İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 15/01/2018 - Pazartesi

Hazine Bölümü'müzün tecrübe ve birikimden yola çıkarak Günlük Piyasa Analizleri yapılmakta ve siz değerli yatırımcılar ile paylaşılmaktadır.

Günlük hazırlanan bültenleri otomatik almak için Ad Soyad ve e-Posta adresinizi girerek "BÜLTENE KAYIT OL" demeniz yeterli.

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 15/01/2018

  • ABD'de merakla beklenen enflasyon rakamları Cuma günü beklentileri karşılarken, güçlü küresel risk iştahının tepkisi ise Dolar satma yönünde oldu 
  • Anlaşılacağı üzere, yeni yıla rekor bir iyimserlik ile başlayan dünya, ABD’de enflasyon belirgin bir şekilde yükselene kadar iyimserlik balonunun pompalamaya devam edecek 
  • Türk Lirası özelinde taktiksel de olsa, mevcut küresel iyimserlik, gerilemeye başlayacak enflasyon ve TL’nin yarışta geride kalmasından hareketle temkinli iyimserliğimizi korumaya devam ediyoruz 
  • USD/TL kurunda 3,75 seviyesine doğru beklediğimiz gevşemenin gerçekleşmesi arından bir sonraki hedef seviyemiz 3,6850 
  • Mevcut küresel iyimserlik ışığında, kurun 3,6850 – 3,75 aralığına gevşemesi durumunda, riskli pozisyonların hafifletilmesini gerektiğini düşünüyoruz 
  • 3,6850 seviyesinin altına gelinmesi durumunda ise, kademeli olarak dolar long (uzun) pozisyon almaya başlayacağız 
  • Bugüne döndüğümüzde ise Afrin kaynaklı haberler ve yarattığı belirsizlik Türk mali piyasalarının yurtdışı havaya eşlik edememesine neden olabilir  
  • Öte yandan, bugün ABD piyasaları Martin Luther King tatili nedeniyle sakin ve yatay bir seyir izleyebilir 

Küresel mali piyasalar 2018 yılına öyle bir başlangıç yaptılar ki, risk iştahını tarif etmeye yakın bir kelime bulmakta zorlanıyorum. Geride kalan 9 iş gününün sadece teyit edilmeye muhtaç kalan Çin haberlerinin patlak verdiği gün hariç kesintiye uğramadan devam ettiğini  görüyoruz. Öyle ki, 9 iş günü kapsamında, teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq endeksi % 5’in üzerinde değer kazandı! ABD’nin enflasyon duasına çıktığı; 10 yıllık tahvil faizinin % 2,55 seviyesine yükselerek tedirginlik yarattığı bir ortamda, hisse senedinin endeksinin neredeyse 2 katı kadar değer kazanması risk iştahını bir yere kadar anlatmaya yettiğini düşünüyorum. Bu bağlamda, risk iştahının nasıl seyredeceğinin bir göstergesi olarak, ya da taraf tutmamıza yardımcı olacak bir veri olarak Cuma günü ABD’de açıklanan TÜFE enflasyonunu takip ettik. ABD’de açıklanan veri piyasa tahminlerinin hemen üzerinde sonuçlansa da (çekirdek enflasyon % 1,8 seviyesine yükseldi), piyasalarda parti havasını dağıtacak düzeyde görülmemesi nedeniyle piyasa vurdumduymazlığı aynı ölçüde korundu. Diğer bir değişle, 10 yılda % 2,5 faiz almaya razı bir piyasasının 9 iş gününde % 5 kazanç elde etmesi, oyunun ne kadar güçlü ve zor vazgeçilmez olduğunu gösteriyor. Cuma günü Amerikan TÜFE enflasyonunun beklentileri karşılamasına rağmen piyasaların tercihi dolar satmak tarafında oldu. Öyle ki, EUR/USD paritesi Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı tutanakları ardından elde ettiği kazanımları (ECB’nin toparlanan büyüme ve beraberinde kıpırdanma emareleri gösteren enflasyona paralele ultra gevşek para politikasından çıkacağı beklentisi) ve yeniden yeşeren Almanya koalisyon beklentileri ile 1,22 seviyesinin üzerine yükselerek son 3 senenin zirvesini test etti. Öte yandan, 2018 beklentilerimizi kaleme aldığımız yıl sonu raporunda, gerek teknik anlamda güçlü bir görüntü çizen ve gerekse (temel) Brexit konusunda daha yumuşak bir geçiş iş güç kazanan beklentiler ışığında nokta olarak gösterdiğimiz 1,3658 seviyesinin üzerine yükselen Sterlin, 1,3750 seviyelerine kadar ilerledi. GBP/USD cephesinde trenin nihai varış istasyonunun 1,4180 seviyesi olmasını beklemekle birlikte (bakınız grafik), 1,38 seviyelerinde soluklanma ihtiyacının belireceğini düşünüyoruz. Sterlinin dolar karşısında gelmiş olduğu noktanın 24 Haziran 2016 Brexit gününden bu yana en yüksek seviye olduğunu not etmek gerekiyor.

Yukardaki paragrafı okuyan bir yatırımcının aklına kaçınılmaz bir şekilde ne zaman bitecek bu risk iştahı şeklinde bir soru geliyor. Mutlak surette hiçbir şeyin sonsuza kadar yükselmemesi nedeniyle, bir noktada piyasalarda var olan risk iştahının da söneceğini düşünüyoruz. İşte bu zamanın kuvvetle muhtemel yılın ikinci yarısında ABD’de açıklanacak enflasyonun piyasaları rahatsız edecek bir düzeyde açıklanması ile vuku bulacağını da mim koyarak. Haliyle enflasyonun piyasaları ne zaman rahatsız edeceğini veya ciddi anlamda enflasyon kontrolden çıkıyor tarzında bir algı oluşmadan ahkam kesmenin de pek kolay olmayacağını fark eden ve hazır su akarken testiyi doldurmak isteyen piyasaların riskleri göz ardı ederek getiri peşinde koşmaya devam etmesi kaçınılmaz olarak bir müddet daha devam edebilir. Bu zaman diliminde, doların değer kaybetmesi  kaçınılmaz olarak yarışta diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine nazaran geri kalan Türk Lirasını da olumlu anlamda etkileyeceğini düşünüyoruz. Böyle bir gerçekleşme ile kurun 3,75 seviyelerinden kopmaya başlaması ile aşağıda 3,6850 seviyesini hedefleyebileceğini düşünüyoruz. Beklentimizin gerçekleşmesi durumunda, döviz alma ihtiyacı içinde olan yatırımcıların risklerini hafifletmesini; kurun 3,6850 seviyesinin altına gelmesi durumunda ise, dolar uzun pozisyon için (TL’den kademeli olarak dövize geçme) zamanlanın olgunlaşacağını düşünmeye devam ediyoruz.

Bugün Amerikan piyasaları Martin Luther King tatili nedeniyle kapalı konumda olacak. Haftanın veri takviminde Perşembe günü TCMB’nin olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı en önemli gelişme olarak ön plana çıkıyor. Havanın ılımlı olmasından hareketle, TCMB’nin tüm faiz oranlarını sabit bırakabileceğini ön görüyoruz. Öte yandan, hafta sonu patlak veren ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalarda Afrin’e yönelik bir operasyonun kısa sürede başlayabileceğine ilişkin güçlü sinyaller, Türk mali piyasalarının temkinli bir seyir izlemesine neden olabilir.

Dolar endeksi (.DXY) son 3 yılın en düşük seviyesine geriledi
 
Doların değerini gösteren (kendisinden sonra gelen 6 ticaret partnerine göre sepet kur) endeks son 3 yılın en düşük seviyesine gerileyerek Dolar’ın zayıflığına işaret ediyor.

1516001589299586a2a99ed392ce8ed560c5f76ee4_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters

GBP/USD paritesinde beklentilerimize paralel yükseliş isteği devam ediyor
 

ABD’de açıklanan enflasyonun piyasaları heyecanlandırmaması ve öte yandan Almaya ve İspanya’nın, İngiltere’nin AB’den çıkışını (soft Brexit) onaylayacağı yönünde patlak veren haber ardından, GBP/USD paritesi Brexit oylamasının yapıldığı 24 Haziran 2016’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Teknik manada 1,3658 (2017 zirvesi) seviyesinin üzerinde kalmaya devam etmesi durumunda, paritenin ilk hedefinin 1,38’li seviyeler; akabinde ise teknik formasyonun hedefi olan 1,4180 seviyesinin radar menziline gireceğini düşünüyoruz.

151600159048d6f1453d7961fb102a06dd2f2e7277_2_1200.jpg
Kaynak: Reuters

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department
Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.