek piyasaların bugün bölgeden gelecek haberler veya diplomasi trafiğine paralel bir seyir izleyebileceğini düşünüyoruz. Afrin operasyonu gündeme gelmeseydi, yurtdışı havaya bakarak, USD/TL kurunun 3,70 seviyesinin altına rahatlıkla gelebileceğini düşünmekle birlikte, mevcut havada gelişmeleri takip etmek ve temkinli duruşu elden bırakmamak gerektiğini düşünüyoruz.

 
ABD tahvil faizlerinde yükseliş dikkatle takip edilmelidir
 
Piyasaların göstergesi (riskiz faiz) olarak takip edilen ABD 10 yıllık tahvil faizi bu sabah % 3,64 seviyesi ile son 13 ayın zirvesini gördü. Hatırlanacağı üzere geçen hafta ABD tahvillerinin en büyük alıcısı olan Çin’den gelen çatlak sesler ve ABD enflasyon beklentilerinde yaşanan artışa paralel yükseliş eğilimli seyir devam ediyor. Her ne kadar piyasalar şu an itibariyle ABD tahvil faizlerinde yükselişi pek ciddiye almasalar da, bu seviyelerin kalıcı olması veya yükselişin devam etmesi kaçınılmaz bir şekilde gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı kuracaktır.

151634677994cfb8c1bd0545cab2a04b032a46828e_1_1200.jpg

Kaynak: Reuters

 
USD/TL kurunda yön arayışı devam ediyor

Yurtdışı kaynaklı risk iştahına maalesef ayak uyduramayan, hafta sonu patlak veren Afrin operasyon haberi öncesinde Cuma günü bulutun dışına çıkmaya çalışan USD/TL kuru (3,73 – 3,74), bunda başarılı olamayarak hafta için sert dalgalandı. Dün itibarı ile jeopolitik risklerde kısmen yaşanan iyileşmeye paralel USD/TL kuru 3,83 seviyesinin kıyısından akşam 3,75’li seviyelere kadar geriledi. Bulutun dibinden kurtulmayı başaramazsa, yönün yeniden yukarıya dönebileceğini düşünüyoruz. Yurtdışı havanın bu kadar iyimser olduğu bir ortamda, TL’nin jeopolitik riskler ile negatif ayrıştığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

151634677984c475b0768fe5f8c73421f90a937638_2_1200.jpg
Kaynak: Reuters


TCMB, haftalık banka ve para istatistikleri raporunu açıkladı
 
Her Perşembe TCMB tarafından açıklanan rapora göre Bankalardaki DTH (döviz tevdiat hesapları) 12 Ocak ile biten haftada yaklaşık 1 milyar dolar artış kaydetmiş. Yurtiçi yerleşikleri DTH’ları son 1 yılda yaklaşık 25 milyar dolar artış gösterdiğini not etmek gerekiyor. Sokaktaki vatandaşın ruh halini yansıtan önemli bir veri olarak not edilmelidir.
 
15163467809b0184befcbb6e1367fead4d4ba413dd_3_1200.jpg
Kaynak: TCMB


Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department
Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.