İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 08/12/2017 - Cuma

Hazine Bölümü'müzün tecrübe ve birikimden yola çıkarak Günlük Piyasa Analizleri yapılmakta ve siz değerli yatırımcılar ile paylaşılmaktadır.

Günlük hazırlanan bültenleri otomatik almak için Ad Soyad ve e-Posta adresinizi girerek "BÜLTENE KAYIT OL" demeniz yeterli.

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 08/12/2017

  • Fiyatı 30 dakikada 3 bin dolar oynamaya başlayan #Bitcoin’de geri dönüşün çok da uzak olmadığını düşünüyoruz (bakınız grafik) 
  • Yıl sonu etkisi ile hacimler iyice düşerken, Türk mali piyasaları beklenen faiz artırımının yarattığı momentum ile iyimser tarafta kalmaya devam ediyor 
  • Sabah saatlerinde Asya piyasalarında tüm borsalar yeşile bürünmüş. Japonya'da açıklanan büyüme verisi beklentileri ciddi anlamda aşarak piyasaları destekliyor 
  • Uzun bir süredir beklenen 8 Aralık tarihi geldi. Yüksek montanlı (yaklaşık 5 milyar dolar olduğunu okuyoruz) USD alma TL satma yönünde call opsiyonları bugün Türk mali piyasalarında volatiliteyi artırabilir 
  • Her ayın ilk Cuması olduğu üzere ABD’de bugün açıklanacak Kasım ayı istihdam raporu günün en önemli verisi olarak takip edilecektir.  
  • Her ne kadar bu ay FED’den faiz artışı beklense de, gözler raporun enflasyon ile ilgili alt kalemlerinde olacaktır (saatlik ücretler: % 0,3 artış)  
  • TCMB’den beklenen faiz adımı nedeniyle USD/TL kurunda olası aşağıda yönelmede öne çıkan ilk teknik seviye: 3,84  Yukarda ise 3,8720 ötesinde hareket ivme kazanabilir
 
Dün Türk Mali piyasaları günü göreceli olarak iyimser tamamladı. Özellikle, bir önceki gün, % 2,70 seviyesine gerileyen enflasyona karşı Brezilya Merkez Bankası’nın Selic faiz oranını % 7 seviyesine çekmesi ardından gelişmekte olan ülke para birimlerinin pek çoğunda görülen satış baskısı, Türk mali piyasalarında yankı bulmadı. Güney Afrika Rand’ı ile Brezilyan Reali’nin dün % 1,5 civarında değer kaybettiği günde, Türk Lirası gün boyu 3,85 – 3,87 aralığında geldi gitti. TL’nin iyimser performansının arkasında, savaşa hazırlanan TCMB’nin cephane envanterinde en etkili silah olan faizi çekeceği, hem de piyasanın arzuladığı yönde ilerleyeceği beklentisi, TL ve TL cinsi yatırım araçlarını destekledi. TCMB'nin 14 Aralık tarihinde düzenlenecek olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında yapacağı faiz artırımını son 10 aydır yürüttüğü ve ortodox bir yöntem olmayan ve cezai bir faiz oranı olarak işlev gören Geç Likidite Penceresi (GLP) faiz oranı ile yürütmesi, diğer bir deyişle, olağanüstü dönemlerin faizi olan GLP’nin olağan bir para politikası aracına dönüştürülerek günlük hayatımıza girmesi yerine, Banka’nın normal yollarla, yani politika faizi ve faiz koridoru oranlarını artırmak suretiyle faiz artırımına döneceğine ilişkin dün güç kazanan piyasa dedikodusu, TL’nin olumlu ayrışmasının arkasında yatan ana faktör olarak ön plana çıkıyor. 

Hatırlanacağı üzere, kabaca 10 aydır devam eden GLP uygulaması, piyasalar nezdinde TCMB’nin kredibilite kaybı olarak yorumlanmak bir yana, enflasyonla mücadelede ise beklentileri bir türlü kırmaya yetemedi. Dün bu bağlamda, TCMB beklentisi ile USD/TL kuru gelişmekte olan para birimlerinin değer kaybettiği bir günde dar bir bantta salınırken, BIST100 endeksi günü % 1,1 yükselişle tamamladı. Tahvil piyasasında ise yüksek enflasyona karşı TCMB’den gelecek hamle kanamayı durdurmak suretiyle, yatay ve sakin seyrin korunmasına neden oldu.

Yeni gün başlangıcında Asya piyasalarında hava ılımlı. Hemen hemen tüm endekslerde hakim renk yeşil. Sabah erken saatlerde Japonya’da açıklanan büyüme verisinin % 2,5 artarak beklentileri aşması, Asya piyasalarına iyimserlik getirmiş. Sabah okuduğumuz raporlara göre (US government shut down) hükümetin faaliyetlerinin durma riski, ABD Kongresinin aldığı bir karar ile iki haftalığına ertelendi. Öte yandan, seçim meydanlarında alt yapı harcamaları için söz veren Trump’ın hazırlıklarını tamamlayarak alt yapı konusunda projelerini açıklaması bekleniyor. Hazır ABD’den söz etmişken, bugün ayın ilk Cuması. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yayınlanacak ve ABD ekonomisinin sağlığı hakkında en önemli ip uçlarını verdiğine inanılan istihdam raporu, küresel piyasalar tarafından takip edilecektir. FED’in Aralık ayında faiz artırımına gideceğine kesin gözüyle bakılsa da, özellikle enflasyon konusunda zayıf gidişat, FED’in politika yapıcılarını endişelendiriyor. Bu bağlamda, raporun alt kalemlerinde olan ve enflasyon göstergesi olarak takip edilen saatlik ücret artışları (beklenti % 0,3 artış), manşet istihdam artışından (+ 200 bin) daha dikkatle takip edilecektir.

Son günlerde bültenimiz son paragrafı biraz benzer ibareler içerse de… Malum sene sonuna sayılı günler kaldı. Önümüzdeki hafta Batı alemi Noel kutlamasına odaklanarak kademeli olarak piyasadan çekilecek. Böylelikle, piyasada likiditenin de kurumasını ile yıl sonunu adım adım getireceğiz. İçerde ise gündemin ilk sırasında TCMB ve bir miktar da FED olmaya devam ediyor. Gündemdeki ilk sıralardan aşağıya inmeye başlayan Zarrab / Atilla davası göz ucuyla takip edilmeye devam edilecektir.  Bugüne vadesi gelen yaklaşık 5 milyar dolar tutarından dolar alım yönünde opsiyonun ise her iki yöne de volatilite yaratma ihtimali var. Dikkatli olalım.

Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanmayı geri dönüş sinyali olarak okuyoruz

Teknik analizin kare ası:

Hacim çok çok artmış
Aşırı dik
Medya aşırı iyimser
Annem bile gidecek diyor
Asabiyet
Aşırı volatilite

Bil ki dönüş yakındır

Not: Her ne kadar arka planda yatan teknolojiye ve mantığa hayranlık duysam da…
 
151271715476d64217cdc934ab3fb9cd5244311466_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department
Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.