İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 11/12/2017 - Pazartesi

Hazine Bölümü'müzün tecrübe ve birikimden yola çıkarak Günlük Piyasa Analizleri yapılmakta ve siz değerli yatırımcılar ile paylaşılmaktadır.

Günlük hazırlanan bültenleri otomatik almak için Ad Soyad ve e-Posta adresinizi girerek "BÜLTENE KAYIT OL" demeniz yeterli.

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 11/12/2017

  • Her ayın ilk Cuma günü açıklanan ABD istihdam raporu, piyasaları heyecanlandırmaya yetmedi. Raporun alt kalemlerinde enflasyonist baskı görülmemesi, iyimser havayı perçinledi 
  • İçerde ise TCMB’den beklenen faiz artırımı ve beraberinde önem sırasından gerileyen Atilla davası, Türk mali piyasalarındaki kanamayı durdurduğu gibi iyimserliği de ateşledi 
  • Öte yandan, ABD’nin Kudüs kararı Ortadoğu‘da gerginliği tırmandırıyor (büyük resimde risklerin artığına inanıyoruz) 
  • Önemli bir haftanın içerisindeyiz. FED’in iki günlük faiz toplantısı yarın başlayacak ve karar Çarşamba gecesi belli olacak (25 baz puanlık faiz artırımına kesin gözüyle bakılsa da piyasa yansıması olmayacak) 
  • Hemen FED sonrasına konuşlandırılan TCMB’nin merakla beklenen olağan PPK toplantısının ise sürpriz gelişmeler doğurabileceğini düşünüyoruz 
  • Geç Likidite Penceresinde faiz artırımı en kolay seçenek olarak görülse de, politika faizi ve koridor faizinde olası bir değişimin, daha büyük ve olumlu yönde piyasa yansıması doğurabileceğini düşünüyoruz 
  • Teknik manada, ön plana çıkardığımız 3,84 seviyesinin altında gecelik ve haftalık kapanış yapan USD/TL kurunda,  3,75 seviyesinin potaya girdiğine inanıyoruz (bakınız grafik) 
  • Bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) sabah saatlerinde 3. çeyrek büyüme verisini açıklayacak. Geçen senenin sıkıntılı dönemine nazaran büyümenin % 10’lar seviyesine yükselmesi bekleniyor 
  • Türk mali piyasalarındaki iyimser seyrin kısa süreliğine de olsa süreceğine inanıyoruz 
 
Türk mali piyasalarında iyimser hava korunmaya devam ediyor. Eylül ayının ikinci yarısında başlayan ve neredeyse soluksuz bir şekilde Kasım sonuna kadar devam eden satıcılı hava, son günlerde, bültenlerimizde de sık sık yer verdiğimiz üzere, 14 Aralık TCMB olağan PPK toplantısından beklenen faiz artırımı ve akabinde, ABD’de devam eden davanın gündem sırasının ilk sıralarından inmesinin de yardımı ile yerini daha iyimser bir havaya terk etti. Aşağıdaki grafikten de görülebileceği üzere, 3,8885 seviyesinden başlayan yukarı yönlü yolculuk, 3,98 seviyesinin test edilmesi ardından yerini düşüşe terk etti. Teknik manada (mavi kesik çizgi ile gösterilen) yükseliş kanalının 3,92 seviyesinin kırılması ile aşağı yönlü geçilmesi ardından TL lehine açılan kısa pozisyonların da yardım ile, USD/TL kuru, geride bıraktığımız hafta ön plana çıkardığımız 3,84 seviyesini birkaç kez test etmesi ardından, Cuma günü ABD’de açıklanan ve yatırımcıları heyecanlandırmayan istihdam raporunu da yardımı ile  haftayı 3,84 seviyesinin altında tamamlayarak önemli bir sinyal verdi. ABD’de her ayın ilk Cuma günü açıklanan istihdam raporu küresel piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. ABD ekonomisinin sağlığı açısından en önemli ip uçları verdiğine inanılan raporun özellikle enflasyon ile ilgili alt kalemleri piyasalar tarafından enflasyonist baskı olup olmadığı yönünde takip ediliyor. Bu bağlamda, her ne kadar manşet istihdam artışı ve işsizlik oranı beklentiler dahilinde kalsa da, saatlik ücret artışının beklentileri karşılayamayarak doların da elinin zayıflattığına şahit olduk. Yukarda da söz ettiğimiz üzere, 3,84 seviyesinin üzerinde veriyi karşılayan USD/TL kuru, veri ardından 3,82’li seviyelere kadar gevşeyerek haftayı da 3,84’ün altında kapatmak suretiyle önemli bir sinyal verdi. İyimser havanın yılın artık kalan sınırlı iş günlerinde ağır basacağını ve kurun 3,84 seviyesinin altında kalması koşulu ile 3,75’e doğru süzüleceğini düşünüyoruz. ABD istihdam raporunun gösterdiği ılımlı büyüme ve kontrol altında seyreden enflasyona karşı oluşan risk iştahı, döviz piyasalarında olduğu üzere hisse senedi piyasalarına da olumlu etkide bulundu. BIST100 endeksi son 3 haftanın zirvesine yükselirken, 10 yıllık tahvilin bileşik faizi ise % 12 seviyesinde sessiz bekleyişini devam ettirdi. 

Yeni hafta başlangıcında, herhalde tüm raporların satır başları, önde gelen merkez bankalarının faiz toplantıları ile süsleniyor. FED’in yarın başlayacak ve Çarşamba gecesi sonuçlanacak olağan ve yılın son FOMC toplantısından 25 baz puan faiz artışı çantada keklik gözüyle takip ediliyor. Faiz artırımının fiyatlarda olması bağlamında, piyasanın ana konsantrasyonu, faiz artırımını kendisinden ziyade, 2018 faiz tahminleri ve piyasa beklentilerinde olacaktır (burdan da önemli bir değişim beklenmiyor). FED sonrası, önemli bir gündem ile takip edilmese de, Perşembe günü sonuçlanacak İngiltere ve Avrupa merkez bankalarının faiz toplantıları da takip edilecektir. Gelelim bizim cepheye. TCMB’nin belki de son dönemlerin en önemi ve kritik toplantısı Perşembe günü düzenlenecek ve karar TSİ14:00’de yayımlanacak. Piyasa dedikodularından elde edilen izlenim, TCMB’nin son 10 aydır uyguladığı ve piyasalar tarafından kabul görmeyen hatta enflasyon beklentilerindeki bozulmanın da önüne geçmeye yetmeyen Geç Likidite Penceresi (GLP) faiz oranı üzerinden izlediği para politikasını terk edeceği ve yerine, konsantrasyonun yeniden ortodox, bilinen ve daha basit ve sade olan klasik para politikasına çevrileceği yönünde kümeleniyor. Bunun olma ihtimali oldukça düşük görsek de, toplantının sürprizlere gebe olabileceğini de göz ardı etmiyoruz. Hülasa, piyasa şu anda faiz artışını fiyatlıyor. Bunu GLP üzerinden yapılması fiyatlara dahil olduğundan piyasa yansıması oldukça sınırlı olacaktır. Ancak, faizin politika ve koridor faiz oranları üzerinden artırılması, piyasalarda daha geniş çaplı bir yankı oluşturacağını düşünüyoruz. Aşağıda 3,75 ; yukarda ise 3,84 seviyeleri futbol misali oyun alanının çizgilerini oluşturacaktır. 3,84 üzerine atması durumu, aşağıda düşüş için alanın kaybolduğu anlamını taşıyacaktır. 3,75 seviyesine doğru olası bir hareketlenmede ise riskli pozisyonların kapatılması hatta ileriye dönük ihtiyaçların da karşılanması anlamında fırsat doğuracağını düşünüyoruz.

Sabah saatlerinde Asya piyasalarında hava ılımlı. TÜİK tarafından açıklanacak büyüme; TCMB tarafından açıklanacak cari işlemler açığı takip edilebilir.


USD/TRY kuruda 3,84 seviyesinin altında gerçekleşen gecelik ve haftalık kapanış ardından bir sonraki önemli seviye 3,75
 
1512975957f338af77fce3fd511ced4d290698a5b8_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters
 

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department
Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.