Hazine Bölümü'müzün tecrübe ve birikimden yola çıkarak Günlük Piyasa Analizleri yapılmakta ve siz değerli yatırımcılar ile paylaşılmaktadır.

Günlük hazırlanan bültenleri otomatik almak için Ad Soyad ve e-Posta adresinizi girerek "BÜLTENE KAYIT OL" demeniz yeterli.

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 02/01/2018

  • Beyaz bir sayfa açarak yeni yılı kucaklıyoruz. Önce sağlık gelir devamını nasıl olmasa bir türlü halledebiliyoruz 
  • 2017 yılını iyimser tamamlayan küresel piyasalar, yılın ilk gününe de sığ işlem hacmi ile de olsa iyimser başlıyor
  • Çin’de sabah saatlerinde açıklanan PMI verileri, Asya piyasalarına moral olmuş 
  • Yıla 102 seviyesinden başlayan Dolar endeksi, yılı tamamen düşüşle tamamlayarak 92 seviyesine geriledi. Basit bir anlatımla dolar yılı “çökerek” tamamlamış (bakınız grafik) 
  • Öte yandan gözümüze çarpan en önemli kalemlerden biri ise petrol fiyatlarında devam eden yükseliş olarak görülüyor  
  • Küresel risk iştahının güçlü seyri, ivme kazanan büyüme ve emtia talebi fiyatları yukarı çekerken, Brent cinsi ham petrolün varil fiyatı 67 dolara yükseldi (Mayıs 2015'ten bu yana en yüksek
  • Yurtdışı kaynaklı havanın olumlu tarafta kalması, içerde de TL ve TL cinsi yatırım araçlarına katkı sağlayacağını düşünüyoruz 
  • Tatilden tam anlamıyla henüz dönülmemesi nedeniyle işlem hacmi göreceli olarak sığ kalabilir. Yine de iyimser havanın ağır basabileceğini düşünüyoruz 
  • Gözler İran’da devam eden protesto eylemlerine, ABD’de devam eden Atilla davasında jüri kararına ve nihayetinde pek çok ülkede açıklanacak PMI verilerine çevrilecektir 

Türk mali piyasaları zorlu geçen seneyi, göreceli de olsa iyimser tamamladı. Sene içinde sert dalgalanan USD/TL kuru, Merkez Bankası resmi kapanış kuruna göre yılı % 7 civarında değer kaybı ile tamamlarken, asıl hareketin yaklaşık % 23 değer kaybı ile EUR/TL ve % 20 değer kaybı ile GBP/TL kurunda olduğunu görüyoruz. Türk Lirası her ne kadar seneyi değer kaybı ile tamamlamış olsa da, küresel risk iştahı geçen sene ön plana çıkan ve ivme kazanan büyüme beklentisi ve devamında kontrol altında seyreden enflasyonla birlikte korunmaya devam ediyor. Enflasyonda tedirgin edici bir veri gelene kadar, küresel iyimserlik temasının devam etmesini bekliyoruz. Yıla ilk adım atan Asya piyasalarında iyimser havanın sabah saatlerinde korunduğunu görüyoruz. Her ne kadar Japon piyasalarının tatil nedeniyle kapalı konumda olsa da, Çin’de açıklanan güçlü PMI verileri ile Çin borsasının % 1 artıda işlem gördüğüne şahit oluyoruz. 

ABD dolarının sepet bazında değerini gösteren endeks (dolar endeksi) yılı kırmızı bir renkli kocaman bir çubuk ile (düşüşle) tamamlıyor (bakınız grafik). Yıla 102 seviyesinden başlayan dolar endeksi yılı 92 seviyesi ile % 12 değer kaybı ile tamamlıyor. ABD’de enflasyonun bir türlü artmaması nedeniyle FED’in bebek adımları ile finansal koşulları sıkılaştıracağı beklentisinin arka planda yattığını düşünüyoruz. 2017 yılında 3 kez faiz artırımına giden FED’e rağmen, ABD 10 yıllık tahvil faizleri gerilemeye ilginç bir şekilde devam ediyor. Her ne kadar ABD’de faizler artsa da ya da bilanço daraltmasına başlansa da, EUR/USD paritesinin seneyi 1,20 seviyesinde bitirdiğini not etmemiz gerekiyor. Hem de Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alımlarına devam ettiği ve ultra gevşek para politikası uyguladığı bir ortamda. Bu görüşten hareketle, azalan likidite ve artan faizi paranın akması beklenirken, gerçekleşme pek de öyle olmadı.  EUR’nun sene başına nazaran dolar karşısında yılı % 15 değer kazancı ile tamamlamasını ardında yatan ana nedenin ABD Başkanı Trump olduğunu artık herkes kabul etmeye başladı. Seçimlere Rusya müdahalesi nedeniyle azli bile konuşulan Trump’ın basiretsiz olarak görülen politikaları nedeniyle EUR’nun dolar karşısında değer kazancına devam etme ihtimalini küçümsemiyoruz. Bu denklemi bozacak tek somut gelişmenin ise ABD’de enflasyonun artması olarak bir kenara not edilmelidir. Enflasyon gelmeden, kimsenin tabir caizse devam eden parti havasında ışıkları açmak istemeyeceğini düşünüyoruz.

Cuma günü 2018 beklentilerinde de yer verdiğimiz üzere, küresel büyüme temasının canlanması ve doların değer kaybı, emtia fiyatlarında da hissediliyor. Bu bağlamda, Brent cinsi kuzey denizi petrolün varil fiyatı 67 dolar seviyesinin üzerine yükselerek (Ocak 2016 dibi olan 25 dolar/varil seviyesine nazaran % 132 yükseliş) enerji ithalatçısı olan ülkeler için pek de iyi bir haber fısıldamıyor. Petrolün 72 dolar seviyesine kadar yükselebileceğine teknik olarak imkan tanıyoruz. Küresel havanın iyimser olması ya da 2018’in bıraktığımız yerden devam etmesi nedeniyle, Türk Lirası ve Türk Lirası cinsi yatırım araçlarında da temkinli iyimser hava korunabilir. Aralık ayının ikinci yarısında 55 günlük ortalamaların aşağıya geçilmesi durumunda, USD/TL kurunda 3,75 seviyesini ön plana çıkarmıştık. En düşük 3,76’lı seviyelere kadar gerileyen kurun aşağıda halen daha düzeltme için yerinin olduğunu düşünüyoruz (bakınız grafik). Bu minvalde ilk etapta 3,75 seviyesini hedeflemeye devam edeceğiz. Kura ışık tutacak yegane gelişmenin yarın açıklanacak resmi enflasyon rakamları olacağını düşünüyoruz. Reuters anketine göre manşet TÜFE enflasyonunun % 0,5 artacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, ABD’de devam eden davada ise jüri kararının bu hafta açıklanması bekleniyor.

Yılın son gününde İran’da patlak veren, ekonomik sorunları ve yolsuzluk iddialarını protesto eden gösteriler devam ediyor. 2009 yılında dönemin cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın yeniden seçilmesine yönelik protestolardan bu yana ülkede görülen en ciddi olaylarda Pazar günü 13 kişinin hayatını kaybettiği görüyoruz. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Pazar günü televizyondan yaptığı konuşmada İranlıların eleştirme hakkı olduğunu ancak bunun kargaşaya yol açmaması gerektiğini belirterek sükunet çağrısı yaptı. 

Yılın ilk bültenini bu noktada tamamlıyoruz. Hülasa, temkinli iyimser havanının korunmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Önce sağlığımız yerinde olsun, gerisini nasıl olsa bir türlü hallediyoruz. Tekrar mutlu seneler!

EUR/USD paritesi ile dolar endeksi arasında tam ters yönde bir korelasyon hakim

1514878240cc4e154aa01919f562787cf98c869b7c_1_1200.jpg
 
Kaynak: Reuters

 
USD/TL kurunda devam eden iyimser hava korunabilir. Aşağıda 3,75 seviyesini takip etmeye devam ediyoruz

151487824115102a615fe46da6d88324972786ca67_2_1200.jpg
Kaynak: Reuters
 


Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department
Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.