İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 16/04/2018 – Pazartesi

Hazine Bölümü'müzün tecrübe ve birikimden yola çıkarak Günlük Piyasa Analizleri yapılmakta ve siz değerli yatırımcılar ile paylaşılmaktadır.

Günlük hazırlanan bültenleri otomatik almak için Ad Soyad ve e-Posta adresinizi girerek "BÜLTENE KAYIT OL" demeniz yeterli.

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 16/04/2018 – Pazartesi

  • ABD, hafta sonu, İngiltere ve Fransa ile birlikte Suriye’ye dar kapsamlı bir füze saldırısında bulundu 
  • Füzelerin fiilen ateşlenmeden önce, geride bıraktığımız hafta ABD Başkanı Trump’ın Twitter hesabı üzerinden paylaşımları, piyasaları kısa bir süreliğine de olsun adeta yangın yerine çevirmiş, Rusya ile devam eden soğuk savaşın olası bir sıcak temasa dönebilme ihtimali jeopolitik risk algısını tırmandırarak, piyasaların temkinli tarafa geçmesine neden olmuştu (güvenli liman olan altın ve petrole alım gelmişti) 
  • Hafta sonu gerçekleştirilen füze saldırısının, korkulan aksine,  Rusya’dan herhangi bir karşılık görmemesi, piyasaların yeni haftaya sakin bir başlangıç yapmasına neden oluyor 
  • Yine de, Rusya ve İran tarafından yapılan açıklamalarda, füze saldırısının yinelenmesi halinde uluslararası ilişkilerde kaos yaşanabileceği vurgusu yapıldı. Kısa vadede bu yönde bir risk öngörmüyoruz 
  • İçerde ise gözler TCMB’nin 25 Nisan tarihinde düzenlenecek olağan PPK toplantısına çevrildi. Gerek Cumhurbaşkanı Ekonomi Danışmanı, gerek Sn. Başbakan Yıldırım, gerekse de TCMB Başkanı Sn. Çetinkaya’nın açıklamaları, TCMB’nin TL’deki şiddetli değer kaybına karşı önlem alacağı beklentisini artırdı 
  • Yeni bir jeopolitik riskin belirmemesi kaydı ile USD/TL kurunda PPK toplantısına kadar gevşeme olacağını ve kurun aşağıda 4,08 seviyesinin geçilmesi ile 4,01 seviyesini yeniden hedefleyeceğini öngörüyoruz (bakınız grafik) 
  • Bu bağlamda, olası yukarı yönlü hareketlenmeler, PPK toplantısına kadar döviz sat TL al yönünde kollanabilir  
  • Sabah saatlerinde Türkiye’de açıklanacak sanayi üretimi, işsizlik oranı ve bütçe rakamları; günün ikinci yarısında ise ABD’de perakende satışlar ve NY Empire State imalat sanayi endeksi; mikro cephede ise Bank of America ve Netflix bilançolarını takip edeceğiz 
  • Batı ile Rusya arasında cereyan eden soğuk savaşta büyük resmi iyi anlamak / okumak gerekiyor. Bu minvalde, Rusya’ya yönelik olası yaptırım haberlerini de takip etmekte fayda görüyoruz 

USD/TRY
 
İçerde makroekonomik verilerde yaşanan bozulma, yüksek büyümenin yarattığı yan etkiler, artan cari açık, artan bütçe açığı, yüksek seyreden enflasyon, yetersiz kaynaklar ile artan kredi / mevduat rasyosu, yüksek işsizlik oranı ve bunun yanı sıra 221 milyar dolar ile rekor kıran özel sektörün döviz borcu, devasa şirketlerden gelen yapılandırma talepleri, yükselen piyasa faizleri, yaklaşan seçimler ve gergin seyreden iç siyaset bir tarafta; dışarda ise tırmanan jeopolitik riskler, güvenli bölge oluşturmak için Suriye’de bulunan Nato müttefiki Türkiye’nin konumu ister istemez kur üzerinde baskı yaratıyor. Geçen hafta en çok hırpalanan para birimleri İran Riyali, Rus Rublesi ve Türk Lirası oldu.

25 Nisan tarihinde yapılacak olağan TCMB PPK toplantısından beklenen faiz artırımı ve piyasa üzerinde var olan aşırı tansiyon kısmen azalmaya yüz tutsa da, faiz artırımlarının Türkiye ekonominse kısa vadeli zaman kazanma dışında bir fayda sağlamayacağını düşünüyoruz. TCMB’nin tüm sorunlara tek başına para politikası ile göğüs germesini beklemek hayalcilik olacaktır. Hafta sonu gerçekleşen füze saldırısının korkulanın aksine bölgede ciddi bir nüfusu olan Rusya tarafında karşılık bulmaması, küresel piyasaların yeni haftaya tabir caizse derin bir “oh çekerek” ve kısmen de olsa rahatlayarak başlamasına neden oluyor. Bu minvalde piyasaların tüm konsantrasyonu TCMB’nin yaklaşan toplantısına çevrildi. USD/TL kurunun 3,78’li seviyelerden başlayan yükselişinde takip ettiğimiz aşağıdaki grafiği dikkatli okuyucularımız hatırlayacaktır. Kurun 3,85 seviyesini geçmesi ile hedeflediğimiz 3,98 ve devamında 4,01 ve 4,08 seviyesinin test edilmesi ardından Trump’ın tweetleri ile artan savaş tamtamları, piyasanın daha derin sulara yönelmesine ve kurun 4,20 seviyesinin kıyısına kadar hızla yükselmesine neden olmuştu.

TCMB’nin TL’nin değer kaybına sessiz kalmayacağı beklentisinin yarattığı olumlu beklenti ile USD/TL kurunun TCMB toplantısına kadar (ilave bir jeopolitik riskin gelişmemesi kaydı ile) aşağı yönelmeye devam edeceğini, aşağıda 4,08 seviyesinin geçilmesi ile daha da aşağılarda 4,01’in hedef sahasına girmeye aday olduğunu düşünmeye başladık.

1523869622469d7ea793128cc36c44c3aa9087e43a_1_1200.jpg Kaynak: Reuters

Türk Lirası Volatilitesi  
 
Türk Lirası'nın 1 aylık volatilitesini aşağıdaki grafikten görebilirsiniz. Grafiği iyice incelerseniz, TCMB'nin hangi dönemlerde (volatilite büyüktür 20) faiz artırımı yaptığı açıkça görülebiliyor. Şu anki piyasa dinamikleri, volatilitenin düşük seyrettiğine işaret ediyor. Kurun da bu minvalde (kısa vadede) bir miktar gevşemesine imkan tanıyoruz.

1523869622e1ee5f2fe85e4d6c8d3d72baab7d8c74_2_1200.jpg
Kaynak: Reuters

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department
Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.