İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 13/03/2018 – Salı

Hazine Bölümü'müzün tecrübe ve birikimden yola çıkarak Günlük Piyasa Analizleri yapılmakta ve siz değerli yatırımcılar ile paylaşılmaktadır.

Günlük hazırlanan bültenleri otomatik almak için Ad Soyad ve e-Posta adresinizi girerek "BÜLTENE KAYIT OL" demeniz yeterli.

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 13/03/2018 – Salı

  • Olumsuz enflasyon, not indirimi ve olumsuz cari açık verisi ardından Türk mali piyasaları dün gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışarak günü satıcılı bir seyirle tamamladı 
  • Tahvil piyasasının kısa ve uzun tarafında başlayan ve 25 baz puana kadar yükselen faiz artışının acısı döviz piyasasından çıktı 
  • Tahvil satmak isteyen yabancı yatırımcının likidite bulamaması nedeniyle her zaman olduğu üzere döviz piyasasına yönelmesi, USD/TL kurunu uzun zamandır öne çıkardığımız 3,85 seviyesini kadar itti 
  • Teknik bir bakış açısı ile, USD/TL cephesinde 3,85 seviyesini “Çanakkale” olarak görmek gerekiyor. Geçilmesi durumunda yukarda kurun kat edeceği önemli bir boşluk olacağını düşünüyoruz (bakınız grafik) 
  • Dün TCMB tarafından açıklanan cari işlemler açığını 2014 Haziran ayından bu yana en yüksek seviyede açıklandı (bakınız grafik) 
  • Bugün ABD’de açıklanacak TÜFE enflasyonu küresel mali piyasaların kısa vadeli seyrini belirleyebilir. Yıllık manşet TÜFE enflasyonunun % 2,2 ; çekirdek enflasyonun ise % 1,8 artış kaydetmesi bekleniyor

Dün Türk mali piyasalarında satıcılı hava, dünyanın geriye kalanında risk iştahını ılımlı seyrettiği bir ortamda ağır bastı. Son günlerde peş peşe gelen zayıf verilerin yarattığı bu durum, piyasalarda sert bir fiyatlamayı da beraberinde getirdi. Özelikle, yüksek seyreden enflasyon, Moodys’in not indirimi ve beraberinde dün açıklanan olumsuz cari işlemler dengesi, Türk mali piyasalarında bozulmanın arkasındaki ana itici güç olduğunu düşünüyoruz. Tahvil faizlerinde yaşanan keskin yükselişe paralel, tahvil piyasasında uzun pozisyona sahip yabancı yatırımcıların pozisyondan çıkmak için yeterli likidite bulamamasına paralel, pozisyonlarını hedge etmek için döviz piyasasında alıcı konuma geçmesi ile, sabah saatlerinde 3,81 seviyesinin hemen altında işlem gören USD/TL kuru, akşamüzeri 3,85 seviyesini test etti. Kur ve faiz cephesindeki negatif havanın borsaya sirayet etmediğini görüyoruz. Kur ve faiz ile ilişkisi kopan hisse senedi piyasası (bunu sağlıksız olarak görüyoruz) günü bankacılık hisselerin önderliğinde % 1,3 yükselişle tamamladı. Normal şartlarda, faizlerin artması şirketlerin finansman maliyetini artırmak suretiyle gelecek nakit akışlarını (şirketin değeri) baskılar. Bunun da hisse fiyatı üzerinde baskı kurması beklenir. Lakin, son dönemlerde irrasyonel davranan piyasalara paralel kur ve faizin sert bir şekilde yukarı gittiği bir günde, bankacılık hisselerine bile sert alımları gelebildiğini gördük.

Bugüne döndüğümüzde, günün ikinci yarısında ABD’de açıklanacak TÜFE enflasyonu günün en önemli verisi olarak takip edilebilir. Reuters anketine göre, manşet TÜFE enflasyonunun % 2,2 ; çekirdek enflasyonun ise % 1,8 artış kaydetmesi bekleniyor. ABD verisi ardından, haftaya düzenlenecek olağan FED FOMC toplantısı yakından takip edilecektir. Yeni Başkan Powell’in ilk kez başkanlık edeceği toplantıda, 2018 yılına ait faiz patikası hakkında verilecek tahminler piyasaların gidişatı üzerinde önemli ip uçlar sunacağını tahmin ediyoruz. USD/TL kurunda, aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere, uzun bir süredir yönün yukarı olduğunun paylaşıyorduk. Kurun dün akşam 3,85 seviyesi ile en önemli ve kritik gördüğümüz seviyeyi test ederek bugünkü ABD enflasyon verisini beklemeye geçtiğini düşünüyoruz. Enflasyonun yukarı yönlü ilerlediğine yönelik emareler sunacak bir veri seti, piyasalarda satışları tetikleyerek USD/TL kurunu da 3,85 seviyesinin üzerine itebilir. Kurun 3,84-3,85 bandında birkaç gün daha geçirmesi durumunda, yukarda ilk önemli seviyenin 3,88 devamında ise 3,98 olacağını düşünüyoruz. 

Türkiye 2 ve 10 yıl vadeli tahvil faizlerinde dün sert yükseliş görüldü. Faizler seviye olarak son 3,5 ayın en yüksek seviyesine yükseldi

152092590993c6c9977b9e7df04540a391cdc1dce4_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters

 
USD/TRY nerede kalmıştık?

Uzun bir süredir yukarı yönlü harekete imkan tanıyoruz. 3,85 seviyesi bu bağlamda teknik formasyonun en önemli seviyesini teşkil ediyor. Aşağıda çizilen formasyonunu adı ters omuz baş omuz (TOBO) ve yükseliş sinyali olarak okunuyor. 3,85 seviyesinin dün akşam test edilmesi ile sağ tarafta beklediğimiz hareket de gerçekleşmiş oldu. Hareketin devam etmesi ve kurun bu akşam da söz konusu kritik seviyelerin etrafında salınmaya devam etmesi ile yukarı yönlü isteğin güç kazanacağına inanıyoruz. Teknik anlamda pek çok ara seviye görülse de, 3,85 üzerinde formasyonun nihai hedefi 3,98 olacaktır. 3,85 geçilmeden hamle yapmak risk oluşturtabilir.

15209259109229264a8ed1c14d0b1eb245ccf5f3ee_2_1200.jpg
Kaynak: Reuters

 
Cari işlemler dengesi
 
TCMB dün Ocak ayı ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı. Cari işlemler dengesi, tahminlerin üzerinde 7,1 milyar dolar açık verirken, 12 aylık kümülatif açık 51,5 milyar dolar oldu (2014 Haziran ayından bu yana en yüksek açık).
Yüksek seyreden enflasyon, bütçe açığı ve cari işlemler açığının Moodys’in not indirimine de zemin teşkil ettiği unutulmamalıdır.

15209259104b9af0f409e62a3aa7037abf4a4bcc49_3_1200.jpg

Kaynak: TCMB


Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department
Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.