İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 13/10/2017

Hazine Bölümü'müzün tecrübe ve birikimden yola çıkarak Günlük Piyasa Analizleri yapılmakta ve siz değerli yatırımcılar ile paylaşılmaktadır.

Günlük hazırlanan bültenleri otomatik almak için Ad Soyad ve e-Posta adresinizi girerek "BÜLTENE KAYIT OL" demeniz yeterli.

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 13/10/2017


Türkiye – ABD vize krizi
, piyasaların gözlüğünden bakıldığında bir miktar yumuşamaya gebe olsa da, dün Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sert tonu aksi yönde sinyaller sundu


Bugün gündemde ABD’de TSİ15:30’da açıklanacak Eylül ayı TÜFE enflasyonu ve perakende satış rakamları bulunuyor. Güçlü bir veri seti, doların elini kuvvetlendirebilir

Son günlerde 3,63 – 3,74 aralığında hareket eden USD/TL kuru, güçlü ABD enflasyonu ile yeniden bu bandın üst tarafına yönelmek isteyebilir

İngiltere cephesinden gelen Brexit süreci ile ilgili haberler, Sterlin üzerinde volatilite yaratsa da, GBP/USD geceyi önemli teknik anlamda yükselişe hazır bir görünüm ile tamamladı (bakınız grafik)

Yurtiçi yerleşikler kur yükselişine karşı 29 Eylül - 6 Ekim haftasını döviz satarak geçirmiş (bakınız grafik)

> Piyasa Özeti ve Yorumu

Son günlerde sıkıntılı bir süreç izleyen Türk mali piyasaları, dün günü oldukça volatil tamamladı. Hatırlanacağı üzere, Pazar gecesi patlak veren vize krizi ardından gece geç saatlerde 3,92 seviyesini aşan USD/TL kuru (Ocak 2017 zirvesinin kıyısı), % 11,60 seviyesine yükselen 10 yıl vadeli tahvilin bileşik faizi (Ocak 2017 den bu yana en yüksek) ve 100bin psikolojik seviyesinin altını test ederek Haziran’dan bu yana en düşüklere gerileyen BIST100 endeki, Türk mali piyasalarında sancılı bir süreç yaşanmasına neden olmuştu. Akabinde, ABD cephesinden gelen açıklamalar veya tansiyonun düşeceği sinyali içeren daha ılımlı söylemler, dün Türk mali piyasalarında son günlerde var olan aşırı stresi kısmen alarak ya da yurtdışı cephedeki olumlu havaya eşlik ederek günün ilk yarısını oldukça iyimser bir görünümle tamamladı. USD/TL kuru 3,63 seviyesinin dibini test ederken, BIST100 endeksi alımların eşliğinde gün boyu yükseliş isteğini sürdürdü. Faiz cephesinde de benzer bir şekilde, % 11,60 seviyelerine nazaran % 10,95 seviyelerine doğru bir geri çekilme görüldü. Açık bir şekilde, piyasalar, vize krizinin çözülebileceğini fiyatlamak istiyor. Dün günün ilk yarısında ılımlı bir performans sergileyen Türk Mali piyasaların, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oldukça sert çıkışı ardından yön bulmakta zorlandı. USD/TL kuru 3,63’lü seviyeleri günü ilk yarısında görmesi ardından hızla 3,67’lere yönelirken, bu seviyelerde de tutunamayarak gün 3,65’lerde tamamladı. ABD’den gelecek olan heyetin vize konusunda Türk yetkililer ile müzakerelerde bulunacağı haberi iyimser cepheden ele alınabilecek olsa da, Sn. Cumhurbaşkanı’nın geniş bir açıdan ele aldığı ikili ilişkileri içeren sert konuşması, taraflar arasında yaşanan sıkıntının sadece vize konusu ile sınırlı olmadığına işaret etti. Bu bağlamda, vize konusu bir şekilde çözülebilecek olsa da, taraflar arasındaki sıkıntıların devam etme durumu ve bunun da ayrı bir fiyatlama davranışını beraberinde getirebileceğini göz ardı etmemek gerekiyor.

Bugüne döndüğümüzde, CNN’in haberine göre Türk askerinin İdlip'e girdiğini okuyoruz. Piyasa fiyatlaması ise bu haberleri pek de yansıtmış gibi görünmüyor. Dün Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sert tonuna rağmen günü % 2 yükselişle tamamlayan ve bu sabah saatlerinde de yükseliş eğiliminde olan BIST100 endeksi, belli ki gözünü yurtdışına çevirmiş. MSCI dünya hisse senedi endeksinin tüm zamanların zirvesini daha da yukarıya taşımasına paralel, ucuzlayan BIST100 endeksine de alım gelmiş. Gözler bugün ABD'de TSİ15:30’da açıklanacak olan TÜFE enflasyonu ile perakende satışlar verilerinde olacaktır. Enflasyonun güçlü sonuçlanması, doların değer kazanımını artırabilir ki, böyle bir gerçekleşme USD/TL kuru üzerinde de yukarı yönlü baskıyı artıracaktır.


> MSCI dünya borsa endeksi (49 ülkeyi kapsıyor) tüm zamanların zirvesinde (grafiği büyütmek için tıklayınız)
 

Dünyada kıpırdayan büyüme, Trump’ın vergi indiriminin yaratacağı büyüme heyecanı ve haliyle bol paranın içinde yüzen piyasalar, hisse senedi endekslerini tarihi seviyelere itti. Aşağıdaki grafikte görülebileceği üzere, Dünya MSCI Borsa Endeksi tüm zamanların zirvesinde ve risk alma iştahının ne kadar canlı olduğuna işaret ediyor. Piyasaların korku endeksi olarak takip ettiği VIX ise tüm zamanların diplerine yakın işlem görüyor. Piyasaların korkusuz olduğunu görüyoruz.

1510906397742b4fa2857fa3f5e13c5f98c9524888_1_1200.jpg

Kaynak: Reuters


> GBP/USD paritesinde büyük hareket öncesinde sessizlik hakim (grafiği büyütmek için tıklayınız)
 

Brexit görüşmelerinin tıkandığı yönünde gelen dünkü haberler Sterlin üzerinde baskı kursa da, akşamüzeri çıkan haberlere paralel Sterlim alım isteği ile yönünü yukarıya çevirdi. İngiltere’nin Brexit sürecinde (2 yıl) ortak pazarda kalabileceği yönünde ifadeler, moralleri düzeltmiş görülüyor. Sterlin cephesinin 1,1260 – 1,1280 bandında kurtulması durumunda, büyük resimde 1,3660 ve devamında 1,38 - 1,39 aralığını hedefleyeceğini düşünüyoruz. 

151090639846f80cdfe8c4d36f5a57beb948e4cf45_2_1200.jpg
Kaynak: Reuters 


> Bankalardaki DTH rakamları (TCMB) (grafiği büyütmek için tıklayınız)
 

Türkiye’de yerleşikler, döviz piyasasında aktif bir rol oynamaya devam ediyor. Kurun yaz aylarında düşük seyrinde cephane biriktiren Ayşe Teyze, son haftalarda yaşana kur yükselişine döviz satarak cevap vermiş. Rakamlarla konuşmak gerekirse, bankalardaki toplam döviz mevduatı, 29 Eylül - 6 Ekim haftasında 2,2 milyar dolar azaldı. Aslı rakamları, haftaya alacağız. Bakalım Ayşe Teyze vize krizinde yaşan kur yükselişine karşı ne kadar döviz satmış.

15109063997958ae99ca64e09907ce4ade1d89146e_3_1200.jpg 15109063998579715a0c76805b32d6ed5375f05b56_4_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department

Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.